Karadeniz Pet

Kuşlarda Çeşitlilik..

Hayal Güç

Paylaşımcı Üye
Muhabbet kuşlarında renk çeşitleri, cins çeşitleri sağlık açısından farklılık gösteriyor mu? Yani hassasiyet açısından bir farkları oluyor mu? Bunu şu açıdan merak ediyorum; mesela solunum sıkıntısıyla ilgili internette araştırma yaptığımda, tesadüf müdür bilinmez mavi olan kuşların daha çok bu hastalıktan muzdarip olduğunu gördüm. Genetik çeşitlilik zamanla etkiliyor olabilir mi? Bu durum kedilerde de olabiliyor mesela bazı cins kediler farklı iki ırkla çiftleştirildiği için zaman içinde hassasiyeti artıyor ve bağışıklığı düşüp, hastalığa çok daha meyilli oluyorlar..

Ayhan hocanın videolarında kendisi, baskın renkte yeşil gibi kuşların yavrularının daha sağlıklı olacağını söylüyordu . Kendisi bu konuda bize yardımcı olabilir. @Ayhan OTÇUOĞLU

Ayhan hocanın videolarında kendisi, baskın renkte yeşil gibi kuşların yavrularının daha sağlıklı olacağını söylüyordu . Kendisi bu konuda bize yardımcı olabilir. @Ayhan OTÇUOĞLU
Açıkçası bende bu durumun tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Özellikle mavi kuşların daha hassa olduğunu düşünüyorum. Ve evet dediğiniz gibi yeşillerde bu durum daha az gibi daha sağlıklılar..

yakın bir akrabamın mavi kuşu normal bakımda 14 sene yaşadı , anlattıklarına göre hiç hastalanmamış eve camdan giren kedinin saldırısı sonucunda rahmetli olmuş . Belki kedi saldırmasa bi 14 sene daha yaşar diyorlar .

Kuş konusunda daha yeniyim 8-9 aydır tek bir kuşla ilgileniyorum , sağdan soldan okuduklarım ve duyduklarımla yorum yapıyorum ama bu konuyla alakalı düşüncem anne ve babası bakımlı şekilde yaşayıp , bakımlı şekilde yumurtlayan ve yumurtanın bulunduğu yerin sıcaklığı ve ilk 4-5 aylık süreçteki bakım kuşun sağlığını belirliyor .

Mavi kuşlarda solunum sıkıntısı görülüyor gibi bir genelleme bence çok doğru bir tespit olmaz. Çünkü:
Doğadaki renk yeşildir. Bunun haricindeki renklerin tamamı mutasyon ile ortaya çıkar. Mutasyonun gerçekleşebilmesi için genlerde normalin dışında bir değişim oluşması gerekir. Mutasyona uğrayan canlılarda bazı sorunlar görülebilir ancak bu kadar basite indirgemek doğru olmaz. Bunun için insanlarda albinoluğu araştırabilirsiniz. Örneğin albino insanlar çok küçük yaştan itibaren gözlerinde ciddi sorunlar yaşamaya başlar.

Kuşların o renk hasta olur gibi bu renk çok sağlıklı olur demek bilimsel olmayabilir. Ama doğa daki renginin yeşil olduğu bir gerçek. Ancak yine yapılan araştırmalarda özellikle gri rengin sağlığı arttırdığı yönünde söylemler görülmektedir. Çekinik denilen, Albino, Mavi,Kahverengi gibi renklerinde daha az görüldüğü yine bir gerçek. Baskın olan renkler de yeşil, gri. Çekinik çekinik eşleme yapmak yavruları küçültüyor. Sağlıklarını da etkiliyor olabilir. Bu nedenle riske girilmemeli ve baskın karakterler mutlaka kullanılmalı derim. Bu sürdürülebilir bir kuşçuluk açısından gereklidir.

Mutasyonlar zaten kuşun kendisindse var olan şeyler. Avustralya'da mavi muhabbet kuşları da görülüyor.

Asıl sorun akrabaların çiftleşmesi. Salma üretimde her kuş istediği kuşla çiftleştiğinden kuşlar sorunlu olabiliyor. Yetiştiriciler albino lutino elde etmek için kardeşleri çiftleştiriyor. İngiliz ve iri jumbolar da üretilirken zamanında İngiltere'de akraba kuşlar çiftleştirildiği için bugün bu türler sıkıntı yaşıyor.

Geri