Karadeniz Pet

Kuşçu yanlış cinsiyet mi verdi?

@Yavuz OYMAK

Hocam teşekkür ederim. Aslında aldığım kuşçudaki bu iki sarının kafesinde yuvalık da vardı. Galiba eştiler. Siz de beğenince o yüzden biraz değiştirsem mi diye düşünmüştüm. Ama dediğiniz gibi dursun. Biraz araştırdım. Beyazdan mavi, sarıdan yeşil ağırlıklı yavrular oluyormuş. Bu ikisi birleşince yavruları güzel olur belki.

@Yavuz OYMAK

Hocam teşekkür ederim. Aslında aldığım kuşçudaki bu iki sarının kafesinde yuvalık da vardı. Galiba eştiler. Siz de beğenince o yüzden biraz değiştirsem mi diye düşünmüştüm. Ama dediğiniz gibi dursun. Biraz araştırdım. Beyazdan mavi, sarıdan yeşil ağırlıklı yavrular oluyormuş. Bu ikisi birleşince yavruları güzel olur belki.

kuşların yavruları kendilerinden önceki 7 nesil e göre şekillenir anne 7 nesil önceye kadar baba 7 nesil önceye kadar tabiki bazen çok güzel renkler çıkabilir siz ilgiyi,iyi beslemeye, temizliği ihmal etmeyin gerisi gelir fazlada bu işlerde evham yapmak iyi değildir alındıysa mübarek olsun denilip geçilmek herşey için iyidir,kararsızlık kötü bir illettir.

Kafeslere yuvalık takılmasının sebebi kuşlara bakın bunlar eş kuşlar izlenimi vermektir.
Eş kuşta fiyat farklı olur tabi.
Alıcı bu eş kuş aldatmacasına kanarsa cebinden fazla para çıkar.
Velev ki kazara aynı kafesteki kuşlar eş oldu ve yumurta var yuvalıkta.
Bu seferde yumurtlatma evresini yaşamak istemeyen kişi pet shoptan aldım iki tane eve geldim beş tane düşüncesi ile bu takımı alır lakin yer değişikliğinden kuş yumurtalara yatmaz.
Elde kaldı yine iki tane ve cepten fazladan çıkan bir kaç on lira.

Kafeslere yuvalık takılmasının sebebi kuşlara bakın bunlar eş kuşlar izlenimi vermektir.
Eş kuşta fiyat farklı olur tabi.
Alıcı bu eş kuş aldatmacasına kanarsa cebinden fazla para çıkar.
Velev ki kazara aynı kafesteki kuşlar eş oldu ve yumurta var yuvalıkta.
Bu seferde yumurtlatma evresini yaşamak istemeyen kişi pet shoptan aldım iki tane eve geldim beş tane düşüncesi ile bu takımı alır lakin yer değişikliğinden kuş yumurtalara yatmaz.
Elde kaldı yine iki tane ve cepten fazladan çıkan bir kaç on lira.

ya başka kuşların yuvalarındaki yumurtaları alıp 2 tane kuşu eşe atıp yuvalığa başka kuşların boş yumurtalarını koyanlara ne diyelim soranlara bak bunlar yumurtalı ahada bunlarda yumurtası yani bu konuda o kadar çok söylenecek laf varki söylesek burda sabahlar olmaz, o yüzden tecrübe nedir sorusuna verilen cevap gibi düşünelim, yenilen kazıkların insan üzerinde oluşturduğu bilgi birikimi

ya başka kuşların yuvalarındaki yumurtaları alıp 2 tane kuşu eşe atıp yuvalığa başka kuşların boş yumurtalarını koyanlara ne diyelim soranlara bak bunlar yumurtalı ahada bunlarda yumurtası yani bu konuda o kadar çok söylenecek laf varki söylesek burda sabahlar olmaz, o yüzden tecrübe nedir sorusuna verilen cevap gibi düşünelim, yenilen kazıkların insan üzerinde oluşturduğu bilgi birikimi
Bu yöntemi bilmiyor idim.
Öğrendiğim iyi oldu.
Pet shoptan yumurtalı kuş almamda alacak olanlara hatırlatırım bu yöntemi.

@Yavuz OYMAK
Aynen öyle hayırlısı olsun. Verdiğiniz bilgiler için de çok teşekkür ederim. Alışveriş yapmama rağmen aldığım kuşçunun ağzından kerpetenle cümle bile çıkaramıyordum ancak kelime çıkıyordu. Allah razı olsun.

@Kamen
Hiç sormayın. O katakulli işlerinin merkezi sayılabilecek yerden aldım bir de.. Mısır çarşısının arkasından. Balık da beslediğim için oraları biliyorum ve oranın esnafından nefret ediyorum. Ama işim de oraya yakın olduğu için her seferinde aynı hataya düşüyorum. Burayı keşke iki gün önce keşfetmiş olsaydım.. Balık alışverişimi de her zaman forumdaki hobicilerden yapıyorum. Hem kaliteli oluyor hem de çakallar yerine hobi sahibinin kazanması hoşuma gidiyor.

Bu mesajları daha sonra okuyacaklara not olsun. Böyle hobi alışverişlerini forumlardaki arkadaşlardan yapmak hem alan için hem satan için çok çok daha iyi.

Hayırlısı olsun. Fakat su anda hobicilerde bırakmadığı sürece es kuşunu satmaz. Yeni yavru sezonu başladı çünkü. Siz bu kuşları geri verin. Kalabalık salma içinde gözlemleyin anlasan iki Kuşu direk alın bence. 15-20 dakika içinde anlarsınız. Birde bunkarın başka esleri var demiş anlasıyorlarmıydı. Ve tek kafestemi duruyordu kalabalık şalmadamı. Eğer tek kafese almışsa bir disi bir erkeği es olup olmadıklarını bilemezsin. Çünkü kuşlar gelmiştir gözüne kestirdiğini çift diye ayırmıştır. Burda yumurtalı hazır çifti 150 tl veren arkadaşlarım var kafes ve herşey dahil. Resmen vizdansızlık yapmış

Albino ve lutinolarin yavruları yine sadece albino ve lutino olarak mı dünyaya gelir?
tabiki hayır, sadece bu kanlardan yavru gelme şansı yüksektir.
Yanlış anlamayın ama bir bilgi eksikliğini düzeltmek istiyorum. Çift kuşlardan her ikisi de albino veya lutino ise yani ino ise yavrular yüzde yüz ino olur. Yani albino ya da lutino. Albinoxlutino eşleşmesinde ise çoğunlukla lutino yavrular çıkar. Bazı arkadaşlar benim fallow konumu takip etmiştir. Orada paylaştım. İlk kuluçkada fallow çiftimin yavrularının tamamı kırmızı gözdü ve ek olarak tamamı fallowdu. Bu kuluçkada da yavruların tamamı yani 8i de kırmızı gözlü. Peki bu neden böyle. Aslında bir hastalık olan albinizm tamamen çekinik gen üzerinden aktarılır ve anne babanın her ikisinden de gelmelidir. Dolayısıyla albino/lutino yani ino kuşlar homozigottur yani diğer kuşlar gibi heterozigot değildir ve dolayısıyla hep ino yavru verirler. Başka gen taşımadıklarından yavruların atalarının önemi en azından albinizm açısından önemi yoktur.

Yanlış anlamayın ama bir bilgi eksikliğini düzeltmek istiyorum. Çift kuşlardan her ikisi de albino veya lutino ise yani ino ise yavrular yüzde yüz ino olur. Yani albino ya da lutino. Albinoxlutino eşleşmesinde ise çoğunlukla lutino yavrular çıkar. Bazı arkadaşlar benim fallow konumu takip etmiştir. Orada paylaştım. İlk kuluçkada fallow çiftimin yavrularının tamamı kırmızı gözdü ve ek olarak tamamı fallowdu. Bu kuluçkada da yavruların tamamı yani 8i de kırmızı gözlü. Peki bu neden böyle. Aslında bir hastalık olan albinizm tamamen çekinik gen üzerinden aktarılır ve anne babanın her ikisinden de gelmelidir. Dolayısıyla albino/lutino yani ino kuşlar homozigottur yani diğer kuşlar gibi heterozigot değildir ve dolayısıyla hep ino yavru verirler. Başka gen taşımadıklarından yavruların atalarının önemi en azından albinizm açısından önemi yoktur.
Follow kuşlardan yeni görseller paylaşsanız ne de güzel olur.

Bunlardan ne çıkar 4 yavrusu var birisi yeni tüylenmeye başladı mavi sanırım diğer 3 merak ediyorum. Anne albino baba parçalı
image.jpg

Geri