Karadeniz Pet

Kuruma olabilir mi?

Fulya GÜLMEZLER

Yeni Üye
Kuşum 2.5 yaşında erkek. Durumunu en baştan anlatayım. Bi süre önce tüye girdi tüyleri yeni çıkmıştı ki ertesi gün yeniden tüy döktüğünü farkettim ve yeni tüy kapsülleri çıkmıştı zaten hastalığını geç farketmem de durgunluğunun tüy dökümünden kaynaklandığını düşünmem oldu.Hasta olduğunu farkettiğim gün (5-6 gün öncesi) tüneğinde kendini kabartmış sürekli uyur haldeydidışkısını kontrol ettiğimde ishal olduğunu farkettim ve ishal tedavisine başladım ama ertesi gün durumu daha da kötüleşti artık tüneğinde değil kafesin tabanında uyuyodu ve sürekli kabarıktı bir de göğüs kemiği iyice elime geliyodu nifuramycin ve bu sitede gördüğüm kurumayı engellemek için biteral kullandım 4 günün sonunda kendini toparladı canlandı ama şu iki gündür bi bakıyorum çok iyi canlı bi bakıyorum tüylerini kabartmış halsiz uyuyo göğüs kemiğini de elimle hala hissedebiliyorum ve eskisine nazaran zayıfladığını hissediyorum dışkısının ve kendisinin resimlerini attım acaba kuruma hastalığı olabilir mi yardımcı olur musunuz?

NOT: Bitlis'in bi ilçesinde yaşıyorum kuştan anlayan veteriner bulma imkanım sıfır kuşu geçtim kedi köpekten bile anlayanını bulmak çok zor.

teşekkür ederim Levent Bey ilaçların ikisini de 4 gün verdim 4. günün akşamı dışkısında öğütülmemiş yem farkedince korktum kullanmayı bırakıp diazyme 256 verdim yumurta mamasını malesef hiç yemiyo aspur elimde var aslında verdim bi iki gün ama sonra terddütte kaldım çünkü kayınpederim veteriner aslında ama kuştan çok da iyi anladığını söyleyemem bana aspurun yağlı bi tohum olduğunu kuşu daha çok ishal yapacağını söyledi onu da bıraktım. konuyu açtıktan sonra başka bi veteriner tanıdığımızla görüşüp durumu anlattım Biterali kesmemi antibiyotiği 7 güne tamamlamamı ve vitamin vermemi önerdi şimdi onu yapıyorum. Tedavi etmeye çalışırken zarar vermekten kaybetmekten korkuyorum. Az önce kilosuna baktım 33 gr geldi internette okuduklarıma göre 30 un altına inmedikçe iyiymiş sevindim ama eski kilosuna dönmesi ve göğüs kemiğinin belirginliğinin azalması için yapabileceğim tavsiye edebileceğiniz başka bi şey var mı

Yani kuruma yoktur diyosunuz o zaman zayıflıktandır içimi rahatlattınız teşekkür ederim O zaman aspura da devam edicem mamayı yiyeceği konusunda hiç umudum yok ama yine de vericem elimde versele laga frutti pattee var bunun içine yumurta ve havuç katıp versem olur mu yoksa etimekle kendim mi hazırlasam daha iyi olur mamayı bi de her gün mü vereyim haftada 1-2 mi?

Geri