Karadeniz Pet

Kuş biti ve diğer kuş parazitleri hakkında?

Damla Durak

Yeni Üye
Arkadaşlar merhabalar,
Kuşum 15 gündür benimle ve çok acemiyim bu konuda.
Yavaş yavaş bana alışmaya başladı, fakat vücuduna dokunma konusunda biraz tereddütlerim var.
Sürekli kaşınıyor, parazit spreyi aldım 2 günde bir suyu yemi çıkarıp 3-4 defa sıkıyorum.
Zamanla geçeceğinden eminim ama evde 2 tane kedim var. Başından pek ayrılmıyorlar :D
Şuanda neden kaşındığından tam emin değilim ama bit/parazit varsa kedilerime bulaşma olasılığı var mı?
Kedilerime düzenli iç parazit tableti veriyorum, sokağa çıkmadıkları için dış parazite karşı koruyacak birşey kullanmadım ve endişelendim.
Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
yje3aryh.jpg
uquje4yj.jpg

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Son düzenleme:
Merhaba bence iki gunde bir kullanmayın cok sık kullanıyosunuz bu kusunuza zarar verebilir.Birde sıkarken kusunuzun gözlerine gelmemesine dikkat edin ve asırı dozda kullanmayın.

tüye gırmış olabılır yada muhabbetler genelde sever tüyşerı ıle oynamayı her kaşıntı bıt degıldır ama kadıler varsa onlarada gecer dıkkat etın siz yinede kalıtelı bır ilaç kullanın petshoplarda satılan uyduruk spreyler bır iişe yaramıyor

Bit spreylerini kuşlarda bit yoksa kullanmamalısınız. Sadece bit varsa kullanılır onlar. Kuşlar günün büyük çoğunluğunu tüylerini tarayarak geçirir

tüye gırmış olabılır yada muhabbetler genelde sever tüyşerı ıle oynamayı her kaşıntı bıt degıldır ama kadıler varsa onlarada gecer dıkkat etın siz yinede kalıtelı bır ilaç kullanın petshoplarda satılan uyduruk spreyler bır iişe yaramıyor

Tüye girdiğini nasıl anlayabilirim Murat Bey? :confused:
Şuanda tabanda hiç tüy döküntüsü yok :confused:

Merhaba bence iki gunde bir kullanmayın cok sık kullanıyosunuz bu kusunuza zarar verebilir.Birde sıkarken kusunuzun gözlerine gelmemesine dikkat edin ve asırı dozda kullanmayın.

Bit spreylerini kuşlarda bit yoksa kullanmamalısınız. Sadece bit varsa kullanılır onlar. Kuşlar günün büyük çoğunluğunu tüylerini tarayarak geçirir

Kuşlarda ki bitin tam neye benzediğini bilmiyorum
Biraz yabani olduğu için bakma imkanımda yok hemen ısırıyor :D
Sürekli kafasını kaşıyor sanki rahatsız oluyormuş gibi bir hali vardı :(
Bahsettiğiniz gibi gün içinde sürekli tarıyor kendini.
Özellikle kanat altlarını kaşıyor ama başını tırnaklarıyla yolarcasına kaşıdığından bit mi var dedim :confused:
2 defa spreyledim şuanda daha rahat gibi ama emin olmadan bir daha ilaç dökmem.
Çok teşekkür ederim hepinize

Son düzenleme:
Eğer kuşunuz birden ani hareketle tüylerini kaşıyorsa biti vardır. Tüy döküm mevsiminde olduğumuz için kafasındaki tüyler dökülecektir yada yenileri çıkacaktır o nedenle kafasını kaşıyordur benim kuşlarım da kaşıyor

bitten emin olmak için gece altındaki gazeteyi değiştirin. bir parça pamuk koyun bir köşeye, eğer gazetede sabah dışkılar dağınıksa gece boyunca rahatsız olup kaşınmıştır ve dışkıladığı yer değişmiştir. ama rahat uyuduysa dışkıları bir arada toplanmıştır. pamuğuda bir saat tutup çıkarıp bakın siyah yaratıklar varmı. hayvandan hayvana geçebilir insanda yaşayamazlar bildiğim kadarı ile

İlknur hanım ani hareketlerle yapmıyor.
Belkide vardı ama şuanda kaşıntıları kesildi.

Erkin bey dediğiniz olayın pamuk kısmı hariç diğer kısmını denedim.
Stabil bir yerde uyuyor yer değişimi yok.
Birazdan pamuğuda koyup bakacağım ama kaşıntıları kesildi :)

Çok teşekkür ederim hepinize bilgilendirmeleriniz için.
Bu forum olmasa saçma sapan bakımlar yapacaktım, zavallıma ilaç sıkıp durdum :(

Bit, çok dikkatli bakıldığında kırmızı kırmızı görülür. Ardap sprey bu haşere ile mücadelede birebir etkili ancak ambalajı büyük ve pahalı bir ilaç.
Kuşunuza banyoluk taktınız mı? Yıkanmayan kuşlar da sık kaşınır. Banyo suyuna ilave edilen zararlı ilaçları var onlardan kullanabilirsiniz.
Bir de sorum olacak nacizane.. Evde 2 kedi varsa bu kuş nasıl rahat ediyor? Fotoğrafların birinde kuşu dışarda gördüm. Kafeste bile güvende değilken dışarda nasıl olacak acaba? 2 dakikalık dalgınlık ve başka odada bulunmaya bakar.. Dikkat edin.

Banyoluk aldım ama havalar tam ısınmadı diye takmadım.
:) kedilerimden 1 tanesi tırnamıyor (sakat bir kedi), diğerinide ben odada yokken yanıma alıyorum.
Arada kuşumu kafesiyle yanıma alıp kedimide yanına getiriyorum ve güzel anlaşıyorlar ama sadece ben yanındayken ve kafes içindeyken bakabiliyor.
Kuşum bu durumdan rahatsız değil :D aksi gibi genellikle cilvelerini kedime yapıyor.
Her akşam kapı altlarına örtüler tıkıştırmak suretiyle içeride o ve ben varken salıyorum.
Ayrıca odamda 200 lt civarında bir akvaryumumda var, başlarda sorun oldu çünkü camdan içeri girmeye çalıştı.
Şuanda onun içine giremeyeceğini öğrendi sadece izliyor kenarlıklara tutunup :)
Sizinle aynı endişeleri beslediğimden 1,5 sene boyunca alamadım, ayrıca sigara kullandığım içinde günahına girmek istemedim.
Gerekli düzenlemeleri yapıp dikkatli olunca sorun yaşanmıyor inanın :)
Sigara olayı hariç herşey basit oldu, şimdi mutfak meskenim kuşum sağlıklı olsun diye :D bu yüzden biraz üşüttüm :D

O zaman bugün ilk iş banyoluğu takmak olacak.
Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim Levent Bey

Geri