petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Kuruma Hastalığı hakkında

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve WhayBee tarafından 22 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. WhayBee

WhayBee Member

Beğenileri:
    0
    İyi günler herkese, arkadaşlar 1 hafta önce kuşlar birden hastalığa yakalanıp 7 kuşum öldü. Veterinere götürdüm diğer hasta 2 kuşu kuruma hastalığı olduğunu söyledi ve ilaç verdi.
    Baytril %5
    Beavit B6 / B12 Multi Vitamin
    Toz

0.5 ml Baytril ile 0.5 ml Vitamini yarım suluğa koy dedi.
    Tozuda ayrı yarım bir suluğa Çay kaşığının 1/4 ü nü koy.
    Bittiği zaman tekrar yap ver dedi
    Sadece hasta kuşlarıma değil aynı şekilde sağlam olanlarada ver bünyeleri kuvvetlensin hastalığa yakalanmasınlar.

Şimdi sorularım şunlar :

1: Hasta olan kuştan insanlara bu hastalık geçer mi ?
    2: Sağlam olan kuşlara bunu vererek hastalığı tetiklemiş olur muyum ?
    3: Sağlam kuşlarında göğüslerinde çok az bi keskin olmayan kemik var bu normal mi ?
    4: Veterinerin dediği gibi bu suyu hergün vermemiz doğrumu ?
    5: Haftada bir sağlam olanlara versek sıkıntı olur mu ?

2. Berkay ERDİNC

Berkay ERDİNC Well-Known Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    69
    Veteriner kuşlara kuruma teshisini koyarken nasıl muayene etti.sadece ellemi yada anlattıklarınıza göremi.
    Havalar ısındı.baharın yazın gelmesıyle hemen hemen hercanlı ürümeye coğalmaya başlar bunlara parazitler ve bakteriler dahil.bu nedenle bu aylar kümesler için hastalık sezonudur.hıjyen ve temizliğe üretim sezonundan daha çok dikkat etmelisiniz.
    Bir ikincisi ise mega bakteri öyle elle yada gözle kontrol ederek anlaşılmaz. laboratuvar sonucları olmadan konulan tanı tamamen doğru sayılmaz ve megabakteri olan bırkusada baytril verilmez.kurumayla aynı belirtileri gösteren bir cok hastalık varken bu tip fevri kararlar hastalığı durdrmak yerıne dahada guclendrr

3. WhayBee

WhayBee Member

Beğenileri:
    0
    Veteriner kuşu eline aldı, bana sorular sordu ve teşhisi koydu. Yani öyle fazla bakmadı. Şimdi baytrili kestim dün gece normal su koydum tüm kuşlara.
    Doktora bunu bende söyledim sağlam kuşa zararı olmasın falan diye ama bana aynen şunu dedi : Uzman olan benim yaw ben böyle diyorum.
    Ne yapacağımı şaşırttı

4. Yüksel BULUT

Yüksel BULUT Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    43
    Veteriner neye göre verdi bu ilacı ? Havalar gerçekten çok sıcak.Kuşlar devamlı sıcaktan telef olmaktadır.Bu yüzden yazın sıcak günlerde Dam,Balkon,Açık yerlerde kuşları daha serin biryere almak gerekli.Kocaman tavukların bile telef olduğu bu havalarda kuşlar dışarda kalmamalı.Destek amaçlı fısfısla su sıkılmalıdır.Geçmiş olsun.

#4 Yüksel BULUT, 22 Haziran 2016
    Son düzenleme: 22 Haziran 2016
  5. Berkay ERDİNC

Altın Üye

Beğenileri:
    69
    yüksel bey siz ilaçları karıştırdınız sanırım :) baytril ile baymec i .ikiside bayer firmasına ait ürünler olsada kullanım e üretiliş amaçları farklıdır.baytril antibiyotık bir ilaçtır baymec ise ivermectin içerikli parazit ilacıdır.

6. Yüksel BULUT

Yüksel BULUT Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    43
    Anam hemen düzeltim :D Pardon

Berkay ERDİNC bunu beğendi.
  7. Berkay ERDİNC

Altın Üye

Beğenileri:
    69
    bazı durumlarda özellikle toplu ölümlerde tüm kümes geneline antibiyotık vermek gerekir.sağlam dediğiniz kuş sabaha çıkamaz bu tip durumlarda.yani bununla ilgili eleştşrmedim veterineri ılk olarak bunu belirteyım.
    şimdi gelelım baytrile baytirilin kullanım alanları sunlardır mikroplasma tarafından meydana getirilen solunum,sindirm sistemi enfeksiyonları, yumuşak deri enfeksiyonlarında ve viral enfeksiyonlara eşlik eden sekonder enfeksıyonların tedavisinde kullanılır.bunlar dışında baytrili kullanmanız gereksizdir.
    kuş ele alınarak bırakın tahlili dışkısını görmeden nasıl bukadar kolay teşhıs koyuyorlar gercek anlamda garip.hadi teşhisi koydu kuruma teshisi koydugu kuşa nasıl baytril verir.kuruma mantar kökenli bir hastalıktır mantarla uzaktan yakından alakası olmayan antıbıyotık grupları kuruma dedıgımız hastalıgı dahada hızlandırır.
    bıldıgınız deneme yanılma yontemıyle ilerliyor suan veterınerınız.bu ılacı denıyorsunuz ıse yararsa devam dıyecek.işe yaramazsa baytrili değiştırıp baska bır ılac verecek.bunu pekala sizde yapabılırsınız.ohalde veterıner ücreti neden veriyoruz.yapmanız gereken ölen kuşu yada dışkılarını bulungunuz ildeki labrotuvara götürüp teste sokmanızdır.dogruyu labratuvar sonucları söyler ve bu sonuca göre ilaç tedavisine başlayabilirsiniz.aksi halde aldıgınız gereksiz ılaclar ,veterıner ücretlerıyle ve kaybettiğiniz kuşlarla zaten bu sonuclardan daa pahalısına mal olacak.
    yıne bılmeyen arkadaslar ıcın söyluyorum kullandıgınız her antibiyotık tedaisi sonunda muhakkak mantar surupları,probıyotık,karacıger destekleyıcı urunler multivitamın kullanmanızda buyuk fayda vardır.antibiyotık vucuttakı zararlı bakterılerle bırlıkte yararlı bakterılerıde yok eder.bunun yanında mantarları azdırır.mantar dedıgım kusun gagası ve ayagında cıkan peynırımsı raatsızlık sanıyor cogu hobıcı arkadaş.malesefki yaklaşık 200 çeşit mantar türü vardır e bunlardan cogu kuslarımız için ölümcüldür.
    geçmiş olsun tez zamanda kuslarınız saglıgına kavusurlar inşallah

8. Berkay ERDİNC

Altın Üye

Beğenileri:
    69
    estağfurullah :)

9. Korhan KARAOREN

Korhan KARAOREN Active Member

Beğenileri:
    55
    Mega bakteriye karsi koruma amacli kuslarima 6 ayda bir sodyum benzoatli su veriyorum, bunu iki hafta kadar surduruyorum.
    Kimyasal formulu NaC6H5CO2 olan sodyum benzoatin diger adlandirmasi E-211 dir, ve marketlerde satilan hazir gidalarin raf omrunu uzatmada kullaniliyor.
    5 ml kadar sodyum benzoati 1 litre suda cozduruyorum ve 6 ayda bir iki hafta sureyle kuslarima veriyorum.

WhayBee bunu beğendi.
  10. WhayBee

WhayBee Member

Beğenileri:
    0
    Cevaplar için teşekkür ederim.
    O zaman şöyle söyliyim, 3 kuş öldüğü zaman hiçbir rahatsızlığını görmedim. SAdece kanatlarını açıp kapatmıyorlardı ve pek yem yemediler. Öldüklerinde de hala sanki hiçbir sıkıntıları yok gibiydi.

Yani bitanesi kafes tabanından bize bakıyodu elimize aldık 3 kere cik cik cik dedi ve öldü. Aynı şekilde bir diğeri sabah erken saatlerde kafes tabanında oturuyodu elimize aldık 3 kere cik cik cik dedi ve öldü. Ve bir diğeri de göremiyodu, gözlerinde sıkıntı vardı ama 2 yıldır. Onuda gece 4.30 a kadar kucagımızda yatırdık ve öldü. Çünkü bıraktıgımız an bagırıyodu, elimize alınca susuyordu. Bu yüzden zaten asla unutamıcam.

Diğer 4 kuşta boğazlarında birşey var ve çıkaramıyorlar gibi başlarını sallıyolardı sürekli. Yemek yemiyor zayıf düşüyorlardı. Zaten 2 gün içinde öldüler. Çok çabuk oldu herşey. Göğüsleri biraz keskindi yani elimize aldıgımız anda belli oluyodu.

Bu ilaçların etkisi var mı yok mu tam bilmiyorum fakat 2 kuş daha hastaydı onlara bu ilacı veriyorum 4 gündür. Direniyorlar güçlerini topluyorlar. İnşallah düzelecekler.

Sayfayı Paylaş