petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Kuruma ve tedavisi . Yardım lütfen

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Gülşah Durman tarafından 4 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Gülşah Durman

Merhaba arkadaşlar,
    Bir kuşumu yaklaşık bir ay önce kuruma hastalığından kaybettim. Ve şuan bir kuşum daha büyük ihtimal kuruma oldu. Neşeli kuşum gitti yerine çoğunlukla uyku halinde olan bir kuş geldi diyebilirim. Göğüs kafesi jilet gibi değil henüz ancak uyuması bana bunu düşündürüyor. Dün gece bir sitede şu makaleyi buldum ve sizlerle paylaşmak istiyorum.
    Kuşlarda KURUMA Sendromu : - Saka Kuşu

Burada kuruma için BITERAL TABLET 250 MG verilmiş ve yanında DYZM-E ve supervit vitamin verilmiş tedavi olarak sırasıyla.
    Biteral tablet aldım bugün fakat kaça ayırıp vereceğim konusunda şüpheye düştüm. Ve DYZM-E bulamadım ve çok etkili bir ilaç olan VİTAMİNOSEM ilaç aldım ve tüm bunlardan sonra da polivit şurubu vericem kuşlara.

Sırasıyla bu şekilde kullanmamı destekliyor musunuz acaba Akşama tedaviye başlayacağım.
    Cevaplarınızı bekliyorum. Kolay gelsin.

2. Ceren S.

Ceren S. New Member

Beğenileri:
    0
    Biteral tabletin 1/5 ini toz haline getirip suyuna karıştırmalısınız. 8 gün devam edin. Tablet olduğundan doğru dozajı ayarlamak biraz zor. Ben evdeki 500 ml lik ölçeğe tam 500 ml olacak şekilde su koyup, bütün bir tableti ezip karıştırıyordum. Daha sonra suluğa aldığı kadarını koyup kalanını döküyordum. 8 gün boyu yaptım bunu. 8. gün de Biteral verdikten sonra 9.-10. gün probiyotik, 11.-12. gün vitamin verin. Dilerim iyileşir, geçmiş olsun.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:45 -->-> Daha önceki mesaj 12:43 --

Bu arada Biteral kullanımında 6. gün çok çok çok ayrıntılı bir kafes temizliği yapmalısınız. Suluk, yemlik, kafes, tül, tünek vs. herşeyi çamaşır suyuyla iyice temizlemeli, hatta evde kuşun gezdiği yerleri de dezenfekte etmelisiniz. Bir de eğer mineral blok, kalamar kemiği vs varsa onları da atın, tedavi bitiminde yenilerini koyun. Tekrar geçmiş olsun.

3. Gülşah Durman

Teşekkür ederim Ceren Hanım, daha durumu tam anlamıyla kötü olmadığını düşünüyorum çünkü tek ayak üstünde uyuyo bazen ve yemek yemesi de iyi şuanlık.
    Siz bu şekilde Yaptığınızda kuşunuz iyileşmiş miydi

4. Ceren S.

Ceren S. New Member

Beğenileri:
    0
    Kuşumun durumu daha karışık olduğu halde iyileşti, Orkun Gören adlı saka ustasının bulmuş olduğu bir yöntem. Dİlerim sizin kuşunuz da şifasını bulur.

5. Gülşah Durman

Çok Sağolun ve son olarak şunu da sorayım. Biteralden sonra aldığım VİTAMİNOSEM i kullansam olur mu acaba maliyet olarak biraz Pahalı bir takviye eczaneden aldım ve çok iyi OLDUĞUNU söylediler, on gün kullanılıyormuş ve o on günden sonra polivit vitamin kullanayım diyorum?

6. uğurbahçeli

uğurbahçeli New Member

Beğenileri:
    0
    Ölen kusunuzun ve bu kuşunuzun yaşı kaç acaba ?

7. Burak BİLGİN

Beğenileri:
    0
    bir kuşunuz ölmüş öbür kuşları düşünüp önceden tedbir alıp kalan kuşlara ilaç verip hastalığa dayanıklı bi duruma sokmanız lazım dı..
    kuruma hastalığı kanser gibi son evrede kendini bellı eder bu saaten sonra kuşa ne verir seniz verin kurtarma ihtimali yuzde yirmidir...

8. Ceren S.

Ceren S. New Member

Beğenileri:
    0
    Bahsettiğiniz ürünü duymadım fakat probiyotik kullanmadan vitamin kullanırsanız hasta edersiniz kuşunuzu. Biteral'den sonra önce probiyotik kullanın, vitamin olarak suyuna Sera markayı öneririm fakat aldığınız ürün için de olumlu yorumlar varsa karar size ait.

9. Gülşah Durman

Ölen kuşum 4-5 yaşlarındaydı bu kuşum da tahminen 2-3 yaşlarındadır

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:59 -->-> Daha önceki mesaj 21:55 --

Tedbir olarak düzenli bir şekilde elma sirkesi ve vitaminlerini eksik etmedim. Eczacım kuşun hastalığından emin olmadan ilaç kullanımı ilerde gerçekten Hasta olduğunda kuşun ilaca Yanıt vermemesi sonucunu doğuracağını söylediği için emin olmadan kuşlara ilaç vermedim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:01 -->-> Daha önceki mesaj 21:59 --

Probiyotik olarak ne tavsiye edersiniz?

10. Ceren S.

Ceren S. New Member

Beğenileri:
    0
    Dizayme 256 kullanmanızı tavsiye ederim, tam bir suluğa 250 mg, yani 1 çay kaşığı. Eğer bulamazsanız yoğurt suyu da olur, mümkünse evde mayalanmış olması daha sağlıklı olur. Tedbir olarak sirke kullanmak en güzeli, en akıllıca olanı yapmışsınız bana göre. Zaten tedavi yolları oldukça kısıtlı bir hastalık meabakteri, bir de kullanabilecek ilaca ve etken maddeye bağışıklık oluşsaydı ciddi bir sorun olurdu sizin için. Dilerim bir an evvel sağlığına kavuşur. Bu arada kuşunuzda ishal var mı? NAsıl farkettiniz kurumayı?

11. Gülşah Durman

Ishali yok yem de yiyor fakat ölen kuşum gibi gün içerisinde bazen başını arkaya çevirip bazen de kabararak uyumaya başladı.
    Göğüs kemiğine baktım hafif bi çıkıntı var tabiki ölen kuşumun iyice keskindi. Normal bi kuşun Göğüs kemiği nasıl aslında bilmiyorum o çıkıntılık normal midir sizler daha iyi bilirsiniz

12. Ceren S.

Ceren S. New Member

Beğenileri:
    0
    Estağfurullah, nihayetinde kemik olduğu için dikkatlice ellerseniz sağlıklı bir kuşta da hissedebilirsiniz. Önemli olan sizin gözleminiz, tabii çok daha önemlisi bir veteriner hekimin koyacağı. Ama anlayan bir hekim bulamıyorsanız, kemik eskisine göre daha çok elinize geliyorsa, zayıfladığını farkediyorsanız ve başka hiçbir belirti yoksa megabakteriden şüphelenebilirsiniz. Böyle söylememin sebebi başka hastalıklar nedeniyle de kurumanun baş gösterebiliyor olması. Ama herhangi bir hastalık olmaksızın kuruma varsa sebebi yalnızca megabakteridir, tabii bunun da altında hasta kuşlarla temas, stres, yetersiz hijyen gibi sebepler yatar. Eğer bir önceki kuşunuzu da zayıflama dışında herhangi bir belirti olmadan kuruma nedneniyle kaybettiyseniz, şimdiki kuşlarınıza da bir şekilde bulaşmış olabilir. Kafesi iyi dezenfekte etmelisiniz, yoksa şu an verdiğiniz mücadele de sonuç vermeyebilir.

13. Gülşah Durman

Şuanlık bir zayıflaması görünmüyor. Diğer kuş gibi uyumaya başlayınca yine sonuç ölüm Olmasın diye önlem almak istiyorum.
    Kuşçum var ona sordum telefonda size sorduklarımı o da kuşun tüye giriyo olabileceğini karnının ağrıdığı için genelde uyuyo olabileceğini söyledi yarın bi kuşu götüreyim diyorum fakat Yaşadığım yerde çok iyi bir Kuşçu ve veteriner yok , bizde bu sıkıntım var

Ayrıca o kuşum öldükten sonra ben sormuştum kurumamın Bulaşıcı olup olmadığını, bulaşıcı değil dediler

14. Ceren S.

Ceren S. New Member

Beğenileri:
    0
    Kesinlikle bulaşıcıdır, o yüzden aynı kafesi kullanıyorsanız bir an evvel tekrar dezenfekte edin.

15. Gülşah Durman

Yok hayır aynı kafesi kesinlikle kullanmıyorum fakat hepsi salma oluyordu Çoğu zaman

Ya birde şuan düşündüğüm şey açıkçası bu kuşum kuruma değilse biteral i kullanırsam daha çok zarar vermiş olmayacak mıyım?
    Eczaneden aldığım VİTAMİNOSEM i kullansam ne dersiniz? Eczacı Şiddetle tavsiye etti kuşlarda aklınıza gelen her hastalık için iyi gelir diye

#15 Gülşah Durman, 4 Kasım 2014
    Son düzenleyen: Moderatör: 4 Kasım 2014
  16. Ceren S.

Ceren S. New Member

Beğenileri:
    0
    Tabii ki eğer bir hastalğı yoksa ilaç kullanmak iyi değil. Bahsettiğiniz ilacı hiç duymadım, eczacı kendi kuşlarına uyguladığı için mi biliyor yoksa ona da veteriner mi tavsiye etmiş?

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

1. vitaminosem