Karadeniz Pet

Kuş dışkısını yiyor !...

Ahmet Sırma

Meraklı Üye
Bugün bir arkadaştan bir soru geldi kendisi foruma üye değil ben sizlere danışmak istedim zira hiç böyle bir olayla karşılaşmadım. 3 adet yavrusu bulunan çiftin 2 yavrusu kafese çıkmış ve zeminde yem kırmayı öğreniyorlarmış. Erkek kuşta yavruların yanında dişinin dışkısını yiyormuş. Zeminde hiç dışkı kalmıyor dedi. Bu konuda bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok iyi olur. Şimdiden Hakkınızı Helal ediniz...

Büyük ihtimal vitamin ve mineral eksikliği olabilir vitamin ve mineral damlaları alın suyuna düzenli olarak damlatın kalamar kemiği gagataşı alın eğer yoksa ve dışkı yememesi için kafesin dibinde ızgara olsun yavrular yem kırmayı öğrendiyse ayrı tutabilir anladığım kadarıyla baba dışkı yiyor mazgallı bir kafesde dursun yavrular yem kırıyorsa.

kuşların vitaminleri kalamar kemiği vs. herşey tammış ancak dışıkı neden yiyor o konuda bilgisi olan varmı ?

B12 (Siyanokobalamin)

Özellikle kırmızı hayvansal dokularda bulunur ancak soya ve spirulina adlı bitkilerdede bulunurlar.Bu vitamini kuşlar dışkılama yolu ile dışarı atarlar.Çoğu kez gördüğümüz kuşun dışkı yemesi bu yüzdendir.Dışkı ile attığı vitamini vücuda geri kazandırmak içindir.Kan yapımında 1 numaralı etmendir.

Eksikliğinde >

1-Tüy değişim döneminden çıkamama
2-Tüy problemleri
3-Dışkı yemilimi
4-Kansızlık

yaptığım araştırma neticesidir
tecrübe ettiğim bi konu değil

Bilginiz çok aydınlatıcı çok teşekkürler Hakkınızı Helal ediniz...

Geri