Karadeniz Pet

Kuş alacağım

• Konbuyu başlatan Osman ÖKKEŞ
  • Başlangıç tarihi
O

Osman ÖKKEŞ

Guest
Merhabalar,

Foruma yeni üye oldum. Herkese iyi bayramlar dilerim.
1 Adet muhabbet kuşu alacağım. Dişi veya erkek bilemiyorum
Bu kuşun sağlıklı olup olmadığını nereden anlayabilirim?
Muhabbet kuşunu evcilleştirmek istiyorum bu yüzden tek alacağım tek yaşar mı?
Ayrıca kafes normal boyutlarda ve tek başına yaşayabileceği bir kafes sorun olur mu?
Kafese takılabilen ayrı olarak yuva almama gerek var mıdır?
Oyuncak olarak salıncak ve zil almayı düşünüyorum başka önerileriniz nelerdir?
Ayna almayacağım zaten. Tünek olarak doğal tünek bulamadım pek fazla PetShop yok maalesef. Tahta tünek buldum onu alacağım.
Yem olarak paket muhabbet kuşu yemi zaten. Suluk ve yemlik kafesteki değil kafese uyan büyük yemlik ve suluk alacağım.

Bunu dışındaki unuttuklarım ve bilmediklerim olabilir her türlü önerilerinizi bekliyorum.

Kalamar kemiği,varsa ve kafes müsayitse akıllı yemlik,ayrı kapta kuşkumu,doğal tüneği ağaç dalındanda yapabilirsiniz. Multivitamin al suyuna. Kafes tülü. Bukadar.

Kalamar kemiği,varsa ve kafes müsayitse akıllı yemlik,ayrı kapta kuşkumu,doğal tüneği ağaç dalındanda yapabilirsiniz. Multivitamin al suyuna. Kafes tülü. Bukadar.

Önerileriniz için teşekkürler. Kalamar kemiği tam olarak ne oluyor? Akıllı yemliği de açıklayabilirseniz sevinirim.
Bu arada kuş kumu ile ne yapıyor? Ayrı kapta derken nasıl bir kap yani yemlik mi?
Her ağacın dalından tünek yapılabilir mi?
Multivitamin kendi markası mı yoksa önerebileceğiniz bir marka var mı?

Belki sorularım fazla oldu kusura bakmayın.
Şimdiden teşekkürler

1. Eğer tek alacaksanız ve eğitim vermek istiyorsanız erkek kuş ve yavru alın.
2. Sağlıklı olup olmadığını gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Kabarık durmamasına, diğer kuşlara oranla daha hareketli cıvıl cıvıl olmasına, gagasında ve tırnaklarında herhangi bir sorun olmamasına ayrıca poposunda dışkı olmamasına dikkat ediniz.
3. Evet, tek yaşayabilirler. Ama kimi muhabbet kuşlarının stresten intihar ettiği de gözlenmiştir. Kızgınlık dönemine girince yanına bir dişi alırsanız yavru mubişleriniz de olur.
4. Kafes tek kuş için ideal.
5. Zil ve salıncak onun için yeterli olacaktır.
6. Tahta tünek doğru tercih.
7. Mürekkep balığı kemiği almanız yararınıza olur kuşçuya söylerseniz verir zaten. Hem kalsiyum eksikliğini giderir, hem gaga taşı görevi görür.
8. Vitamin olarak ben Avi-vit kullanıyorum. Memnunum. Ayrıca Süpervit Forte'de oldukça kalitelidir.

Merhabalar,

Foruma yeni üye oldum. Herkese iyi bayramlar dilerim.
1 Adet muhabbet kuşu alacağım. Dişi veya erkek bilemiyorum
Bu kuşun sağlıklı olup olmadığını nereden anlayabilirim?
Muhabbet kuşunu evcilleştirmek istiyorum bu yüzden tek alacağım tek yaşar mı?
Ayrıca kafes normal boyutlarda ve tek başına yaşayabileceği bir kafes sorun olur mu?
Kafese takılabilen ayrı olarak yuva almama gerek var mıdır?
Oyuncak olarak salıncak ve zil almayı düşünüyorum başka önerileriniz nelerdir?
Ayna almayacağım zaten. Tünek olarak doğal tünek bulamadım pek fazla PetShop yok maalesef. Tahta tünek buldum onu alacağım.
Yem olarak paket muhabbet kuşu yemi zaten. Suluk ve yemlik kafesteki değil kafese uyan büyük yemlik ve suluk alacağım.

Bunu dışındaki unuttuklarım ve bilmediklerim olabilir her türlü önerilerinizi bekliyorum.
Ceresinden belli olur. Ama küçük alacaksanız şaşırtabilir sizi erkek diye aldığınız kuş dişi çıkabilir.
Tek olarak yaşayabilir. Çift alırsanız eğitimi zor olur. Kuşun gagasına bakın, tırnaklarına felan bakın, poposuna bakın ishali var mı yok mu diye.
Kafes normal boyutlardaysa sorun olmaz.
Yuvalığa gerek yok yanına bir eş aldığınız zaman takarsınız.
Merdiven alabilirsiniz oyuncak olarak.
Ayna almayın size alışmaz.
Suluk ve yemlik pek farketmez ama suluğunu muhakkak günlük olarak değiştirin yosun tutmasın. Yemliğide günlük olarak kontrol edin yediği yemlerin kalıntıları içine düşer yem var sanırsınız yem yiyemez ölür.
Tahta tünek kullanın kuşun ayak sağlığı bakımından çok önemli.
geri kalanlarınıda arkadaşlar yazmış zaten.

Tek besleyecekseniz yemliğin birine sadece kuş kumu doldurun.
Her ağacın dalından olabilir yeterki düz uygun kalınlık ve uzunlukta ayrıca temiz olsun.
Multivitamin marka değil birçok vitamini içinde barındırdığı için.
Birçok marka var ama en çok tercih edilenler avivit,süpervit,deepfix,Vitakraft Vita Fit, Pet-i To yaşam iksiri konuşturucu gibi..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ceresinden belli olur. Ama küçük alacaksanız şaşırtabilir sizi erkek diye aldığınız kuş dişi çıkabilir.
Tek olarak yaşayabilir. Çift alırsanız eğitimi zor olur. Kuşun gagasına bakın, tırnaklarına felan bakın, poposuna bakın ishali var mı yok mu diye.
Kafes normal boyutlardaysa sorun olmaz.
Yuvalığa gerek yok yanına bir eş aldığınız zaman takarsınız.
Merdiven alabilirsiniz oyuncak olarak.
Ayna almayın size alışmaz.
Suluk ve yemlik pek farketmez ama suluğunu muhakkak günlük olarak değiştirin yosun tutmasın. Yemliğide günlük olarak kontrol edin yediği yemlerin kalıntıları içine düşer yem var sanırsınız yem yiyemez ölür.
Tahta tünek kullanın kuşun ayak sağlığı bakımından çok önemli.
geri kalanlarınıda arkadaşlar yazmış zaten.

1. Eğer tek alacaksanız ve eğitim vermek istiyorsanız erkek kuş ve yavru alın.
2. Sağlıklı olup olmadığını gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Kabarık durmamasına, diğer kuşlara oranla daha hareketli cıvıl cıvıl olmasına, gagasında ve tırnaklarında herhangi bir sorun olmamasına ayrıca poposunda dışkı olmamasına dikkat ediniz.
3. Evet, tek yaşayabilirler. Ama kimi muhabbet kuşlarının stresten intihar ettiği de gözlenmiştir. Kızgınlık dönemine girince yanına bir dişi alırsanız yavru mubişleriniz de olur.
4. Kafes tek kuş için ideal.
5. Zil ve salıncak onun için yeterli olacaktır.
6. Tahta tünek doğru tercih.
7. Mürekkep balığı kemiği almanız yararınıza olur kuşçuya söylerseniz verir zaten. Hem kalsiyum eksikliğini giderir, hem gaga taşı görevi görür.
8. Vitamin olarak ben Avi-vit kullanıyorum. Memnunum. Ayrıca Süpervit Forte'de oldukça kalitelidir.

Tek besleyecekseniz yemliğin birine sadece kuş kumu doldurun.
Her ağacın dalından olabilir yeterki düz uygun kalınlık ve uzunlukta ayrıca temiz olsun.
Multivitamin marka değil birçok vitamini içinde barındırdığı için.
Birçok marka var ama en çok tercih edilenler avivit,süpervit,deepfix,Vitakraft Vita Fit, Pet-i To yaşam iksiri konuşturucu gibi..

Tüm cevaplar için teşekkürler.
Kuşu aldım fakat fotoğraf çekmekten korkuyorum daha yeni geldi diye.
Gaga taşı ve kemik aldım. Vitamin olarak avisol aldım.
Pakette kraker de aldım. Astım.
Kumu ayrı bir yemlikte olarak koydum.

Bunlar dışında kuş yeni geldiği için mi bilmiyorum fakat az biraz titreme var.
Cam kenarına koyduk gelecek kuşlar v.s sorun olur mu acaba?
Tülün temizlik açısından değil de farklı sorunları veya yararları olur mu?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tüm cevaplar için teşekkürler.
Kuşu aldım fakat fotoğraf çekmekten korkuyorum daha yeni geldi diye.
Gaga taşı ve kemik aldım. Vitamin olarak avisol aldım.
Pakette kraker de aldım. Astım.
Kumu ayrı bir yemlikte olarak koydum.

Tülün temizlik açısından değil de farklı sorunları veya yararları olur mu?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sorularım aktif!

Krakeri önermiyoruz. İçinde yapıştırıcı kullandıkları için onu çıkarın.

Yalan söylemişler. Bal gibi (deyim anlamında söylüyorum) yapıştırıcı var onların içerisinde. Onu çıkarın kuşunuzun sağlığı için. Tülün yararı olur yemleri saçarak yerler ve oraya buraya düşer. Temizlik için tül şart. Herhangi bir sorunu olmaz.

konuşturmak için istiyorsan erkek al erkek ler daha çabuk ögreniyor benim dişi 2 ayda anca pişt ve hişt demeyi ögrendi

Yalan söylemişler. Bal gibi (deyim anlamında söylüyorum) yapıştırıcı var onların içerisinde. Onu çıkarın kuşunuzun sağlığı için. Tülün yararı olur yemleri saçarak yerler ve oraya buraya düşer. Temizlik için tül şart. Herhangi bir sorunu olmaz.

Kumu çıkarttım önce biraz yemek yemesi gerek galiba daha sonra kumu yemesi gerekiyor. Kumu da yarın felan koyarım. Bu doğru bir davranış mı?

Oda soğuk olabilir yada şoka girmiş olabilir yeni yere geliyor sonuçta. O geçer geçmezse tekrardan yazarsınız. Kumu her zaman yemezler ara ara atarlar benim kuşlarda öyle mamalığa koydum ara ara yiyorlar.

Oda soğuk olabilir yada şoka girmiş olabilir yeni yere geliyor sonuçta. O geçer geçmezse tekrardan yazarsınız. Kumu her zaman yemezler ara ara atarlar benim kuşlarda öyle mamalığa koydum ara ara yiyorlar.

Verdiğiniz tüm cevaplar için teşekkürler.
Dediğim gibi kumu yarın ayrı bir yemlik içerisinde koyacağım.
Elimi içerisine sokup bir şeyler yerleştirirken felan tepki vermiyor ona şaşırdım.
Son bir sorum olacak. Suluğun yemliğin yanında durması sorun çıkarır mı?
Bir de oyuncak almadım daha zaten çok fazla bir maddi yönden fazlalığı yok fakat bugün tahta el yapımı bir salıncak görmüştüm sizce almalı mıyım?

Fazla soru soruyorum kusura bakmayın.

Estağfirullah. Her zaman yardımcı oluruz.
Evet kumu ayrı bir yemlik yada mamalık içine koyun. Ortama alışmadığından dolayı tepki vermiyor olabilir.Suluğun yemliğin yanında olması hiç bir sorun teşkil etmez. Tek kuşsa oyuncak olabilir. Salıncak gayet iyi bir seçim.

Estağfirullah. Her zaman yardımcı oluruz.
Evet kumu ayrı bir yemlik yada mamalık içine koyun. Ortama alışmadığından dolayı tepki vermiyor olabilir.Suluğun yemliğin yanında olması hiç bir sorun teşkil etmez. Tek kuşsa oyuncak olabilir. Salıncak gayet iyi bir seçim.

Son soru son soru diye gidiyoruz ama aklıma geldikçe soruyorum :)
Kafesin köşelerinden birisi boş oraya merdiven yerleştirsem oyuncak olabilir mi acaba? Yoksa çıkarken kafese çarpacağı için sorun mu oluşturur?

Bizim buradaki bir PetShopta güzel el yapımı oyuncaklar gördüm yine alacağım.
Başka oyuncak öneriniz var mıdır?

Geri