Karadeniz Pet

Kuslar ne zaman uyur

Erkan DEMİR

Meraklı Üye
Arkadaslar birkacgune yavru muhabbet alcam. Kafesi salona koyamyi dusunuyorum hep ic ice olalim diye. Peki bu kus ne zaman uyur, ne zaman karanlık ortam olmasi lazim.

Muhabbet kuşlarının günlük ortalama 10 saat karanlık ortama ihtiyaçları vardır. Oturma odasına koyucaksanız üzerine bir bez örtebilirsiniz. Kuşunuza uyku saati ayarlarsanız üstünüde örtmeye alışırsanız bir bebek misali daha yararlı olucaktır. Ortalama 8 10 saat yeterli.

Teşekkür ederim ozaman ona bi koyu renk tul orterim.

Ahmet abi 10 saati nerden araştırdın bilmem, doğruda olabilir ama üretimdeki kuşlar led ışıklarda duruyorlar hep bişey oluyomu hayır zamanla uyuyaçağı vakti kendi ayarlıyo. Erkan kardeşim sende özel birşey yapmana gerek yok kuş ayarlar kendini

Yani ışığı kapatiyim mi , uyuyacagi zaman ses olursa uyurmu. Ona gore ışıklari kapatiyim ses yapmayim

Ahmet abi 10 saati nerden araştırdın bilmem, doğruda olabilir ama üretimdeki kuşlar led ışıklarda duruyorlar hep bişey oluyomu hayır zamanla uyuyaçağı vakti kendi ayarlıyo. Erkan kardeşim sende özel birşey yapmana gerek yok kuş ayarlar kendini

Birşey olmaması o işin doğru yapıldığı anlamına gelmez ki.
Sen sürekli ışık yanan bir yerde uyuyabilir misin?
Diyelim ki uyuyabildin, o uykudan fayda sağlayabilir misin?
İnsan için konuşuyorum, karanlık olmayan ortamda uyunduğu vakit, vücudu dinlendirecek hormonlar çalışamıyor.
Kansere kadar giden olumsuzluklara yol açabiliyor.
Üretimhanelerdeki kuşlar da, böyle bir duruma maruz bırak bırakılıyorsa, kısa vadede değilse bile uzun vadede zararı olacağına eminim.
Kuş uzun vadede hastalanır, ömrü azalır, verimliliği düşer gibi...
Bu hayvanları doğal ortamında koparıp getiriyoruz.
En azından istedikleri şartlara yakın şartlar oluşturmaya çalışmalıyız, bu hayvanların vebali bizim üzerimize.
Onlara maddi kazanç sağladığımız bir meta gibi bakamayız.

Benimkiler hava karardı mı doğru salıncaklarına çıkıyorlar. Yani kendileri zaten bir şekilde sinyal veriyor uyku vakitlerinin geldiğine dair. Işığı kapatıp koyu renk eski bir gömleği üstlerine örtüyorum. Sabaha kadar o şekildeler.

Anladim yada uyucaklari zaman baska bi odaya koysam olurmu. Kus icin bi sıkıntı olurmu acaba. Şimdi salonda oturuyoz hep kusda odda olursa kendini iyi hisseder bize alısır diye düşündüm. Ben hayvandan uretim yapmicam kazancim olmucak sadece ailemizden biri olsunlar. Bende ozaman koyu bi tul vb. Bisey orterim.
Birde petshopda satilan mamalar ne kadar sağlıkli bi sıkıntı olurmu

Anladim yada uyucaklari zaman baska bi odaya koysam olurmu. Kus icin bi sıkıntı olurmu acaba. Şimdi salonda oturuyoz hep kusda odda olursa kendini iyi hisseder bize alısır diye düşündüm. Ben hayvandan uretim yapmicam kazancim olmucak sadece ailemizden biri olsunlar. Bende ozaman koyu bi tul vb. Bisey orterim.

Sürekli yer değişikliği de strese sokabilir kuşu.
Genelde salonda oturuyorsanız, koyu renk bir örtü en mantıklısı gibi.
Üretim, kazanç meselesini sizin için demedim zaten.
Ama öyle davrananlar varmış demek ki, kuşlara 24 saat ışık vermek zulüm bence.
Mamayı ne kadar sağlıklı olur bilemeyeceğim ama evde yapsanız da zorlanmazsınız.
Kuru mama hazırlayacaksınız önce, sitede bir çok tarif bulabilirsiniz.
Bu kuru mamayı bolca (1 kg gibi) yapıp bir kavanoza koyup buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz.
Kuşa vereceğiniz zaman üzerine havuç ve haşlanmış yumurta rendeleyip verirsiniz.
En azından içinde ne olduğunu bilirsiniz.

Ozaman koyu örtü en mantiklisi öyle yapayim. Bazi arkadaslar sorun olmaz dedi de ben guvendigim petshopdan aliyim, mamada yapiyim evde kendim. Peki hazırladıgim mamayi kaç gunde bir ne kadar vermeliyim

2 Adet Minik Su Kaplumbagasi ♥♡♥

Tabi tabi sizle durması en iyisi sonuçta eğiticeksiniz tekse zaten. Ayrıca siz uyumuyomusun hic, illaki kapanacak ışık, illa 10 saat uyku bence en üst seviyedir 5 saat uyusada olur bence nedir yani :D insanla hayvanı ayıralım abi . bu konuda geri dönmem haklıyım "kus 10 saat uyumalı" lafına asla katılmam

Haftaici zaten saat 10 a kadar acik oluyo ışık , ışık kapansa televizyon var sabah kalkip isemi gidecek sanki sende yani :D
Nasipse pazartesi alicam kusu, bu site sayesinde evdeki kuslarin yavrusunu satan arkadasdan alcam. Cok heveslendim zaten :D

Üretim yapanlarda evet led ışık yaniyor fakat oda belli saatten sonra kapaniyor o led isik diyen arkadas kimse bence iyi baksin. Ve dogal ortamlarini dusunerek hareket edersek muhab et kuslari ortalama 10 saat uyur. Tv ışığı kusu rahatsiz etmez aksine hareket edecegi zaman gozleri gorur. Aksam ustunu ortersen isigi kapattiktan sonra tekrar ac ki gün ışsigiyla kus uyansin

Aslinda bende kışin soguk olursa diye uva lamba var. Hem gunesin yerini tutuyo yarari olur diye dusundum. Dediklerinizi uygulucam, teşekkür ederim :)

Normalde 10 12 saat uymaları gerekir
şartlar elverdigince buna uymak iyidir
salondan odaya taşımakta bi sıkıntı
olacağını sanmıyorum
bende tek olan kuşum ben nereye o oraya
benle yatar benle kalkar maşallah
sağlıklı tabi her kuş aynı değil

Hele bi alışsin neler neler yapcam ona :)
Tasimayim ya salon iyidir yinede hayırlısı artık .
Uyuyabildigi kadar uyusun artık kimse rahatsiz edemez

Geri