Karadeniz Pet

Kursakta sertlik ve kanama

Yüksel BULUT

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar bugün farkettim 5,5 aylık dişim ilk kuluçkasındaydı.Kuluçkaya yatmadığını farkettim kursak kısmının tüyleri dökülmüştü.Elime aldığımda kursakta baş parmak ucu büyüklüğünde sert birşey var.Sanki böyle yağ bezesi gibi sertleşmiş ve o bölge kanama yapıyor.o kadarda özenle baktığım halde nasıl olduda bu şekilde oluşuverdi.Hemen kuluçkadan kaldırdım.Yumurtanın dolu olanlarını başka annenin altına sürdüm.Şimdi bizim burda bu yağ bezesini burdan çıkaracak bir veteriner yok.Bu sertlikte öyle kremle felan geçecek gibi durmuyor.Bu yağ bezesini ya ben alacağım yada kuş ölecek.Başıma ilk defa böyle bir iş geldi.Ne yapmam gerek daha öncesinden başına böyle birşey gelen arakdaşlar nasıl bir yol izledi.Yardım ederseniz sevinirim.Ne yapmam gerek.Nasıl alabilirim onu.Kendime ameliyat konusunda güveniyorum ameliyatla alabilirmiyim ?.Yada başka bir çözüm önerisi olan varmı.

ZdX6mz.jpg

r954nz.jpg

0DRXdV.jpg

Arkadaşlar malesef kuşumuz öldü.İlk elime aldığımda kursakta apse yapmış ve kanama meydana gelmişti ve köşede ölmek üzereyken yağ bezesini almaya çalışırken malesef elimde can verdi.Bulunduğum yerde ve çevremde bu işten anlayan veteriner olmadığı için çocukluğundan beri güvercin ve kanatlı besleyen usta kayınbiraderimle işleme koyulduğumuz sırada can verdi.Yağ bezesi kursağa yapıştığı için malesef daha detaylı bir ameliyat gerekliydi ve kuş müdahele yapılsada yapılmasada iltihaplı apseden ve kan kaybından ölecekti.Çok üzüldüm gerçekten.Eğerki başınıza böyle bir iş gelirse ilk anda müdahele gerek.Ben çok geç kalmıştım.Hastalığı kuluçkaya yattıktan 15 gün sonra farkettim.Büyük bir ihtimalle 15 gün içerisinde gelişti.

başınız sağolsun gerçekten cesaretiniz taktırlık ancak zaten bezeyı sız bıle alsa ıdınız sterıl ortam olmadıgı ıcın bu seferde daha buyuk sıkıntıyla karsılasabılırdınız

Başınız sağolsun. Üzücü bir tecrübe olmuş.

Teşekkür ederim.Oysaki kuluçkadaki tüm kuşlarımı rahatsız eder sağında solunda birşey varmı diye ilk 10 gün içinde kontrol ederdim.
Daha öncesindede kuluçka dönemlerinde farklı şeyleri yaşamıştım.Kuşlar kuluçka dönemlerinde mikroplara ve hastalığa o kadar dirençsizki ufak bir yara bile kuluçkadaki bir kuşu öldürebiliyor.Değişik bir kuşumda ise bundan önceki dönemlerde Kuluçka esnasında astım ve şiddetli olarak mantara yakalandı.Onu çok şükür tedavi ettim.Bunda yara açık,iltihaplı ve kanamalı olunca sıkıntıda büyüktü.Eğer tedavi edilebilir bir hastalık olsaydı bunuda tedavi ederdim.Çünkü birçok kuşu tedavi ettim şükürler olsun.

Geçmiş olsun... Kuşunuzun bulunduğu yuvalığı ve kafes i mutlak dezenfekte edin ve diğer kuşlarınızıda kontrol edin. veteriner olmadan kurtulması zor bir durum ki zaten çoğu veteriner kanatlılar konusunda bilinçsiz tecrübesiz

Geri