Karadeniz Pet

Kuruma Hastalığı hakkında

WhayBee

Meraklı Üye
İyi günler herkese, arkadaşlar 1 hafta önce kuşlar birden hastalığa yakalanıp 7 kuşum öldü. Veterinere götürdüm diğer hasta 2 kuşu kuruma hastalığı olduğunu söyledi ve ilaç verdi.
Baytril %5
Beavit B6 / B12 Multi Vitamin
Toz

0.5 ml Baytril ile 0.5 ml Vitamini yarım suluğa koy dedi.
Tozuda ayrı yarım bir suluğa Çay kaşığının 1/4 ü nü koy.
Bittiği zaman tekrar yap ver dedi
Sadece hasta kuşlarıma değil aynı şekilde sağlam olanlarada ver bünyeleri kuvvetlensin hastalığa yakalanmasınlar.

Şimdi sorularım şunlar :

1: Hasta olan kuştan insanlara bu hastalık geçer mi ?
2: Sağlam olan kuşlara bunu vererek hastalığı tetiklemiş olur muyum ?
3: Sağlam kuşlarında göğüslerinde çok az bi keskin olmayan kemik var bu normal mi ?
4: Veterinerin dediği gibi bu suyu hergün vermemiz doğrumu ?
5: Haftada bir sağlam olanlara versek sıkıntı olur mu ?

Veteriner kuşlara kuruma teshisini koyarken nasıl muayene etti.sadece ellemi yada anlattıklarınıza göremi.
Havalar ısındı.baharın yazın gelmesıyle hemen hemen hercanlı ürümeye coğalmaya başlar bunlara parazitler ve bakteriler dahil.bu nedenle bu aylar kümesler için hastalık sezonudur.hıjyen ve temizliğe üretim sezonundan daha çok dikkat etmelisiniz.
Bir ikincisi ise mega bakteri öyle elle yada gözle kontrol ederek anlaşılmaz. laboratuvar sonucları olmadan konulan tanı tamamen doğru sayılmaz ve megabakteri olan bırkusada baytril verilmez.kurumayla aynı belirtileri gösteren bir cok hastalık varken bu tip fevri kararlar hastalığı durdrmak yerıne dahada guclendrr

Veteriner kuşlara kuruma teshisini koyarken nasıl muayene etti.sadece ellemi yada anlattıklarınıza göremi.
Havalar ısındı.baharın yazın gelmesıyle hemen hemen hercanlı ürümeye coğalmaya başlar bunlara parazitler ve bakteriler dahil.bu nedenle bu aylar kümesler için hastalık sezonudur.hıjyen ve temizliğe üretim sezonundan daha çok dikkat etmelisiniz.
Bir ikincisi ise mega bakteri öyle elle yada gözle kontrol ederek anlaşılmaz. laboratuvar sonucları olmadan konulan tanı tamamen doğru sayılmaz ve megabakteri olan bırkusada baytril verilmez.kurumayla aynı belirtileri gösteren bir cok hastalık varken bu tip fevri kararlar hastalığı durdrmak yerıne dahada guclendrr
Veteriner kuşu eline aldı, bana sorular sordu ve teşhisi koydu. Yani öyle fazla bakmadı. Şimdi baytrili kestim dün gece normal su koydum tüm kuşlara.
Doktora bunu bende söyledim sağlam kuşa zararı olmasın falan diye ama bana aynen şunu dedi : Uzman olan benim yaw ben böyle diyorum.
Ne yapacağımı şaşırttı

Veteriner neye göre verdi bu ilacı ? Havalar gerçekten çok sıcak.Kuşlar devamlı sıcaktan telef olmaktadır.Bu yüzden yazın sıcak günlerde Dam,Balkon,Açık yerlerde kuşları daha serin biryere almak gerekli.Kocaman tavukların bile telef olduğu bu havalarda kuşlar dışarda kalmamalı.Destek amaçlı fısfısla su sıkılmalıdır.Geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Vay arkadaş kuşda bakterimi vardı veya kafeslerinde yoğun bir şekilde bakterimi mevcuttuda bayril önerdi size?.Kuruma hastalığını neye göre teşhis etmiş?Bayrtil veya vilmectin bu gibi bakteri ilaçları büyük başlara şırıngayla 1 veya 1,5 ml olarak deri altına enjekte ediliyor.Düşününki bizimkisi ufacık bir kuş.Bence veteriner yetersiz.Türkiyede özellikle süs kuşlarından anlayan veteriner sayısı çok az.İşlerini iyi yapamıyorlar.Baytril 3 ayda bir enselerine 1er damla,1,5 ayda birde sularına her 1 litreye 1,5 ml olarak koyulur.Yani 7 tane kuşta zannetmiyorum bakteri yüzünden ölsün.Havalar aşırı derecede sıcak normal bir odada bırakın oturmayı nefes bile almaya zorlanıyoruz.Benim kuşlarım klimalı yerle arasında 10 metre var bulunduğu kısmın derecesi 23 derece.Klimalı odada kuş zaten durdurulmaz.Ama serin biryerde günlük üzerlerine fısfıs yardımıyla su sıkarsanız bu gibi sorunlar ortaya çıkmaz.Rica ettiğim taktirde arkadaşım damdan kuşlarını çekmedi.Gölgede 4 kuşunu telef etti.Yani kuş besleyen arkadaşlardan ricamız kuşunuzu dışarıda beslemeyin.Koca koca tavuklar ölüyor.Düşünün bu sıcağın el içi kadar bir canlıya ne yapacağını.Biz bunları hep gördük ve deneyimle yaşadık.Baytril hergün suya konmaz.İlacı kesin.1,5 ayda sadece 1 defa olmak üzere 1 litre suya 1,5 ml sırınga yardımıyla baytril koyup verebilirsin.24 saat sonra suluğu dezektenfe edip yeni su koymalısın.3 ayda birde ense derilerine sadece 1 damla damlatabilirsin.Ben baytril değilde vilmectin kullanıyorum.Ama ikisininde kullanım şekli aynı.Bakteri olsun olmasın.Sağlıklı bir kuşada verilebilir sakınca yoktur.Amaç korumadır.
yüksel bey siz ilaçları karıştırdınız sanırım :) baytril ile baymec i .ikiside bayer firmasına ait ürünler olsada kullanım e üretiliş amaçları farklıdır.baytril antibiyotık bir ilaçtır baymec ise ivermectin içerikli parazit ilacıdır.

yüksel bey siz ilaçları karıştırdınız sanırım :) baytril ile baymec i .ikiside bayer firmasına ait ürünler olsada kullanım e üretiliş amaçları farklıdır.baytril antibiyotık bir ilaçtır baymec ise ivermectin içerikli parazit ilacıdır.
Anam hemen düzeltim :D Pardon

Veteriner kuşu eline aldı, bana sorular sordu ve teşhisi koydu. Yani öyle fazla bakmadı. Şimdi baytrili kestim dün gece normal su koydum tüm kuşlara.
Doktora bunu bende söyledim sağlam kuşa zararı olmasın falan diye ama bana aynen şunu dedi : Uzman olan benim yaw ben böyle diyorum.
Ne yapacağımı şaşırttı
bazı durumlarda özellikle toplu ölümlerde tüm kümes geneline antibiyotık vermek gerekir.sağlam dediğiniz kuş sabaha çıkamaz bu tip durumlarda.yani bununla ilgili eleştşrmedim veterineri ılk olarak bunu belirteyım.
şimdi gelelım baytrile baytirilin kullanım alanları sunlardır mikroplasma tarafından meydana getirilen solunum,sindirm sistemi enfeksiyonları, yumuşak deri enfeksiyonlarında ve viral enfeksiyonlara eşlik eden sekonder enfeksıyonların tedavisinde kullanılır.bunlar dışında baytrili kullanmanız gereksizdir.
kuş ele alınarak bırakın tahlili dışkısını görmeden nasıl bukadar kolay teşhıs koyuyorlar gercek anlamda garip.hadi teşhisi koydu kuruma teshisi koydugu kuşa nasıl baytril verir.kuruma mantar kökenli bir hastalıktır mantarla uzaktan yakından alakası olmayan antıbıyotık grupları kuruma dedıgımız hastalıgı dahada hızlandırır.
bıldıgınız deneme yanılma yontemıyle ilerliyor suan veterınerınız.bu ılacı denıyorsunuz ıse yararsa devam dıyecek.işe yaramazsa baytrili değiştırıp baska bır ılac verecek.bunu pekala sizde yapabılırsınız.ohalde veterıner ücreti neden veriyoruz.yapmanız gereken ölen kuşu yada dışkılarını bulungunuz ildeki labrotuvara götürüp teste sokmanızdır.dogruyu labratuvar sonucları söyler ve bu sonuca göre ilaç tedavisine başlayabilirsiniz.aksi halde aldıgınız gereksiz ılaclar ,veterıner ücretlerıyle ve kaybettiğiniz kuşlarla zaten bu sonuclardan daa pahalısına mal olacak.
yıne bılmeyen arkadaslar ıcın söyluyorum kullandıgınız her antibiyotık tedaisi sonunda muhakkak mantar surupları,probıyotık,karacıger destekleyıcı urunler multivitamın kullanmanızda buyuk fayda vardır.antibiyotık vucuttakı zararlı bakterılerle bırlıkte yararlı bakterılerıde yok eder.bunun yanında mantarları azdırır.mantar dedıgım kusun gagası ve ayagında cıkan peynırımsı raatsızlık sanıyor cogu hobıcı arkadaş.malesefki yaklaşık 200 çeşit mantar türü vardır e bunlardan cogu kuslarımız için ölümcüldür.
geçmiş olsun tez zamanda kuslarınız saglıgına kavusurlar inşallah

Mega bakteriye karsi koruma amacli kuslarima 6 ayda bir sodyum benzoatli su veriyorum, bunu iki hafta kadar surduruyorum.
Kimyasal formulu NaC6H5CO2 olan sodyum benzoatin diger adlandirmasi E-211 dir, ve marketlerde satilan hazir gidalarin raf omrunu uzatmada kullaniliyor.
5 ml kadar sodyum benzoati 1 litre suda cozduruyorum ve 6 ayda bir iki hafta sureyle kuslarima veriyorum.

Cevaplar için teşekkür ederim.
O zaman şöyle söyliyim, 3 kuş öldüğü zaman hiçbir rahatsızlığını görmedim. SAdece kanatlarını açıp kapatmıyorlardı ve pek yem yemediler. Öldüklerinde de hala sanki hiçbir sıkıntıları yok gibiydi.

Yani bitanesi kafes tabanından bize bakıyodu elimize aldık 3 kere cik cik cik dedi ve öldü. Aynı şekilde bir diğeri sabah erken saatlerde kafes tabanında oturuyodu elimize aldık 3 kere cik cik cik dedi ve öldü. Ve bir diğeri de göremiyodu, gözlerinde sıkıntı vardı ama 2 yıldır. Onuda gece 4.30 a kadar kucagımızda yatırdık ve öldü. Çünkü bıraktıgımız an bagırıyodu, elimize alınca susuyordu. Bu yüzden zaten asla unutamıcam.

Diğer 4 kuşta boğazlarında birşey var ve çıkaramıyorlar gibi başlarını sallıyolardı sürekli. Yemek yemiyor zayıf düşüyorlardı. Zaten 2 gün içinde öldüler. Çok çabuk oldu herşey. Göğüsleri biraz keskindi yani elimize aldıgımız anda belli oluyodu.

Bu ilaçların etkisi var mı yok mu tam bilmiyorum fakat 2 kuş daha hastaydı onlara bu ilacı veriyorum 4 gündür. Direniyorlar güçlerini topluyorlar. İnşallah düzelecekler.

Avian Gastrik Yeast (AGY) Nedir?

AGY uzun yıllardan beri megabakter olarak bilinmektedir. Bilimsel ismi Macrorhabdus Ornithogaster dir. Eskiden bakteri sanılan AGY nin aslında bir maya olduğu tespit edilmiştir. Bu maya Afrika grisi papağanlarda, kanaryalarda, muhabbet kuşlarında ve cennet papağanlarında sıklıkla görülür. Wasting disease,Kuruma Hastalığı olarak da bilinir.

Bu maya kuşlarda ne gibi bulgulara yol açar?

Bu maya kuş midesinin isthmus denilen orta bölgesinde yerleşik olarak bulunur. En önemli bulgu kuşun sürekli olarak zayıflamasıdır. Bu etkeni barındıran kuşlar yem yemeye devam ederler ancak bir türlü kilo alamazlar. Aslında kuş yem yememekte devamlı şekilde yemi ağzında ezerek dışarı bırakmaktadır. Hasta kuşların dışkısında sindirilmemiş yeme sıklıkla rastlanılır. Bazen bu hayvanlarda siyah ishal görülür. Siyah renkli ishalin nedeni üst sindirim yolunda meydana gelen kanamalardır. Kanama devam ettikçe hayvanlarda kansızlık, anemi başlar. Halsizlik artarak devam eder. Tedavi edilmeyen kuşlar ölürler. Bazen hasta kuşlarda head bobbing ( kafanın öne arkaya salıncak gibi sallanması) ve tüylerde kabarıklık görülür. Bu kuşların sindirilmemiş yem, mukus (sümüksü madde) ve kan kustukları da görülebilen bulgular arasındadır.

Muhabbet kuşlarında durum çok daha ciddi ve çabuk gelişme gösterir. Hasta kuşlar yemeden kesilirler. Yem ve kan kusarlar ve çabucak ölebilirler. Muhabbet kuşlarının diğer kuşlara nazaran daha çok etkilendikleri bilinmemektedir.Genetik etkenlerin varlığından söz edilmektedir.

AGY nasıl teşhis edilir?

AGY dışkı ve kursak örneklerinin mikroskop altında incelenerek teşhis edilebilir. En çabuk teşhis yöntemi budur. Ayrıca dışkıdan hazırlanan örnekler boyanarak da mikroskop altında bakılarak etken teşhis edilir.

Ayrıca ileri teşhis yöntemi olarak yurtdışı laboratuvarlarında PCR testi yaptırılabilir. PCR testi hastalık tedavisinin etkili olup olmadığının tespit etmek için de kullanılmaktadır.

AGY tedavi edilebilir mi?

Teşhis konulduktan sonra tedavi mümkündür. Tedavide Antifungal ilaçlar kullanılır. Tedavi uzun sürelidir. 1-1,5 ay kadar devam ettirilir. Bazı kuşlarda daha uzun süreli tedavi gerekebilir.

Hafif ve orta derecede etkilenen hayvanlarda tedavi başarılı sonuç vermektedir. Klinik bulguları ilerlemiş kuşlarda tedavinin başarı oranı düşüktür.

Bu hastalığa karşı aşı var mıdır?

Bu hastalığa karşı bir aşı yoktur.

Biz polikliniğimize getirilen kuşları % 80 inde bu hastalık etkenine rastlamaktayız. Kuşlar normal görünse dahi etken hayvanlarda barınmaktadır. Yani bu hastalık evinizde beslediğiniz kuşlarınızda hiçbir belirti göstermeden bulunabilir. Bu tür hayvanlar da tedavi ye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuç alınacağı bir gerçektir.
İzmir kuş Hastanesi,İzmir muhabbetkuşu veterineri,kuş veterineri,İzmir kuş veterineri
,İzmir muhabbet kuşundan anlayan veteriner
veterineri
https://www.google.com.tr/url?sa=t&...694744&usg=AFQjCNG09CILKEK2Bxy57KYesUTyzqnnPA
www.veterinerizmir.com
Ali Tolgay Aytar
Avian veterinian
Öz-Vet veteriner Cerrahi ve Egzotik Kliniği(Muhabbet kuşu,papağan,tavşan,iguana,su kaplumbağası,hamster,güvercin)

Ekli dosyalar

• IMG_0355.JPG
    IMG_0355.JPG
    44.7 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_0354.JPG
    IMG_0354.JPG
    22.9 KB · Görüntüleme: 13
Geri