Kuşlarda Kullanılan Vitaminler 2

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  31
  AP-VİTAMİN/PLUS, Toz (ADVANCE PHARMA)

  Formülasyonu : Her gram çözünebilir toz içeriğinde; 20.000 İÜ Vitamin A, 4.000 İÜ Vitamin D3, 50 mg Vitamin E, 2 mg Vitamin B1, 5 mg Vitamin B2, 4 mg Vitamin 6, 25 mg Nikotinik asit, 1.5 mg Folik asit, 10 mg Kalsiyum pantotenat, 10 mg Vitamin C, 3.92 mg Vitamin K3 ve 10 mg Dl-metiyonin bulunmaktadır.

  Ap-vitamin/plus, bütün vitamin çeşitlerini dengeli ve yüksekçe derişimlerde içeren, içme suyuna katılarak ağız yoluyla verilmek üzere hazırlanmış bir toz vitamin kombinasyonudur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Çoğul olumsuzluk durumlarının varlığında hayvan kayıplarının ve çok yönlü verim düşüklüğünün önlenmesi amacıyla uygun vitamin ve amino asit kombinasyonlarının çözünebilir şekil altında içme sularına katılarak verilmesi zorunlu hale gelir. AP-Vitamin/Plus, bu yöndeki çoğul vitamin gereksinmesini karşılayabilecek şekilde hazırlanmış bir ürün niteliğindedir.

  Kullanılma yerleri : Kanatlı hayvanlarda : Koruyucu olarak : Farklı derecelerdeki vitamin ve mineral eksiklikleri, tifo, kolera ve E.Coli gibi kanatlı hastalıkları, her çeşit viral enfeksiyonlarda, baskılayıcı stres olgularının varlığına bağlı olarak yem tüketiminin azalması durumlarında ve antibiyotik kullanımına bağlı olarak gelişen hipovitaminoz olgularının iyileştirici ve koruyucu sağaltımında kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Veteriner hekim tarafından başka bir doz önerilmediğinde, kanatlı hayvanlarda koruyucu olarak 1000 litre suya 100 gram AP-Vitamin/Plus katılır. Aynı uygulama kesintisiz sürdürülür. Sağaltıcı ve destekleyici olarak 400 litre suya 100 gram AP-Vitamin/Plus katılarak hayvanlar iyileşinceye kadar içirilir.

  Ticari şekli : AP-Vitamin/Plus, 100 gram, 250 gram ve 500 gramlık alüminyum folyo poşetlerde sunulmaktadır.

  AP-VİTAMİN FORTE, Toz (ADVANCE PHARMA)
  Formülasyonu : Her gram tozda; 57.500 İÜ Vitamin A, 5.000 İÜ Vitamin D3, 30 mg Vitamin E, 20 mg Vitamin B1, 25 mg Vitamin B2, 10 mg Vitamin B6, 0.05 mg Vitamin B12, 150 mg Nikotinik asit, 5 mg Folik asit, 50 mg Kalsiyum Pantotenat, 100 mg Vitamin C, 11.2 mg Vitamin K3 ve 11.2 mg D-Biyotin bulunmaktadır.

  Farmakolojisi ve özellikleri : AP-Vitamin Forte Solube Powder’ın bünyesinde bulunan vitaminler, hücrelerdeki metabolik olayların normal bir şekilde sürdürülebilmesi için çok küçük miktarlarına ihtiyaç duyulan maddelerdir. Noksanlıkları halinde hayvanlarda birçok hastalık veya ölüme yol açabilmeleri yanında, daha da önemlisi gelişme geriliği, verim düşüklüğü ve üremenin zayıflaması gibi ekonomik yönden önemli olan birçok telefata neden olurlar.

  Kullanılma yerleri : Ap-Vitamin Forte, şu klinik ve yetiştirme gereksinmeleri için kullanılır: Tavuklarda ve diğer kümes hayvanlarında; Destekleyici olarak; herhangi bir nedenle yem tüketiminin azalmış olması yüzünden ortaya çıkan vitamin açığının içme suyu yoluyla telafi edilmesinde, yemlerdeki vitamin noksanlıklarının içme suyuyla telafi edilmesinde, hayvanların sağlıklı büyümelerinin sağlanması ve verimin arttırılmasında, hızlı büyüme dönemlerinde ve yumurta veriminde en yüksek verim düzeyine çıkışta, yüksek metabolik aktivite nedeniyle artan vitamin ihtiyacının karşılanmasında, vücut direncinin yükseltilmesi, sağlığın korunması ve verim düzeyinin normal bir şekilde devam etmesinin sağlanmasında ve büyüme dönemindeki kayıpların azaltılmasında kullanılır. Koruyucu olarak; Aşılamalar, parazit ilacı uygulaması, nakil, gaga kesimi ve yem değişikliği gibi olağan işlemlerin yarattığı streslere bağlı olarak gelişen verim düşüklükleri ve hastalıkların önlenmesinde, ısı stresi, ani iklim değişiklikleri ve diğer stres durumlarında, artan vitamin ihtiyacının karşılanması, özellikle kronik solunum yolu enfeksiyonu (CRD) ve nonspesifik ishal gibi hastalıklara karşı vücut direncinin yükseltilmesinde, verim düşüklüklerinin önlenmesinde, kümeste herhangi bir hastalık baş gösterdiğinde, hastalık etkenlerine karşı hayvanların vücut direncinin arttırılmasında kullanılır. Tedavi amacıyla; Kronik Solunum Yolu enfeksiyonu (CRD ve CRD-E.Coli Kompleks), Enfeksiyöz Bronşitis, Coryza, Kolera, Enfeksiyöz Laryngotracheitis, Coli bacillosis, Tavuk tifosu ve diğer salmonella enfeksiyonları, sebebi bilinmeyen ishaller, sindirim bozuklukları ve koksidiyoz gibi birçok mikrobik ve paraziter hastalığın tedavisinde diğer tedavilere destek olarak, mycotoxicosis başta olmak üzere, yemlerden kaynaklanan verim düşüklükleri, iştahsızlık, atipik ishal ve diğer bozukluklarda, bütün hastalıkların nekahet devrelerinde, sebebi bilinmeyen verim düşüklüklerinde kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Veteriner hekim tarafından başka bir şekilde tavsiye edilmediği takdirde; Tavuk ve Diğer Kümes Hayvanlarında : Destekleyici olarak, 100 litre içme suyuna ½ çay kaşığı (2 gram) ilave edilir ve sürekli olarak kullanılır. Verim düşüklüklerinde, 100 litre içme suyuna 1 tatlı kaşığı (10 gram) ilave edilir ve durum normale dönünceye kadar kullanılır. Hastalığın seyri ve nekahet dönemlerinde, 100 litre içme suyuna 1 çorba kaşığı (20 gram) katılır ve durum normale dönünceye kadar kullanılır.

  Ticari şekli : 100 gram x 10, 500 gram ve 1000 gramlık alüminyum poşetlerde kutu içersinde sunulmaktadır.

  AVİSOL, Oral Çözelti (BİYOTEKNİK)

  Formülasyonu : 1 ml çözelti içeriğinde; 5000 İÜ Vitamin A, 500 İÜ Vitamin D3, 3 mg Vitamin E ve 10 mg Vitamin C bulunmaktadır.

  Avisol, kafes kuşları için özel olarak hazırlanmış olan bir vitamin formülasyonudur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Kuşların hastalıklara karşı direncinin arttırılması, yemden yararlanma etkinliğinin yükseltilmesi ve sağlıklı durumlarının korunması amacıyla gerekli olan başlıca önemli besinsel öğeler niteliğindedir. Tüy dökülmeleri, iştahsızlık, gelişme bozuklukları, yumurtadan yavru çıkma etkinliğinin azalması ve çıkan kuş yavrularının yaşama performansının düşük olması gibi çoğul bozukluk durumları genellikle multivitamin eksiklikleriyle birlikte bulunur. Böyle koşullarda, hayvanlara sürekli olarak çoğul vitamin desteğinin sağlanmasından çok olumlu sonuçlar alınır.

  Kullanılma yerleri : Bu ilaç, kafes kuşlarında hastalıklara karşı vücut direncinin arttırılması, yemden yararlanma etkinliğinin yükseltilmesi, sağlıklı durumlarının korunması; tüy dökümü, iştahsızlık, gelişme bozukluklarının düzeltilmesi; çiftleşme zamanlarında döl veriminin ve yumurtadan yavru çıkma oranının arttırılması, çoğul vitamin gereksinmesinin karşılanması ve eksikliklerinin sağaltılması amacıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : İyi besleme ve sağlıklı durumun korunması için; Bir kuş için 20 ml içme suyuna 4 damla Avisol katılır. Gün aşırı olmak üzere ilaçlı su yenilenir. Döllenme zamanında; bir çift kuş için 20 ml suya 4 damla Avisol katılarak kesintisiz içirilir. Belirtilen ilaç uygulaması çiftleşme süresince sürdürülür. Yavrular çıktığı zaman; bir çift kuş ve yavrusu için 20 ml suya 5 damla Avisol damlatılır. Yavrular büyüyüp ayrılıncaya kadar, her gün ilaçlı su uygulamasına devam edilir. Tüy dökümünde; bir kuş için 20 ml suya 5 damla Avisol katılır ve tüy dökümü geçene kadar her gün ilaçlı su verilir. Hasta hayvanlara gerekli vitamin desteğinin sağlanması ve iyileşmenin hızlandırılması için 10 ml suya 5 damla Avisol katılarak bir hafta süreyle kesintisiz içirilir. İkinci hafta 10 ml suya 3 damla Avisol katılır ve daha sonra da yukarıda önerilen normal dozlara dönülür. Barsak bozuklukları ve diğer hastalıkların seyri aşaması ile gelişme bozukluklarında 20 ml suya 6 damla Avisol katılarak, hastalığın gidişine göre 2-4 hafta süreyle uygulanır. Daha sonra normal doz düzeyine inilir. Belirtilen şekilde vitamin desteği kuşların mamalarına katılmak suretiyle uygulanabilir.

  Ticari şekli : Avisol, 20 ml’lik cam şişelerde sunulmaktadır.

  AVİT-K, Toz (TOPKİM)
  Formülasyonu : 100 gram toz karışım içeriğinde; 2.000.000 İÜ Vitamin A ve 800 mg Vitamin K3 bulunmaktadır.

  Avit-K, bütün kanatlı hayvanlar ile süt emen buzağı, kuzu ve diğer hayvanlarda farklı etmenlerden kaynaklanan kanamaların önlenmesi, klinik iyileşmenin hızlandırılması, A ve K vitamin eksikliklerinin karşılanması amacıyla, aynı vitaminlerin dengeli kombinasyonu esasına göre geliştirilmiş olan, bir oral toz formülasyondur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Bu ürün içeriğindeki A vitamini; görme, büyüme, epitel dokunun farklılaşması ve bütünlüğünün korunması, iskelet ve embriyo gelişmesi için önemli görevler yüklenir. K vitamini ise; özellikle kanın normal zamanda pıhtılaşmasını sağlar. Sindirim sistemi bozuklukları, ağızdan antibakteriyel ilaç kullanılması ve kanamalı hastalıklarda öncelikle gerekli olan bir vitamin konumundadır.

  Kullanılma yerleri : Sağaltıcı olarak; özellikle kanatlı hayvanlar olmak üzere, her türden evcil hayvanlarda koksidiyoz olguları ve bütün barsak enfeksiyonlarında şekillenen kanamaların önlenmesi, bozulan barsak epitel dokusunun onarımı ve sağlıkla haline dönmesi, her türlü stres durumlarında, gaga kesimi aşamalarında ve A ve K vitamini eksikliklerinin sağaltımı amaçlarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Avit-K, koruyucu olarak 20 litre içme suyuna 1 tatlı kaşığı (takriben 5 gram); ağır hastalık hallerinde 20 litre içme suyuna 2 tatlı kaşığı miktarında katılarak bir hafta süreyle devamlı olarak içirilir.

  Ticari şekli : Avit-K, 100 gramlık alüminyum poşetlerde ve 10 poşetlik ambalajlarda sunulmaktadır.

  BAVİTSOL AD3E, Oral Çözelti (BAYER TÜRK)

  Formülasyonu : 1 ml enjeksiyonluk çözelti içeriğinde; 50.000 İÜ Vitamin A, 5.000 İÜ Vitamin D3, 50 mg Vitamin E ve 100 mg Vitamin C bulunmaktadır.

  Bavitsol, ekonomik değeri olan bütün hayvanlarda vitamin gereksinmesinin karşılanması ve çoğul eksikliklerin giderilmesi amacıyla A, D, E ve C vitaminlerinin uygun miktar ve derişimlerde kombine edilmesiyle hazırlanmış olan, oral yolla verilmeye özgü, pirojensiz, enjeksiyonluk bir vitamin formülasyonudur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Bu enjeksiyonluk ürün, yağda çözünen A, D3, E ve C vitaminlerini uygun bir formülasyon seçeneğinde ve yeterince yüksek derişimlerde, kolayca kullanılabilir şekiller altında içeren özel bir formülasyondur. Ürün içeriğindeki vitamin çeşitleri uygun bir yağlı taşıt ortamında çözdürülmüş halde bulunduğundan, kas içi uygulama noktalarından uzun süreli ve düzenli olarak emilmek suretiyle yüksek düzeylerde biyoyararlanım etkinliği sağlar.

  Kullanılma yerleri : Bavitsol, besin değeri olan hayvanlarda vitamin eksikliklerinden kaynaklanan gelişme geriliğinin önlenmesi, verimlilik halinin korunması, rasyonda karşılaşılan vitamin eksikliklerinin karşılanması, kış aylarında yürütülen ahır besiciliği koşullarında baş gösteren vitamin yetersizliklerinin giderilmesi, iklim değişikliklerinde, neonatal dönemde doğabilecek hastalıklara karşı vücut direncinin arttırılmasında, gebelik, doğum, sağım süresince oluşabilecek metabolizma ve karaciğer bozukluklarında, bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncinin arttırılmasında, her çeşitten stres olgularına yol açan etmenlerin önlenmesi amaçlarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Bu ilaç, kanatlı hayvanlara ağızdan içirilmek ve içme sularına katılmak suretiyle uygulanır. İlaç uygulamaları 2-5 günlük aralıklarla yapılır. Hayvan türlerine ve farklı yaş gruplarına göre verilmesi öngörülen ilaç miktarları; 0-4 haftalık 1000 adet kanatlı için, günlük tüketilen içme suyunun 1/4’üne 100 ml katılarak içirilir. 4-20 haftalık 1000 adet kanatlı için, günlük tüketilen içme suyunun 1/4’üne 150 ml katılarak içirilir. Damızlık 1000 adet kanatlı için, günlük tüketilen içme suyunun 1/4’üne 250 ml katılarak içirilir.

  Ticari şekli : Bavitsol, 1000 ml’lik plastik şişelerde sunulmaktadır.

  BAVİTSOL WSP, Toz (BAYER TÜRK)
  Formülasyonu : 100 gram toz içeriğinde; 6.000.000 İÜ Vitamin A, 500.000 İÜ Vitamin D3, 5000 İÜ Vitamin E, 5 mcg Vitamin K3, 2000 mg Vitamin B1, 1000 mg Vitamin B2, 2500 mg Vitamin B6, 1000 mg Vitamin B12, 10.000 mg Vitamin C, 15.000 mg Niasin, 5000 mg Kalsiyum Pantotenat, 2000 mg Folik asit, 20 mg Biotin, 1500 mg Lysin ve 1000 mg Metiyonin bulunmaktadır.

  Bavitsol, evcil hayvanlarda baş gösteren çoğul vitamin eksikliklerinin karşılanması, hayvansal verimliliğin arttırılması, diğer metabolik ve bakteriyel hastalıkların sağaltımında gerekli desteğin sağlanması amaçlarıyla, bütün vitamin çeşitlerini ve bazı amino asitleri suda çözünebilen şekiller altında, dengeli ve uygun derişimlerde içerecek şekilde hazırlanmış olan, hayvanların içme sularına ve benzeri içeceklere katılarak uygulanmaya özgü çoğul bir vitamin ve amino asit formülasyonudur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Bavitsol, özellikle civciv, piliç, tavuk, hindi, ördek ve diğer kümes hayvanlarında sağlıklı durumun korunabilmesi, sürekli yüksek verimin güvenceye alınabilmesi ve vitamin eksikliklerinin önlenebilmesi için rasyonların çoğul vitaminlerle desteklenmesi gerekir. Öte yandan hastalıklar, beklenmedik çevre değişiklikleri, taşıma, aşılama ve gaga kesimi gibi baskılayıcı çevresel etmenlerin varlığında yem tüketimi de azalacağından, vitaminlerin günlük alımı da önemli boyutlarda düşer. Böyle koşullarda çok yönlü kayıpların önlenmesi amacıyla uygun vitamin desteğinin sağlanması kaçınılmaz olur. Bavitsol, belirtilen amaçlarla geliştirilmiş olan, hayvanların çoğul vitamin gereksinmesini uygun ve dengeli biçimde karşılayabilen bir formülasyondur.

  Kullanılma yerleri : Bavitsol WSP, Sağaltıcı olarak; Kanatlı hayvanların bakteriyel ve viral hastalıklarında, ishallere bağlı sindirim sistemi bozuklukları ile koksidiyoz ve diğer paraziter hastalıklarda artan vitamin ihtiyacının giderilmesi amacıyla ve bütün hastalıkların iyileşmesi dönemlerinde kullanılır. Koruyucu olarak; Vitamin ve aminoasit eksikliklerinin önlenmesinde, her türlü aşılamalar ve antiparaziter ilaç uygulamalarında, gaga kesimi, nakil ve yem değişikliği gibi durumlar sonucu meydana gelen streslerde artan vitamin gereksinmesine bağlı verim düşüklüklerinin önlenmesinde, ani ısı ve iklim değişikliklerinin sebep olduğu stres hallerinde, hastalıklara karşı vücut direncinin arttırılması, vitamin ve aminoasit eksikliklerine bağlı verim düşüklüklerinin önlenmesinde kullanılır. Destekleyici sağaltımda; yem değişiklikleri ve kalitesine bağlı olarak yem tüketiminin azalması sonucu meydana gelen vitamin ve aminoasit kayıplarının önlenmesi, hızlı gelişme dönemlerinde ve yumurtada istenilen pik düzeyine ulaşıldığında artan vitamin ve aminoasit ihtiyacının karşılanmasında, vücut direncinin yükseltilmesinde, genel sağlığın korunması ve verimliliğin güvenceye alınması seçeneklerinde kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Bavitsol WSP, kanatlıların içme sularına katılarak içirilmek suretiyle uygulanır. Tavuklarda ve diğer kanatlı hayvanlarda; Sağaltım amacıyla, hayvanların 8 saatte tüketebileceği su miktarı dikkate alınmak suretiyle 1 ton içme suyuna 200 gram (50 litre suya 1 tatlı kaşığı) katılır. Genel dağlık durumu düzelene kadar uygulama sürdürülür. Koruyucu olarak, hayvanların 8 saatte tüketebileceği su miktarı dikkate alınmak suretiyle 1 ton içme suyuna 100 gram (100 litre suya 1 tatlı kaşığı) katılır. Vitamin eksikliğine bağlı destekleyici olarak, hayvanların 8 saatte tüketebileceği su miktarı dikkate alınmak suretiyle 1 ton içme suyuna 20 gram (100 litre suya 1 çay kaşığı) katılır ve sürekli olarak içirilir.

  Ticari şekli : Bavitsol WSP, 100 gramlık alüminyum folyo poşetlerde sunulmaktadır.
   
 2. Enes KÖKSAL
  Çevrimdışı

  Enes KÖKSAL Profesyonel

  Katılım:
  17 Şubat 2013
  Mesajlar:
  222
  Beğenileri:
  2
  Yer:
  Ordu
  Siz hangi vitamini önerirsiniz.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş