Karadeniz Pet

Kuş mu tavuk mu belli değil. Kanatlıların hepsi aynı mı?

enescakar

Yeni Üye
Bu sene başında 20-25 günlük bir mubiş aldım. Özellikle erkek olsun diye belirttim ve satıcı çeresindeki mavililiği gösterek bu tamdan senin aradığın işte sana taş fırını erkeği der gibi bakış attı ve kuşu kutuya koydu. Eve geldik farkettim ki kuş henüz tam anlamıyla uçmayı bile bilmiyor. Neyse gel zaman git zaman 3 kişilik evin 4. bireyi oldu artık kahvaltıda, akşam yemeğinde falan beraber yemek yiyoruz. Sorularıma gelecek olursak mubişim şuan 5 aylık bi kuş çiftleşmesinde hiç bi sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Fakat erkek mubişin çeresi normal şartlarda mavi olmaz mı? Bizimkinin çeresi ilk başlarsa maviydi fakat havalar ısındıkça yoprak rengine, kahvemsi bi renge döndü. Bunun sebebi nedir? İhtimal vermiyorum ama yabancı bi sitede ilk 3 ay içerisinde ortama bağlı olarak cinsiyet değişimi olabiliyormuş böyle bi şey mümkün mü? Bence de değil.. Birde mubişin tırnakları siyahlaştı. Ve yine bi sitede tırnak kararmasının iç kanama olsuğu yazıyordu ama kuşumun şuanda iç kanama geçirdiğini hiç zannetmiyorum mübarek turp gibi maşallah, allah nazardan korusun. Başka neden olabilir? Son olarakda ben bu kuşu 3-4 hafta önce 1-2 hafta kafese hiç koymadım daha doğrusu kafese koyduğumda resmen kapının önünde bana yalvardı çıkart beni diye bildiğiniz ağladı. Dayanamadım yemini suyu çıkarttım kafesi kaldırdım ve hiç girmedi kafesine 1-2 hafta bu süre içinde geceleri fon perdede uyudu. Şimdi kafese oyuncak falan aldım alıştı kereta kafesinde kafat mübarek kuş tünekte değil yerde uyuyor tabuk gibi yere yatıyo. Bu normal mi? Kuşlar tünekte tek ayak üstünde uyumaz mı?

Maşallah Enes, kuşunuzu güle güle besleyin. Öncelikle kuşunun dişi olduğunu belirtmek isterim. Pek çok petshop anlamadığı için tutturamayabiliyor cinsiyeti. Cinsiyet değişimi söz konusu olmaz canlılarda. Yumurta döllendiği an o hayvanın cinsiyeti bellidir. Ancak görüntüsünde değişiklik olabilir. Bunu da zaten işi bilenler en başında anlayabilir, yanılma payı çok azdır. Muhtemelen sen kuşu alırken gagasının üstü beyaza yaın açık mavi idi. Bu da zaten dişi olduğunun göstergesi. Tırnak rengine takılmamak gerekli. Tırnakları siyah renkli kuşlarım var.

Güle güle besleyin kuşunuz Dişi.. Benimde bir kuşum kafesin dibinde uyuyodu hatta yayılıyodu iyice, akşamları tüneğe koyup kuşu sonra ışığı kapatıyordum bir süre sonra alıştı sizde deneye bilirsiniz işe yarar belki..

Cevap veren herkese teşekkürler.

İşte Mübarek'in fotoğrafı. Çere ve tırnaklar belli..

Peki ben bu kuşu kafesine koymak istemiyorum çünkü kafeste hiç mutlu değil dışarda daha mutlu ama dışarda olduğu zamanlar doğal olarak acıkıyor ve susuyor acıktığını kafesin etrafında dolaşarak belli ediyo ve yemini çıkartıyoruz elimizde yiyor su işine gelince mutfakta çeşmeden içiyo. Suluktan su içme gibi adetimiz yok. Su ile oynamayıda çok seviyor ama mutfak tezgahımız mermer haliylede soğuk dışkısı bilsiğiniz su gibi oluyo.

Kuş güzel maşallah ama erkek değil hanımefendi Güle güle besleyin

Kuşunuzun kafese alışmasını sağlayın günün belli saatlerinde dışarı çıkarın. Sizin yediğiniz yemeklerden yemesi çeşmeden su içmesi sağlıklı değil. Kaliteli bir yem ve içme suyu verin. Dışarda uyuması acıktığında bile kafese girmemesi iyi değil. Olur ya gece bir şeyden korkar uçar duvara çarpar. Bunlar olmamış şeyler değil. Kuşunuzu kafese alıştırın bence. Şu sıralar tüy dökümünde suluğuna birkaç damla vitamin damlatın.

Son düzenleme:
Geri