Karadeniz Pet

Kuşlarda EKMEK mayası kullanımı ve kursak mantarı?

Mustafa Murat KARACAKAYA

Paylaşımcı Üye
Kuşlarda bira mayasının çok faydalı olduğunu duyduğum için internette biraz araştırma yapmıştım.
Bazı yerlerde ekmek mayası ile bira mayasının aynı şeyler olduğunu okudum.
Bunun üzerine de bir paket kuru maya alıp yemlerine karıştırdım.
Şu anda vermiyorum ama aklıma takıldı.
1-Ekmek mayası ile bira mayasının arasındaki fark nedir?
2-Bugün okuğum yerlerde ekmek mayasının kursak mantarına sebep olabileceği yazılmış.
Ama kursak mantarıyla ilgili bilgi bulamadım.
Kursak mantarı nedir, belirtileri nelerdir?
Tedavisi var mıdır?
Bilgisi olanların paylaşmasını rica ediyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:23 -->-> Daha önceki mesaj 23:49 --

Yok mu bir bilgisi olan?

Şu ana kadar farklı şeyler olduğunu sanıyordum

Bira mayası, "Saccharomyces Cerevisiae" ailesinden olup her 10 dakikada bir kendini yenileyen tek hücreli mikroskobik bir mantar türüdür. Halk arasında kuru maya olarak bilinir ve hamur işlerini kabartmak için kullanılır.*

Son zamanlarda yüksek besin değeri ve içerdiği vitamin ve mineraller dolayısıyla gıda takviyesi olarak da bilinirliği artmış, alkolsüz bira mayasının tablet olarak tüketimi yaygınlaşmıştır.

Bira mayasının fermantasyondaki yani mayalanmadaki rolü 19.yüzyılda fark edilmiştir.*Bira mayası oksijenli ya da oksijensiz ortamlarda üreyebilen, buna göre de kullanım alanı değişen bir mantar türüdür.

Oksijenli ortamda hızla büyüyen maya, şekeri karbondioksit ve suya dönüştürür. Oksijenli ortamdaki kullanımına örnek olarak ekmek yapımı sırasında hamurun mayayla kabartılması gösterilebilir. Maya undaki nişastayı bir tür şeker olan glikoza dönüştürür. Daha sonra da bu glikozu alkol ve karbondioksite ayrıştırır.

Karbondioksit gazı mayalanan hamur içinde baloncuklar halinde dağılır. Böylece hamurun kabarmasını sağlar. Pişirme sırasında hamura katılan suyun büyük bir bölümü, karbondioksit ve alkol buharlaşır. Ekmeğe gözenekli, kabarık ve yumuşak kıvamını veren işlem budur.*

Oksijensiz ortamlarda büyümesi yavaşlayan maya, şekeri karbondioksit ve etanole, yani alkole dönüştürür.*Bira mayasının üremesi oksijen, ortam ısısı, şıranın ve ortamın bileşenleri ve PH değeri gibi faktörlerden etkilenir

Bu açıklamayı okuyana kadar

Şu ana kadar farklı şeyler olduğunu sanıyordum

Bira mayası, "Saccharomyces Cerevisiae" ailesinden olup her 10 dakikada bir kendini yenileyen tek hücreli mikroskobik bir mantar türüdür. Halk arasında kuru maya olarak bilinir ve hamur işlerini kabartmak için kullanılır.*

Son zamanlarda yüksek besin değeri ve içerdiği vitamin ve mineraller dolayısıyla gıda takviyesi olarak da bilinirliği artmış, alkolsüz bira mayasının tablet olarak tüketimi yaygınlaşmıştır.

Bira mayasının fermantasyondaki yani mayalanmadaki rolü 19.yüzyılda fark edilmiştir.*Bira mayası oksijenli ya da oksijensiz ortamlarda üreyebilen, buna göre de kullanım alanı değişen bir mantar türüdür.

Oksijenli ortamda hızla büyüyen maya, şekeri karbondioksit ve suya dönüştürür. Oksijenli ortamdaki kullanımına örnek olarak ekmek yapımı sırasında hamurun mayayla kabartılması gösterilebilir. Maya undaki nişastayı bir tür şeker olan glikoza dönüştürür. Daha sonra da bu glikozu alkol ve karbondioksite ayrıştırır.

Karbondioksit gazı mayalanan hamur içinde baloncuklar halinde dağılır. Böylece hamurun kabarmasını sağlar. Pişirme sırasında hamura katılan suyun büyük bir bölümü, karbondioksit ve alkol buharlaşır. Ekmeğe gözenekli, kabarık ve yumuşak kıvamını veren işlem budur.*

Oksijensiz ortamlarda büyümesi yavaşlayan maya, şekeri karbondioksit ve etanole, yani alkole dönüştürür.*Bira mayasının üremesi oksijen, ortam ısısı, şıranın ve ortamın bileşenleri ve PH değeri gibi faktörlerden etkilenir

Bu açıklamayı okuyana kadar

Ben de buna benzer birşey okuyup kuşlarıma verdim.
Ama bugün yine bir konuda tartışması geçti, bir araştırma daha yaptım, bu kez farklı şeyler okudum.
Kursak mantarı da bu okuduklarımdan birisi, canım sıkıldı.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:43 -->-> Daha önceki mesaj 00:37 --

Burada aynı olduğuyla ilgili bir yazı var;
Ekmek (bira) mayasnn faydalar (Saccharomyces Cerevisiae), Pet Bakm/Sal - Petarkada

Burada da bu forumda tartışılmış ve bir arkadaş farklı şeyler olduğunu belirtmiş;
http://www.muhabbetkusu.com.tr/baki...istirilmesi/uretimde-bir-mayasi-hk-15942.html

Zaten bu bira mayasının
insanlar için olanı
hayvanlar için olanı
ayrı demekki
farklı şeyler
tam tecrübe etmeden
risk alınmaz

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:50 -->-> Daha önceki mesaj 23:45 --

Bi gıda mühendisi
bi veteriner hekim
Bi kaçta uretici
vi araya gelip
bu konuyu aydinlatsin
benim devreler yandı
o bişey değil
1 tl lik mayaya
25 30 tl veriyoruz
tabi aynısı ise

Zaten bu bira mayasının
insanlar için olanı
hayvanlar için olanı
ayrı demekki
farklı şeyler
tam tecrübe etmeden
risk alınmaz

Yok risk alalım diye açmadım konuyu.
Zaten şu an fazla fazla kuşlar için bira mayam var.
Ama ben daha önce böyle bir yazıya inanıp kullandım ve ekmek mayası kullanımının kursak mantarı yaptığı yazılmış bir iki yerde.
Ben bu söylenenin doğru olup olmadığını öğrenmek ve doğruysa kursak mantarı ile ilgili bilgi (belirtileri, tedavisi vs.) istiyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:41 -->-> Daha önceki mesaj 00:51 --

Güncel....

kursak mantari denilen şey ishalin ileri aşamalarına sindirilmeyen yemlere sebebiyet veren bir tür bakteri ve sonu yüksek ihtimal ölüm, mide kanseri gibi birşey işte. risk almaya değmez ekmek mayasını son günlerde duyuyorum sadece

Sizdinuz galiba diger bi konuda aldim demistiniz. Gidin geri verin bira mayasi alin kuslara bostan yere yedirmeyin

kursak mantari denilen şey ishalin ileri aşamalarına sindirilmeyen yemlere sebebiyet veren bir tür bakteri ve sonu yüksek ihtimal ölüm, mide kanseri gibi birşey işte. risk almaya değmez ekmek mayasını son günlerde duyuyorum sadece
guvercinbirligi.com • Başlığı görüntüle - Bitkisel ürünler
Burada güvercinlere verildiğinden bahsedilmiş.
Şampiyon bir güvercin yetiştiricisi özellikle öneriyormuş.
Tabii güvercin ile muhabbet farklı kuşlar.
Risk almak değil, dediğim gibi bira mayası edindim zaten ama.
Aklım daha önce kullandığım ekmek mayalarında kaldı.
Uzun süre oldu kullanalı (bir ayı aşkın), şu ana kadar yan etkiler görülmemişse problem yoktur sanırım.
Sizdinuz galiba diger bi konuda aldim demistiniz. Gidin geri verin bira mayasi alin kuslara bostan yere yedirmeyin
Yok Görkem Bey, edindim zaten bira mayası, onu kullanmayacağım da.
Aklım daha önce kullandığımda kaldı.
Kursak mantarı falan deyince acaba dedim kuşlara bir zarar verdim de farkında mı değilim.

Geri