Kuşlarda Kullanılan Vitaminler 5

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  31
  ORAVİT ACK, Oral Toz (ECZACIBAŞI)

  Formülasyonu : 100 gram Oravit ACK içeriğinde; 4.000.000 İÜ Vitamin A, 10.000 mg Vitamin C ve 2.000 mg Vitamin K3 bulunmaktadır.

  Oravit ACK, kanatlılar ile kuzu, buzağı ve oğlaklarda oral yolla kullanılmak üzere formüle edilmiş A, C ve K3 vitaminlerini içeren, suda çözünebilen, toz halde vitamin kombinasyonudur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : A vitamini, vücut işlevlerini destekleyici ve düzenleyici nitelikleri ile önemlidir. Küçük hayvanların sağlıklı gelişimi, görme duyusu, epitel dokunun farklılaşması ve bütünlüğünün korunması, yönlerinden gereklidir. C Vitamini ise, enfeksiyonlara karşı vücut direncinin gelişmesine katkıda bulunur. Ayrıca iskelet sistemi ve dolaşım sistemi üzerinde olumlu etki yaparak, kalp çalışmalarını normale döndürür, kapillar damarların çeperlerini güçlendirerek kanamaları engeller. K Vitamini, kanın pıhtılaşması üzerinde etkili olduğundan kanama ile seyreden hastalıklarda gereklidir. Ayrıca sindirim sistemi enfeksiyonlarında ve oral yolla antibiyotik kullanıldığında gerekli bir vitamindir.

  Kullanılma yerleri : Kanatlılarda; enfeksiyonlara karşı vücut direncinin artırılmasında, koksidiyozis, bağırsak enfeksiyonları, gaga kesimi, tüy dökümü, aşılamalar, vitamin eksikliklerinden ileri gelen verim düşüklükleri, üreme performansında azalma ve genel zafiyetler ile sağlıklı gelişimin sağlanmasında kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Kanatlılarda koruyucu olarak; vücut direncinin artırılmasında, tüy dökümü, nakil, aşılamalar ve benzeri stres olgularında 100 gram Oravit ACK, 100 litre içme suyuna katılarak içirilir. Belirtilen amaçlarla bir defalık uygulanması yeterlidir. Hastalık durumlarında ise; 25 gram Oravit ACK, 100 litre içme suyuna karıştırılarak 2-3 gün süreyle günlük 3-4 saatlik su içme süreçlerinde içirilir.

  Ticari şekli : Oravit ACK, 500 gram ve 1000 gramlık alüminyum folyo poşetlerde sunulmaktadır.

  ORAVİT BCK, Oral Toz (ECZACIBAŞI)

  Formülasyonu : 100 gram Oravit BCK içeriğinde; 5.000 mg Vitamin B1, 6.100 mg Vitamin B2, 3.100 mg Vitamin B6, 30 mg Vitamin B12, 10.000 mg Vitamin C, 5.000 mg Nikotinamid, 750 mg Vitamin K3, 75 mg Biotin, 6.000 mg Kalsiyum Pantotenat ve 1.000 mg Folik Asit bulunmaktadır.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Evcil hayvanlarda metabolik ve enfeksiyöz hastalıklar, stres, yüksek verim ve hastalıkların iyileşme durumları organizmada sentezlenen vitamin çeşitleri ve miktarını yetersiz kılabilmektedir. Oravit BCK, yaşam için gerekli olan tüm B kompleks vitaminleri ile C ve K3 vitaminlerini farklı fizyolojik durum ve koşullar altında karşılayabilecek şekilde hazırlanmıştır. Oravit BCK’da bulunan vitaminlerin tamamı bileşim, çözünürlük, emilim, metabolizasyon, depolanma ve atılma gibi farmakokinetik özellikler yönünden doğal analoglarının aynısıdır. Ayrıca vitaminlerin tamamı oksidasyon, indirgenme ve hidroliz gibi dış etkilere karşı koruyucu özellikte film tabaka ile kaplandığından, vitamin çeşitlerinde stabilite sağlanarak biyolojik ömürleri uzatılmıştır. Oravit BCK, vitaminlerin birbirlerinin biyoyararlanımını artırabilecekleri bir kombinasyondur. Bu nedenle, gerek vitamin yetmezliklerine karşı koruyucu ve iyileştirici tedavi seçeneği olarak, gerekse de çok yönlü destekleme uygulamalarında oldukça dengeli bir vitamin kaynağıdır.

  Kullanılma alanları : Tavuklar ve diğer kümes hayvanlarında; Destekleyici, geliştirici ve verim artırıcı olarak : Artan vitamin ihtiyaçlarının giderilmesinde, sağlıklı büyümenin sürdürülmesinde, hızlı büyüme dönemlerinde, yumurta veriminin en yüksek olduğu dönemde, hızlı ve yüksek metabolik olaylarda kullanılır. Koruyucu olarak : Aşılamalar, beslenme yetersizlikleri, hastalıkların iyileşme dönemleri, antiparaziter ilaç uygulamaları, tüy dökümü, yem değişikliği, ısı ve iklim değişiklikleri, nakil gibi stres olgularında ortaya çıkabilecek verim düşüklüğü ve hastalıkların önlenmesinde, solunum sistemi enfeksiyonları (CRD, CCRD), malabsorbsiyon, sendromu ve nonspesifik ishal gibi enfeksiyonlara karşı vücut direncinin artırılmasında kullanılır. Sağaltıcı olarak : Avitaminozis olguları, mikotoksikozis, küflü, kalitesiz ve bozuk yem tüketimi, solunum yolu enfeksiyonları (CRD, CCRD), enfeksiyöz bronşitis, kolibasillozis, tavuk tifosu ve diğer salmonella enfeksiyonları, sebebi bilinmeyen ishaller, sindirim sistemi bozuklukları koksidiyozis, antibakteriyel ilaç kullanımından kaynaklanan sindirim sistemi florasının vitamin eksikliği, verim düşüklükleri, metabolizma bozukluklarının sağaltımı amaçlarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Oravit BCK, kümes hayvanlarında günlük olarak tüketilen suyun 1/4’üne katılarak; kullanılma amacına göre her gün veya 3-4 gün arayla içirilir. 0-4 haftalık civcivlerde 1 gram/250 civciv, 4-8 haftalık piliçlerde 2 gram/250 piliç, 8-12 haftalık piliçlerde 4 gram/250 piliç, 12-16 haftalık piliçlerde 6 gram/250 piliç, 16-20 haftalık tavuklarda 8 gram/250 tavuk, yumurtacı ve damızlık tavuklarda 10 gram/250 tavuk hesabıyla doz ayarlaması yapılır.

  Ticari şekli : Oravit BCK, 1000 gramlık teneke kutuda polietilen torbalarda sunulmaktadır.

  POLİSAMİN, Oral Toz (VİLSAN)

  Formülasyonu : 100 gram suda çözünen çoğul vitamin toz içeriğinde; 5.000.000 İÜ Vitamin A, 500.000 İÜ Vitamin D3, 10.000 İÜ Vitamin C, 3.000 İÜ Vitamin E, 2.000 mg Vitamin B1, 2.500 mg Vitamin B2, 1.000 mg Vitamin B6, 5 mg Vitamin B12, 1.000 mg Vitamin K3, 5.000 mg Kalsiyum Pantotenat, 15.000 mg Nikotinik Asit, 500 mg Folik Asit ve 20 mg Biotin bulunmaktadır.

  Polisamin, evcil hayvanlarda karşılaşılan çoğul vitamin eksikliklerinin karşılanması, vitamin eksikliklerine bağlı avitaminoz olgularının sağaltımı, hayvansal verimliliğin artırılması, diğer metabolik ve bakteriyel hastalıkların sağaltımında gerekli vitamin desteğinin sağlanması amaçlarıyla tüm vitamin çeşitlerini dengeli ve uygun derişimlerde içerecek şekilde hazırlanmış olan, içme sularına katılarak verilmeye özgü, bir toz formülasyondur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Kanatlılar başta olmak üzere ekonomik değeri olan hayvanlarda sağlıklı durumun korunabilmesi ve sürekli yüksek verimin güvenceye alınabilmesi için rasyonların çoğul vitaminlerle desteklenmesi gerekir. Öte yandan, hastalıklar, beklenmedik ısı değişiklikleri, taşıma, tüy dökümü, aşılama gibi baskılayıcı çevresel etmenlerin varlığında yem tüketimi azalacağından vitaminlerin de günlük alımı önemli boyutlarda düşer. Böyle koşullarda çok yönlü kayıpların önlenmesi amacıyla uygun vitamin desteğinin sağlanması kaçınılmaz olur.

  Kullanılma yerleri : Polisamin suda çözünen toz, tüm evcil hayvanlarda sağlıklı durumun korunması, çok yönlü verimin güvenceye alınması, çoğul vitamin desteğinin sağlanması, hızlı büyüme ve gelişme dönemlerinde gerekli vitamin açığının karşılanması, yumurta veriminin en üst düzeyde tutulması, vitamin eksiklikleri veya yokluğundan kaynaklanan metabolik bozukluklar ile özellikle mikotoksikozis olguları olmak üzere, çeşitli zehirlenme olgularının sağaltımı, bakteriyel ve paraziter hastalıkların destekleyici sağaltımı ve her çeşitten stres olguları ile hastalıklara karşı vücut direncinin artırılması amaçlarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Bu ilaç, tavukçulukta sağaltım amacıyla hayvanların genel durumları normale dönünceye değin sürekli olarak 4 gram/litre (1 ölçek/litre) miktarında su depolarına veya suluklara katılarak kullanılır. Koruyucu amaçlarla içme suyuna 4 gram/50 litre miktarında katılabilir. Destekleyici ve verim artırıcı olarak da içme suyuna 4 gram/200 litre hesabıyla katılarak sürekli içirilmesi önerilir.

  Ticari şekli : Polisamin, 20 gram, 100 gram ve 250 gramlık alüminyum folyo poşetlerde sunulmaktadır.

  POLİVİTAMİN FORTE, Oral Toz (ECZACIBAŞI)

  Formülasyonu : 100 gram toz içeriğinde; 5.000.000 İÜ Vitamin A, 500.000 İÜ Vitamin D3, 3.000 İÜ Vitamin E, 10 gram Vitamin C, 1 gram Vitamin K, 2 gram Vitamin B1, 20 mg Biotin, 2.5 gram Vitamin B2, 1 gram Vitamin B6, 5 mg Vitamin B12, 5 gram Kalsiyum Pantotenat, 15 gram Nikotinik Asit ve 0.5 gram Folik Asit bulunmaktadır.

  Polivitamin, evcil hayvanlarda karşılaşılan çoğul vitamin eksikliklerinin karşılanması, vitamin eksikliklerine bağlı avitaminoz olgularının sağaltımı, hayvansal verimliliğin artırılması, diğer metabolik ve bakteriyel hastalıkların sağaltımında gerekli vitamin desteğinin sağlanması amaçlarıyla tüm vitamin çeşitlerini dengeli ve uygun derişimlerde içerecek şekilde hazırlanmış olan, içme sularına katılarak verilmeye özgü, bir toz formülasyondur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Kanatlılar başta olmak üzere ekonomik değeri olan hayvanlarda sağlıklı durumun korunabilmesi ve sürekli yüksek verimin güvenceye alınabilmesi için rasyonların çoğul vitaminlerle desteklenmesi gerekir. Öte yandan, hastalıklar, beklenmedik ısı değişiklikleri, taşıma, tüy dökümü, aşılama gibi baskılayıcı çevresel etmenlerin varlığında yem tüketimi azalacağından vitaminlerin de günlük alımı önemli boyutlarda düşer. Böyle koşullarda çok yönlü kayıpların önlenmesi amacıyla uygun vitamin desteğinin sağlanması kaçınılmaz olur.

  Kullanılma yerleri : Polivitamin suda çözünen toz, tüm evcil hayvanlarda sağlıklı durumun korunması, çok yönlü verimin güvenceye alınması, çoğul vitamin desteğinin sağlanması, hızlı büyüme ve gelişme dönemlerinde gerekli vitamin açığının karşılanması, yumurta veriminin en üst düzeyde tutulması, vitamin eksiklikleri veya yokluğundan kaynaklanan metabolik bozukluklar ile özellikle mikotoksikozis olguları olmak üzere, çeşitli zehirlenme olgularının sağaltımı, bakteriyel ve paraziter hastalıkların destekleyici sağaltımı ve her çeşitten stres olguları ile hastalıklara karşı vücut direncinin artırılması amaçlarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Polivitamin Forte, hayvanların içme sularına katılarak içirilmek suretiyle verilir. Sağaltım dozları, hayvan türlerine ve kullanılma amaçlarına göre değişir. Böylece; tavukçulukta ağır bulaşıcı ve salgın hastalıkların varlığında, aynı şekilde vitamin kullanımının sınırlandığı tüm hastalık olgularında hayvanların durumu normale dönünceye kadar içme sularına 4 gram (1 ölçek/litre) miktarında katılarak verilir. Aynı şekilde tavukçulukta çevrede hastalıkların görülmesi ve iyileşme dönemlerinde, beslenme yetersizliklerinin önlenmesinde, antiparaziter ilaç uygulamaları, aşılamalar, taşıma ve benzeri baskılayıcı olumsuzluk sakıncalarının önlenmesi ve diğer sakıncalı durumlar normale dönünceye kadar hayvanların içme suyuna 4 gram/200 litre hesabıyla katılarak sürekli olarak içirilir. Tavuk, civciv ve piliçlerin sağlıklı biçimde yetiştirilmeleri, çok yönlü verimlerinin artırılması ve yetiştirilme kayıplarının önlenmesinde sürekli olarak içme sularına 4 gram/200 litre hesabıyla katılarak içirilir.

  Ticari şekli : Polivitamin Forte, 100 gramlık alüminyum folyo poşetlerden 10 adet içeren kutular halinde sunulmaktadır.

  POLYVİSOL-S, Oral Toz (KARTAL KİMYA)

  Formülasyonu : 1 gram suda çözünen toz içeriğinde; 5.000.000 İÜ Vitamin A, 500.000 İÜ Vitamin D3, 5.000 mg Vitamin E, 2.000 mg Vitamin B1, 2.500 mg Vitamin B2, 2.000 mg Vitamin B6, 5 mg Vitamin B12, 20 mg D-biotin, 1.000 mg Vitamin K3, 10.000 mg Vitamin C, 500 mg Folik Asit, 6.000 mg Kalsiyum Pantotenat, 15.000 mg Niasin bulunmaktadır.

  Polyvisol-S, evcil hayvanlarda karşılaşılan çoğul vitamin eksikliklerinin karşılanması, vitamin eksikliklerine bağlı avitaminoz olgularının sağaltımı, hayvansal verimliliğin artırılması, diğer metabolik ve bakteriyel hastalıkların sağaltımında gerekli vitamin desteğinin sağlanması amaçlarıyla tüm vitamin çeşitlerini dengeli ve uygun derişimlerde içerecek şekilde hazırlanmış olan, içme sularına katılarak verilmeye özgü, bir toz formülasyondur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Kanatlılar başta olmak üzere ekonomik değeri olan hayvanlarda sağlıklı durumun korunabilmesi ve sürekli yüksek verimin güvenceye alınabilmesi için rasyonların çoğul vitaminlerle desteklenmesi gerekir. Öte yandan, hastalıklar, beklenmedik ısı değişiklikleri, taşıma, tüy dökümü, aşılama gibi baskılayıcı çevresel etmenlerin varlığında yem tüketimi azalacağından vitaminlerin de günlük alımı önemli boyutlarda düşer. Böyle koşullarda çok yönlü kayıpların önlenmesi amacıyla uygun vitamin desteğinin sağlanması kaçınılmaz olur.

  Kullanılma yerleri : Tavukçulukta sağaltıcı olarak; sürekli solunum yolu hastalığı (CRD ve CCRD), enfeksiyöz bronşitis, kolibasilloz, salmonelloz, tavuk kolerası, tavuk tifosu, koksidiyoz hastalıklarının sağaltımında; yem ve vitamin alımının sınırlı olduğu tüm kanatlı hastalıklarında, zehirlenme olgularında, iştahsızlık, sebebi bilinmeyen verim düşüklüklerinde öngörülen destekleyici sağaltım seçeneklerinde kullanılır. Koruyucu olarak; çevrede bulaşıcı hastalıklar görüldüğü zamanlarda, beslenme yetersizliklerinde, aşılamalarda, hastalıkların iyileşme dönemlerinde, antiparaziter ilaç uygulamalarında, tüy dökümü, taşıma, yem değişikliği ve baskılayıcı çevresel etmenlere bağlı verim düşüklüklerinden kaynaklanabilecek olumsuzlukların önlenmesi, ısı stresi ve diğer olumsuzluk olgularının varlığında artan vitamin gereksiniminin karşılanabilmesi ile enfeksiyöz hastalıklarda vücut bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla kullanılır. Destekleyici olarak da civciv, piliç ve tavukların sağlıklı yetiştirilmesinde; et, yumurta ve kuluçka veriminin yükseltilmesinde; yetiştirme kayıplarının önlenmesinde kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Polyvisol-S, hayvanların içme sularına katılmak suretiyle verilir. Kanatlılarda sağaltıcı olarak 1 ton içme suyuna 200 gram Polyvisol-S karıştırılır ve hastalık belirtileri normale dönünceye kadar sürekli içirilir.; koruyucu olarak 1 ton içme suyuna 100 gram (100 litre içme suyuna 1 veya 2 ölçek) katılarak durum normale dönünceye kadar uygulama sürdürülür ve destekleyici amaçlarla da 1 ton içme suyuna 20 gram Polyvisol-S sürekli katılarak içirilir.

  Ticari şekli : Polyvisol-S, 100 gramlık alüminyum folyo poşetlerde sunulmaktadır.

  ROVİMİX ACK, Oral Toz (ROCHE)

  Formülasyonu : 1 kg toz içeriğinde; 40.000.000 İÜ Vitamin A, 20.000 mg Vitamin K3 ve 100.000 mg Vitamin C bulunmaktadır.

  Rovimix ACK, kanatlı hayvanlarda A, C ve K vitamini gereksinmesinin karşılanması, aynı vitaminler yönünden gerekli desteğin sağlanması amaçlarıyla, bu üç vitamin çeşidinin dengeli bir kombinasyonu esasına göre hazırlanmış olan bir toz üründür.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Bu ürün, vitamin çeşitleri ve içeriği bakımından özellikle kanatlılarda başka mikotoksikozisler olmak üzere, çoğul zehirlenme olguları, karkas kalitesini ve görünümünü bozabilen çeşitli kanamalı hastalıkların koruyucu ve iyileştirici sağaltımı ile ısı stresi ve enfeksiyon hastalıklarına karşı hayvanların direncinin artırılması amacıyla hazırlanmıştır.

  Kullanılma yerleri : Rovimix ACK, özellikle kanatlılar olmak üzere, kuzu ve buzağılarda büyüme ve gelişmenin desteklenmesi, hastalıklara ve sıcaklık stresine karşı vücut direncinin artırılması ve çoğul zehirlenme olgularının sağaltımı amaçlarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : İlaç, kanatlılarda 1 ton yeme 1 kg ve 4 litre içme suyuna 1 gram katılmak suretiyle kullanılır.

  Ticari şekli : Rovimix ACK, 1000 gramlık plastik kutularda sunulmaktadır.

  ROVİMİX BCK, Oral Toz (ROCHE)

  Formülasyonu : 100 gram toz içeriğinde; 500 mg Vitamin B1, 1000 mg Vitamin B2, 5000 mg Niasin, 1500 mg Kalsiyum Pantotenat, 500 mg Vitamin B6, 3 mg Vitamin B12, 150 mg Folik Asit, 10 mg D-Biotin, 300 mg Vitamin K3 ve 10000 mg Vitamin C bulunmaktadır.

  Rovimix BCK, kümes hayvanları ile kuzu ve buzağılarda verim düşüklüğü ve metabolik hastalıkların önlenmesi, bazı sinirsel bozuklukların sağaltımı, antibakteriyel ilaçla sağaltımda gerekli vitamin desteğinin sağlanması ve formülasyonundaki vitaminlerden ileri gelen vitamin açıklarının kapatılması amaçlarıyla kullanılmak üzere, çoğul vitaminlerin dengeli bir kombinasyonu esasına göre hazırlanmış olan bir toz formülasyondur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Bu vitamin kombinasyonu, özellikle kanatlılarda olmak üzere kuzu ve buzağılarda karşılaşılan verim düşüklükleri, enfeksiyon hastalıkları, metabolizma bozuklukları, sinirsel bozukluklardan ileri gelen paralitik durumlar, ayak parmakları deformasyonları, antibakteriyel ilaç kullanımından kaynaklanan sindirim sistemi florasının düzeltilmesi ve gerekli vitamin desteğinin sağlanması ile üreme performansı zayıflıklarının sağaltımı amaçlarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Rovimix BCK, kümes hayvanlarında günlük olarak tüketilen suyun 1/4’üne katılarak, kullanılma amacına göre her gün veya 3-4 gün arayla içirilir. 0-4 haftalık civcivlerde 0.01 gram/civciv, 4-8 haftalık civcivlerde 0.02 gram/civciv, 8-12 haftalık piliçlerde 0.04 gram/piliç, 12-16 haftalık piliçlerde 0.06 gram/piliç, 16-20 haftalık piliçlerde 0.08 gram/piliç ve damızlıklarda 0.1 gram/tavuk hesabıyla doz ayarlaması yapılır.

  Ticari şekli : Rovimix BCK, 250 gram ve 1 kg’lık plastik kutularda sunulmaktadır.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş