Karadeniz Pet

Kuş alıştırma için tavsiyeler ?

Levent ACAR

Moderatör
Yönetici
Selam,

Zeytin evimizde 8-10 gündür duruyor. Kafesinden çıkarmadım, yanına pek yanaşmadım. Yemek su önünde, yiyip içiyor, arada tv sesine ötüp arada uyuyor.
Hedefimiz evde kendimize alıştımak. Çeşitli videolar izledim, önce kafes içinde elimize alıştırmaız öneriliyor çok yerde. Kimileri de kanatlarını kısaltıp dışarda alıştırın demişler. (Bunu pek sevmedim gerçi.) Birisi de 4-5 saat aç bırakıp elinizden yemesi için teşvik edin demiş.
Ben dün akşam kafesin kapağını açıp elimi içine yavaşça uzatmak istedim. Daha kuşa yaklaşmadan korkup kendini oraya buraya attı. Tekrar geri çıkardım elimi. Biraz daha beklemem mi gerek? N'apayım nasıl hareket edeyim? Bi yol gösterin lütfen..

http://pr6.org/images/28234519326554523517.jpg

Kuştan kuşa değişen bir durum. Hepsinde aynı yöntem etkili olmuyor maalesef. Kanatlarını kısalt veya bantla yada aç bırak diyenler olacaktır. Ne derece doğru o konuda yorum yapamıycam. Fakat bunlarda birer canlı unutmamak gerek.

Sana naçizane tavsiyem madem kafes içerisine el soktuğunda korkuyor o zaman öncelikle kafesin yanında olmana alışsın. Sabah akşam sık sık fırsat buldukça kafesin yanına otur. Onunla konuş. Varlığına alışsın iyice. Ardından elle besleme aşamasına geçersin. Önce senin varlığına alışsın.

kardeşim bende fazla bilgili sayılmam yalnız muhabbetimi ilk aldığım da araştırmalar yaptım edindiğim bilgilerde ilkten dış ortamdaki güveni sağlayın diyordu.ilk bir hafta kafesin içinden ziyade günde 15-20 dakika yada daha fazla süre hızlı hareketlerde bulunmadan ellerinizi kafes tellerine koyun ve güven sağlamaya başlayın diyordu.sonra ki hafta kafes içine sokmaya başladım ellerimi kafes küçükte olduğundan eninde sonunda elime alıştı hiç yoktansa korkmuyordu.ben denedim oldu.tabi sonra çift kuşa geçtim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:29 -->-> Daha önceki mesaj 14:27 --

abdullah kardeşime katıyorum tahsin arkadaşım bu konuda çığır açmış biri, uygulamanda yarar var)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Burada bu konuyla alakalı güzel bir paylaşım var onu takip ediniz. Hayırlı olsun

alalı 3 gün oldu.. aç bırakmadım ama yeme gittiği zaman elime alıp elimden yem yedirdim...

Once disaridan konusup ellerini kusa bol bol gosterirsen daha iyi olur :)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ben bademi ilk aldığımda 20 günlüktü oda korkuyordu tabiki . ilk olarak kafesin dışından doğru konuşmaya başladım. birde kafesin kapısını açık bırakıp kendi haline bırakıyordum. önceleri çıkmıyordu ama zaman sonra kafesin kapısına gelip orda duruyordu. daha sonra da kafesten kendi başına çıkmaya başladı. ev ortamına yavaş yavaş alışıyor kuşlar. elimi kafesin içine sokup bademi elime almaya çalışmadım. kendi haline bıraktığımdma zaten kendisi ben otururken yavaş yavaş üstüme konmaya başladı :) bence korkutmamak lazım kendi halinde alışır mutlaka. :)

ben denilen hiç bir şeyi yapmadım.kuşa nazik davrandım.onu korkutmadım.zamanla alışıyor.

Geri