Kuş mu tavuk mu belli değil. Kanatlıların hepsi aynı mı?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Eski Konular ( Kapalı Bölüm )' forumundadır ve enescakar tarafından 27 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. enescakar
  Çevrimdışı

  enescakar Site Bağımlısı

  Katılım:
  27 Nisan 2015
  Mesajlar:
  87
  Beğenileri:
  24
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Kocaeli
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu
  Kuş sayısı:
  10 ile 20 tane
  Bu sene başında 20-25 günlük bir mubiş aldım. Özellikle erkek olsun diye belirttim ve satıcı çeresindeki mavililiği gösterek bu tamdan senin aradığın işte sana taş fırını erkeği der gibi bakış attı ve kuşu kutuya koydu. Eve geldik farkettim ki kuş henüz tam anlamıyla uçmayı bile bilmiyor. Neyse gel zaman git zaman 3 kişilik evin 4. bireyi oldu artık kahvaltıda, akşam yemeğinde falan beraber yemek yiyoruz. Sorularıma gelecek olursak mubişim şuan 5 aylık bi kuş çiftleşmesinde hiç bi sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Fakat erkek mubişin çeresi normal şartlarda mavi olmaz mı? Bizimkinin çeresi ilk başlarsa maviydi fakat havalar ısındıkça yoprak rengine, kahvemsi bi renge döndü. Bunun sebebi nedir? İhtimal vermiyorum ama yabancı bi sitede ilk 3 ay içerisinde ortama bağlı olarak cinsiyet değişimi olabiliyormuş böyle bi şey mümkün mü? Bence de değil.. Birde mubişin tırnakları siyahlaştı. Ve yine bi sitede tırnak kararmasının iç kanama olsuğu yazıyordu ama kuşumun şuanda iç kanama geçirdiğini hiç zannetmiyorum mübarek turp gibi maşallah, allah nazardan korusun. Başka neden olabilir? Son olarakda ben bu kuşu 3-4 hafta önce 1-2 hafta kafese hiç koymadım daha doğrusu kafese koyduğumda resmen kapının önünde bana yalvardı çıkart beni diye bildiğiniz ağladı. Dayanamadım yemini suyu çıkarttım kafesi kaldırdım ve hiç girmedi kafesine 1-2 hafta bu süre içinde geceleri fon perdede uyudu. Şimdi kafese oyuncak falan aldım alıştı kereta kafesinde kafat mübarek kuş tünekte değil yerde uyuyor tabuk gibi yere yatıyo. Bu normal mi? Kuşlar tünekte tek ayak üstünde uyumaz mı?
   
 2. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.527
  Beğenileri:
  295
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
  Maşallah Enes, kuşunuzu güle güle besleyin. Öncelikle kuşunun dişi olduğunu belirtmek isterim. Pek çok petshop anlamadığı için tutturamayabiliyor cinsiyeti. Cinsiyet değişimi söz konusu olmaz canlılarda. Yumurta döllendiği an o hayvanın cinsiyeti bellidir. Ancak görüntüsünde değişiklik olabilir. Bunu da zaten işi bilenler en başında anlayabilir, yanılma payı çok azdır. Muhtemelen sen kuşu alırken gagasının üstü beyaza yaın açık mavi idi. Bu da zaten dişi olduğunun göstergesi. Tırnak rengine takılmamak gerekli. Tırnakları siyah renkli kuşlarım var.
   
 3. Deniz HAN
  Çevrimdışı

  Deniz HAN Profesyonel

  Katılım:
  26 Aralık 2014
  Mesajlar:
  497
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Ankara/Keçiören
  gule gule besleyın
   
 4. Fatih BUYURUCU
  Çevrimdışı

  Fatih BUYURUCU Profesyonel

  Katılım:
  8 Şubat 2014
  Mesajlar:
  1.328
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  İstanbul
  Güle güle besleyin kuşunuz Dişi.. Benimde bir kuşum kafesin dibinde uyuyodu hatta yayılıyodu iyice, akşamları tüneğe koyup kuşu sonra ışığı kapatıyordum bir süre sonra alıştı sizde deneye bilirsiniz işe yarar belki..
   
 5. enescakar
  Çevrimdışı

  enescakar Site Bağımlısı

  Katılım:
  27 Nisan 2015
  Mesajlar:
  87
  Beğenileri:
  24
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Kocaeli
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu
  Kuş sayısı:
  10 ile 20 tane
  Cevap veren herkese teşekkürler.

  İşte Mübarek'in fotoğrafı. Çere ve tırnaklar belli..
  [​IMG]

  Peki ben bu kuşu kafesine koymak istemiyorum çünkü kafeste hiç mutlu değil dışarda daha mutlu ama dışarda olduğu zamanlar doğal olarak acıkıyor ve susuyor acıktığını kafesin etrafında dolaşarak belli ediyo ve yemini çıkartıyoruz elimizde yiyor su işine gelince mutfakta çeşmeden içiyo. Suluktan su içme gibi adetimiz yok. Su ile oynamayıda çok seviyor ama mutfak tezgahımız mermer haliylede soğuk dışkısı bilsiğiniz su gibi oluyo.
   
 6. Yusuf Kürşat AKKUŞ
  Çevrimdışı

  Muhabbet Kuşu Üreticisi

  Katılım:
  27 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  10.225
  Beğenileri:
  556
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  İstanbul/Pendik
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Cennet P., Diğer E. Hayvanlar
  Kuş sayısı:
  20 tane ve üzeri
  Kuş güzel maşallah ama erkek değil hanımefendi Güle güle besleyin
   
 7. Gizem TÜRKCAN
  Çevrimdışı

  Gizem TÜRKCAN Profesyonel

  Katılım:
  30 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  582
  Beğenileri:
  4
  Yer:
  İstanbul-Bursa
  Kuşunuzun kafese alışmasını sağlayın günün belli saatlerinde dışarı çıkarın. Sizin yediğiniz yemeklerden yemesi çeşmeden su içmesi sağlıklı değil. Kaliteli bir yem ve içme suyu verin. Dışarda uyuması acıktığında bile kafese girmemesi iyi değil. Olur ya gece bir şeyden korkar uçar duvara çarpar. Bunlar olmamış şeyler değil. Kuşunuzu kafese alıştırın bence. Şu sıralar tüy dökümünde suluğuna birkaç damla vitamin damlatın.
   
  #7 Gizem TÜRKCAN, 28 Nisan 2015
  Son düzenleme: 28 Nisan 2015

Sayfayı Paylaş