Karadeniz Pet

kuruma hastalığı acill...

bomotoy

Meraklı Üye
sa herkese, 4 gündür baytril kullanıyorum muhabbet kuşuma maksimum 5 gün kullanın demişlerdi yarın 5. gün fakat kuşta pek bi iyileşme katedemedim napmam lazım kuş canlı duruyor yem yiyor sürekli bi sıkıntı yok fakat şu göğüs kuruma hastalığından komple kurtarmak istiyorum..

sa herkese, 4 gündür baytril kullanıyorum muhabbet kuşuma maksimum 5 gün kullanın demişlerdi yarın 5. gün fakat kuşta pek bi iyileşme katedemedim napmam lazım kuş canlı duruyor yem yiyor sürekli bi sıkıntı yok fakat şu göğüs kuruma hastalığından komple kurtarmak istiyorum..

Kuruma dediğiniz hastalık megabakter hasatlığıdır. Veterinere götürdünüz ve bu hastalığa rastladı mı yoksa siz mi öyle düşünüyorsunuz?

götürdüm test yapıldı e-coli bakterisi çıktı bu bakteriden tamamen kurtulmak istiyorum baytril iyi geliyor diye duydum hemen aldım fakat maksimum 5 gün kullanma süresi daha devam etmelimiyim ilaca bilmiyorum

götürdüm test yapıldı e-coli bakterisi çıktı bu bakteriden tamamen kurtulmak istiyorum baytril iyi geliyor diye duydum hemen aldım fakat maksimum 5 gün kullanma süresi daha devam etmelimiyim ilaca bilmiyorum

Ben de 5 gün diye biliyorum. Falzası zarar vermeye başlar. Ama veterinerinizle konuşsanız bunu daha iyi olur. İlacı o verdiyse en iyi o bilir. Bir de e.coli kuruma değildir. Başka bir rahatsızlıktır.

e-coli aslında yararlı bi bakteriymiş günlük üretip tüketiyormuş fakat fazla ürettiği için kuruma hastalığına yol açıyormuş bende normale dönsün diye çabalıyorum sürekli..

Baytril kullanarak ecoli tedavisini yapmışsınız. Baytril kullanmaya hastalık başladıktan ne kadar süre sonra başladınız? Kurumanın kesin tedavisini biliyourum fakat kuruma olduğundan emin olmalısınız. Eğer uzun süren bir ishal varsa sebebi ne olursa olsun sonucu kurumadır. Ecoli hastalığı vaktinde farkedilmezse diğer hastalıklar gibi başka hastalıklara davetiye çıkarır ve sonunda kuş kurumaya girer. Fakat ecoli de kurumayla aynı belirtileri gösterir. Göğüs kemiği belli olacak kadar zayıflamış bir kuş 5 gün içinde eski ağırlığına kavuşamayabilir. Yani kurumaya girmediyse bile kurumaya girmiş gibi görünebilir. Megabakteri adı verilen mantar için teşhis tahlillerle mümkün fakat heryerde yapılamıyor. Ecoli teşhisini nerede ve nasıl koyduklarını yazarsanız ve bir de kuşunuzun fotoğrafını koyarsanız daha iyi yardımcı olabilirim. Bir de dışkı fotoğraflarını da koyabilirseniz iyi olur.

kuşun dışkısı normal baya bi zayıf göğüs kemiği elime geliyor zayıfladı. ben izmir de yaşıyorum bornova da öz-vet veteriner kliniğinde ağızdan tükürük yoluyla örnek aldılar labaratuvara gönderdiler e-coli bakterisi çıktı 4 şırınga kadar ilaç verdi devam ediyorum ilaçlara bitti neredeyse baytril de yarın 5. gün sonra 2 gün boyunca vitamin takviyesi yapıcam da elimde b6-b12-b16 vitaminlerine sahip ilaç var ve avi-vit de var hangisi tercih olursa artık..

Kuşunuzun hastalığı ne kadar sürdü bunu merak ediyorum, bir de ishal var mı? Siz zayıflama nedeniyle mi farkettiniz hastalığı?

evet zayıflamıştı birde kabarık duruyordu sürekli şuan iyiye gdiyor 2 haftadır var sanırım bu rahatsızlık fakat 2 haftadır ilgilendim veteriner baytril vitamin takviyesi ishal yok kuşta ben farkettim de yeniydi daha elime aldığımda çok zayıf durgun sürekli yem yiyor ötmüyor hiç eşi de var yanında birde

Cevabınızı tekrar okudum, kusura bakmayın eksik okumuştum ilk okuyuşumda. Baytril tedavisi bittiğinde 1 gün temiz su verin kuşunuza. Eczaneden Biteral 250 mg tablet alın. Biteral antibakteriyel v e antiprotozoner özellikte bir ilaçtır. Megabekteri bir çeşit mantar olduğundan başta antifungal ilaçlara yönelir insanlar, hatalı olmamakla birlikte en etkili yolu Biteral kullanmaktır. Bİteral megabakterinin faydalandığı mikroorganizmaları yok ederek beslenme imkanını yok eder ve mantarın yok olmasını sağlar. Bu bilgi için değerli Orkun Gören'e tekrar teşekkür ediyorum. Biteral 250 mg tableti ezip 1/5 'ini tam dolu 100 cc bir suluğa suyla karıştırıp koyun. İlk gün bu uygulamayla beraber ezdiğiniz tozdan bir yem tanesi kadar çay kaşığına koyun ve bşrkaç damla suyla karıştırıp kuşa içirin, bunu sadece ilk gün yapın. 8 gün boyu suluğunu hergün tazeleyin ve tabletin 1/5 ini vermeye devam edin. Kurumayı kesinlikle tedavi ediyor. Daha sonra probiyotik ve vitamin takviyesi yapın. Probiyotik vermeden vitamine geçmeyin. Geçmiş olsun.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:37 -->-> Daha önceki mesaj 21:36 --

Eşi de aynı sudan içsin, megabakteriye yakalandıysa eşine d bulaştırmış olabilir.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:39 -->-> Daha önceki mesaj 21:37 --

A bir de Baytril'in hangi çeşidini kullanıyorsunuz?

çokkkk teşekkür ederimm verdiğiniz bilgiler bi canı kurtarıcak.. baytril %2.5 oral çözelti kullanıyorum yarın son kez şırınga ile ağzına damlatıcam pazartesi de ilk işim tavsiye ettiğiniz ilacı almak olucak malum yarın pazar.. ve tekrardan çok teşekkür ederim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:48 -->-> Daha önceki mesaj 21:44 --

661Jqv.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:49 -->-> Daha önceki mesaj 21:48 --

jYDy3L.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:50 -->-> Daha önceki mesaj 21:49 --

bunlar farkettiğim zaman ki resimleri

Geçmiş olsun, biraz bitkin görünüyor, şu an daha iyiyse ne mutlu. Biteral tabletle hastalığa son darbeyi de vurmuş olacaksınız. Ayrıca rica ederim, ben de birbaşkasın öğrendim ve kendisi bu yöntemi bulan şahıstı, ona teşekkür etmek lazım. Onun gibi çıkar gözetmeden tecrübelerini paylaşan insanlara, onlardan öğrendiklerimizi paylaşarak borcumuzu ancak ödeyebiliyoruz. Çünkü haliyle herkese ulaşamıyorlar. Dilerim bir daha hastalanmadan uzun bir ömür yaşar kuşunuz. Tekrar geçmiş olsun.

çok teşekkür ederim çok sağolun durumu iyi şuanlık çok şükür.. bende sizin sayenizde tecrübe edindim ve elimden geldiği kadar da her kim olursa olsun yardımcı olmaya çalışıcam.

Bu arada unutmadan ekleyeyim, ilaçları koyacağınız su içme suyu olmalı ve kaynatılıp soğumuş su kullanmalısınız.

Ben de tecrübemi belirtmek isterim. Benim yavrumda da megabakter vardı. Veterinere çarpım bacaklığından dolayı götürmüştüm ishal için de test yaptırırken megabaktere rastladık. Ama biz tedaviyi direk ağızdan yaptık. İxir adlı bi ilaç verdi ama bu ilaç piyasada yok. Erkenden farketmemize rağmen günde iki defa ağızdan veriyordum ilacı sularınaki ilaçla kesilmeyeceğini söyledi.

kuruma hastalığı sıkıntılı bir hastalık geçmiş olsun. aspur kullan yem olarak kilo almasına yardımcı olur aspur daha yağlı bir yemdir. kilo aldırır. e-coli için sulfamezatin ve tetramezatin de iyi gelir. siz iyi bir veterinere götürmüşünüz en doğrusunu yapmışınız. Yoğun antibiyotik tedavisinin ardından probiyotik takviyesi iyi olur tavsiye

Ben de tecrübemi belirtmek isterim. Benim yavrumda da megabakter vardı. Veterinere çarpım bacaklığından dolayı götürmüştüm ishal için de test yaptırırken megabaktere rastladık. Ama biz tedaviyi direk ağızdan yaptık. İxir adlı bi ilaç verdi ama bu ilaç piyasada yok. Erkenden farketmemize rağmen günde iki defa ağızdan veriyordum ilacı sularınaki ilaçla kesilmeyeceğini söyledi.

İlknur hanım Megabakteri için Amfoterisin B işe yarıyor aslen ama bu madde üzerinde çalışmalar henüz bitmedi. Kuşları maalesef zehirleyebiliyor. İxir'i hiç duymadım ama Biteral sizin de aklınızda bulunsun, son derece güvenilir birinden öğrendim. Kendisi alaylı biri olarak kuşllar hakkında seminerler veriyor Muğla Üniversitesi'nde. Bizler gibi araştırmayla kalmamış ve kolları sıvayıp laboratuvarlarda da çalışmış biri. Bir saka ustası. Sakalrında megabakteri sorunu yaşadığında Biteral'İ 1/6 oranında kullanıyor. Muhabbetler için belirlediği oran da 1/5. Birçok veterinerin bu yöntemi bilmediğini kendisi de onaylanıyor. Zaten birçok veteriner kuşlara dair hiçbir şey bilmiyor, bunu bilmemesi gayet normal. Basit bir nezleyi ciddi hava kesesi problemlerine dönüşene kadar vitaminle bizleri oyalayanlar da veterinerler. Biteral'İ aklınızda bulundurun, dilerim ihtiyacınız olmaz ama tarafımdan da denenmiş olduğu için gönül rahatlığıyla öneriyorum.

İlknur hanım Megabakteri için Amfoterisin B işe yarıyor aslen ama bu madde üzerinde çalışmalar henüz bitmedi. Kuşları maalesef zehirleyebiliyor. İxir'i hiç duymadım ama Biteral sizin de aklınızda bulunsun, son derece güvenilir birinden öğrendim. Kendisi alaylı biri olarak kuşllar hakkında seminerler veriyor Muğla Üniversitesi'nde. Bizler gibi araştırmayla kalmamış ve kolları sıvayıp laboratuvarlarda da çalışmış biri. Bir saka ustası. Sakalrında megabakteri sorunu yaşadığında Biteral'İ 1/6 oranında kullanıyor. Muhabbetler için belirlediği oran da 1/5. Birçok veterinerin bu yöntemi bilmediğini kendisi de onaylanıyor. Zaten birçok veteriner kuşlara dair hiçbir şey bilmiyor, bunu bilmemesi gayet normal. Basit bir nezleyi ciddi hava kesesi problemlerine dönüşene kadar vitaminle bizleri oyalayanlar da veterinerler. Biteral'İ aklınızda bulundurun, dilerim ihtiyacınız olmaz ama tarafımdan da denenmiş olduğu için gönül rahatlığıyla öneriyorum.

Araştırmalarla ilgili söylediklerinize katılıyorum. ağızdan direk verilmesinin nedeni kuşların çok su içmemelerinden kaynaklı. O nedenle o polikinlikte bana verilen vitaminler dahi ağızdan veriliyordu. Suya katılan ilaçları çok tercih etmiyorlar. Ama tabi veterinere gidemeyenlere biz mecburen o ilaçları tavsiye ediyoruz. Biterali de aklımda bulundururum ama şunu da belirtmek isterim benim gittiğim veteriner diğer veterinerlerden çok farklı bir yerde. Kendisi avian veteriner. Avian veteriner tüm dünyada kuşları tedavi etmeye tek yetisi olan veteriner demektir. Türkiye'de birtek benim gittiğim veteriner Amerikada ve diğer gelişmiş ülkelerde kuşları muayene etmeye kabul görür. Amerikadaki meslektaşlarıyla tecrübe aktarımı için iletişim halindedir. Web sitelerini bir inceleyin. İstanbul Veteriner Polikliniği Özellikle istanbulda yaşıyorsanız muhakkak tavsiye ederim. Tavsiyeler üzerine başka şehirlerden muayeneye gelenler var.

Son düzenleme:
İstanbul'da değilim maalesef, fakat böyle bir imkana sahip olduğunuz için çok şanslısınız. İsterseniz bahsettiğiniz veteriner hekime ulaşıp ilacı incelemesini ve fikrini söylemesini isteyin. Merak ettim açıkçası, fakat sonuçlarına dair bir merakım ve şüphem yok. Orkun Gören'e ulaşabilmiş olmak da benim için şanstı, Biteral'in bilnmediğini zaten söyleyerek tavsiye etti. Bir de insan sağlığı söz konusu olduğunda da bir çok doktordan farklı şeyler duyabiliyorsunuz. Hepsini dinlersek ayvayı çöpüyle yedik demektir. En mantıklı ve en bilimsel açıklama kimden geliyorsa ona göre hareket etmeye gayret ediyoruz. Ben şiddetle tavsiye ediyorum, Biteral'den sonra hiçbir sorun yaşamadım çok şükür.

Geri