Kuşlarda Kullanılan Vitaminler 6

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  29
  ROVİMİX 710, Oral Toz (ROCHE)

  Formülasyonu : 1 kg toz içeriğinde; 20.000.000 İÜ Vitamin A, 12.000 İÜ Vitamin E, 1.600.000 İÜ Vitamin D3 ve 50.000 İÜ Vitamin C bulunmaktadır.

  Rovimix 710, kanatlı hayvanlar ve geviş getirenlerde sürü sağlığının korunması, verimliliğin artırılması ve başlıca yağda çözünen vitaminlere bağlı eksikliklerin karşılanması amaçlarıyla A, D, E ve C vitaminlerinin dengeli bir kombinasyonu esasına göre hazırlanmış olan, oral bir toz formülasyondur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Bu ürün, yağda çözünen A, D ve E vitaminleri ile C vitamininin uygun bir kombinasyonu seçeneğinde ve yeterince yüksek derişimlerde, kolayca kullanılabilir şekiller altında içeren bir formülasyondur. Üok amaçlı uygulama kolaylığı sağlayabilecek şekilde toz formülasyon şeklinde düzenlenmiştir.

  Kullanılma yerleri : Rovimix 710, kanatlılar ve ruminantlarda sürü sağlığının korunması, verimliliğin artırılması ve başlıca çözünen vitaminlerden ileri gelen vitamin açığının kapatılması amacıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : İlaç hayvanların yem ve sularına katılmak suretiyle uygulanır. Yemlere katılması gerektiğinde 1 ton yeme 1 kg miktarında katılır. 0-4 haftalık civcivlere 0.25 gram/civciv, 4-8 haftalık civcivlere 0.4 gram/civciv, 8-12 haftalık piliçlere 0.5 gram/piliç, 12-20 haftalık piliçlere 0.6 gram/piliç ve damızlıklara 0.7 gram/tavuk miktarında içme sularına ilave edilmek suretiyle içirilir.

  Ticari şekli : Rovimix 710, 100 gramlık ambalajlarda sunulmaktadır.

  ROVİMİX 711, Oral Toz (ROCHE)

  Formülasyonu : 1 gram toz içeriğinde; 20.000.000 İÜ Vitamin A, 2.000.000 İÜ Vitamin D3, 800 mg Vitamin E, 500 mg Vitamin K3, 1.250 mg Vitamin B1, 1.250 mg Vitamin B2, 500 mg Vitamin B6, 2.500 mg Kalsiyum Pantotenat, 15 mg D-Biotin, 10.000 mg Niasin, 5 mg Vitamin B12, 25.000 mg Vitamin C ve 75.000 mg Metiyonin bulunmaktadır.

  Rovimix 711, kanatlılar, kuzu ve buzağılarda gelişme ve canlı ağırlık artışının hızlandırılması, kuzu ve buzağıların yüksek verim düzeyine hazırlanması, bu durumdaki hayvanlarda verimlilik halinin korunması amaçlarıyla tüm vitamin çeşitleri ile metiyoninin dengeli bir kombinasyonu esasına dayanan, bir toz formülasyondur.

  Kullanılma yerleri : Bu ilaç, kanatlılar, kuzu ve buzağılarda gelişme ve canlı ağırlık artışının hızlandırılması, kuzu ve buzağılarda yüksek verimin güvence altına alınması amaçlarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Rovimix 711, 1 ton yeme 2 kg miktarında katılarak sürekli yedirilir. Kanatlıların içme suyuna 2 gram/litre hesabıyla katılarak belirli aralıklarla içirilir.

  Ticari şekli : Rovimix 711, 100 gramlık alüminyum folyo poşetlerde sunulmaktadır.

  SUPERVİT, Oral Toz (TOPKİM)

  Formülasyonu : 100 gram toz içeriğinde; 5.000.000 İÜ Vitamin A, 220.000 İÜ Vitamin D3, 1.750 İÜ Vitamin E, 10 mg Vitamin C, 1 gram Vitamin B1, 4 gram Vitamin B2, 1 gram Vitamin B6, 6 mg Vitamin B12, 500 mg Kolin Bitartarat, 1 gram Vitamin K1, 500 mg Niasin ve 1 gram Kalsiyum Pantotenat bulunmaktadır.

  Supervit, tüm evcil hayvanlarda baş gösteren çoğul vitamin eksikliklerinin karşılanması, avitaminoz olgularının sağaltımı, hayvansal verimliliğin artırılması, diğer metabolik ve bakteriyel hastalıkların sağaltımında gerekli desteğin sağlanması amaçlarıyla, tüm vitamin çeşitlerinin dengeli ve uygun derişimlerde içerecek şekilde hazırlanmış olan, çoğul bir vitamin formülasyonudur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Kanatlılar başta olmak üzere, ekonomik değeri olan hayvanlarda sağlıklı durumun korunabilmesi ve sürekli yüksek verimin güvenceye alınabilmesi için rasyonların çoğul vitaminlerle desteklenmesi gerekir. Öte yandan hastalıklar, beklenmedik çevre değişiklikleri, taşıma, aşılama ve tüy dökümü gibi baskılayıcı çevresel etmenlerin varlığında yem tüketimi de azalacağından vitaminlerin günlük alımı da önemli boyutlarda düşer. Böyle koşullarda çok yönlü kayıpların önlenmesi amacıyla, uygun vitamin desteğinin sağlanması kaçınılmaz olur. Supervit, belirtilen amaçlarla geliştirilmiş olan, hayvanların çoğul vitamin gereksinmesini uygun ve dengeli biçimde karşılayabilen bir toz formülasyondur.

  Kullanılma yerleri : Supervit, kanatlılarda verim düşüklüğü ve baskılayıcı olumsuzluk etmenlerinin varlığında, hastalık hallerinde iyileşme sürecinin kısaltılması ve artan vitamin gereksiniminin karşılanmasında; diğer evcil hayvanlarda vitamin gereksinmesinin karşılanması ve eksikliklerini sağaltımı, enfeksiyöz ve metabolik hastalıklarda destekleyici olarak, yemden yararlanma etkinliğinin artırılması amaçlarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Kanatlılarda verim düşüklüğü ve stres hallerinde duruma göre; 10 litre içme suyuna 1-2.5 gram hesabıyla katılarak 5-7 gün süreyle sürekli içirilir. Civcivlere ilke kez verilen içme suyuna belirtilen derişimlerde katılmakla iyi bir başlangıç sağlar. Kümes değiştirmelerde değişiklikten 3 gün önce ve yeni kümese alındıktan 4 gün sonrasına kadar devamlı belirtilen miktarlarda Supervit verilerek doğabilecek stres sakıncası önlenir.

  Ticari şekli : Supervit, 100 gramlık alüminyum folyo poşetlerde sunulmaktadır.

  SUPERVİT FORTE, Oral Toz (TOPKİM)

  Formülasyonu : 100 gram toz içeriğinde; 5.000.000 İÜ Vitamin A, 500.000 İÜ Vitamin D3, 15.000 mg Nikotinik Asit, 5.000 mg Kalsiyum Pantotenat, 3.000 mg Vitamin E, 2.000 mg Vitamin B1, 2.500 mg Vitamin B2, 1.000 mg Vitamin B6, 5 mg Vitamin B12, 500 mg Folik Asit, 500 mg Kolin Klorür, 20 mg D-Biotin, 10.000 mg Vitamin C ve 1.000 mg Vitamin K bulunmaktadır.

  Supervit Forte, tüm evcil hayvanlarda baş gösteren çoğul vitamin eksikliklerinin karşılanması, avitaminoz olgularının sağaltımı, hayvansal verimliliğin artırılması, diğer metabolik ve bakteriyel hastalıkların sağaltımında gerekli desteğin sağlanması amaçlarıyla, tüm vitamin çeşitlerinin dengeli ve uygun derişimlerde içerecek şekilde hazırlanmış olan, çoğul bir vitamin formülasyonudur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Kanatlılar başta olmak üzere, ekonomik değeri olan hayvanlarda sağlıklı durumun korunabilmesi ve sürekli yüksek verimin güvenceye alınabilmesi için rasyonların çoğul vitaminlerle desteklenmesi gerekir. Öte yandan hastalıklar, beklenmedik çevre değişiklikleri, taşıma, aşılama ve tüy dökümü gibi baskılayıcı çevresel etmenlerin varlığında yem tüketimi de azalacağından vitaminlerin günlük alımı da önemli boyutlarda düşer. Böyle koşullarda çok yönlü kayıpların önlenmesi amacıyla, uygun vitamin desteğinin sağlanması kaçınılmaz olur. Supervit, belirtilen amaçlarla geliştirilmiş olan, hayvanların çoğul vitamin gereksinmesini uygun ve dengeli biçimde karşılayabilen bir toz formülasyondur.

  Kullanılma yerleri : Bu ilaç, kanatlılarda vitamin eksikliklerinde, sağlıklı ve hızlı büyüme, yemden yararlanma ve verimin artırılmasında destekleyici olarak; aşılama, antiparaziter ilaç uygulaması, taşıma, tüy dökümü ve yem değişikliği gibi stres etmenlerinin doğurabileceği verim düşüklükleri ve hastalıkların önlenmesi; ısı stresi, ani iklimsel değişiklikler ve diğer stres durumlarında artan vitamin gereksinmesinin karşılanması; mikotoksinler başta olmak üzere, yemden kaynaklanan verim düşüklükleri, iştahsızlık ve diğer bozukluklarda; basit ve komplike kronik solunum yolu hastalığı, bulaşıcı bronşit, koriza, kolera, bulaşıcı laringotrakeit, kolibasilloz, tifo ve diğer Salmonella enfeksiyonları, nedeni bilinmeyen ishaller, sindirim bozuklukları ve koksidiyoz gibi çok sayıdaki hastalığın sağaltımında diğer uygulamalara destekleyici olarak ve bütün hastalıkların iyileşme dönemlerinde kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Kanatlılarda; destekleyici olarak 2 gram/100 litre derişiminde içme sularına katılarak sürekli olarak içirilir. Verimin azalması, stres olguları ve hastalık durumlarında 10 gram/100 litre hesabıyla suya katılarak hayvanların durumu normale dönünceye değin uygulanır. Hastalıklarda ve iyileşme döneminde de 20 gram/100 litre hesabıyla içme suyuna katılarak tümüyle iyileşme görülene değin içirilir.

  Ticari şekli : Supervit Forte, 100 gramlık alüminyum folyo poşetlerde sunulmaktadır.

  VETAVİT FORT, Oral Toz (VETAŞ)

  Formülasyonu : 100 gram toz içeriğinde; 5.000.000 İÜ Vitamin A, 500.000 İÜ Vitamin D3, 5.000 mg Vitamin E, 2.000 mg Vitamin B1, 2.500 mg Vitamin B2, 1.000 mg Vitamin B6, 5 mg Vitamin B12, 15.000 mg Nikotinik Asit, 5.000 mg Kalsiyum d-pantotenat, 10.000 mg Vitamin C, 1.000 mg Vitamin K3, 500 mg Folik Asit, 20 mg d-biotin ve 7.500 mg dl-metiyonin bulunmaktadır.

  Vetavit Fort, tüm evcil hayvanlarda vitamin gereksinmesinin karşılanması, çoğul vitamin eksikliklerinin sağaltımı, hayvansal verimliliğin artırılması, yüksek verimliliğin güvenceye alınması, enfeksiyon hastalıklarını sağaltımına destek sağlanması amaçlarıyla kullanılmak üzere, tüm vitamin çeşitlerinin dengeli ve yüksekçe derişimlerde kombine edilmesiyle hazırlanmış olan, oral bir toz formülasyondur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Özellikle besin değeri olan türler olmak üzere, tüm hayvanlarda sağlıklı durumun korunması ve yüksek verimin sürekli şekilde güvenceye alınabilmesi için, rasyonların çoğul vitaminlerle desteklenmesi gerekir. Öte yandan, hastalıklar, ani ısı değişiklikleri, aşılama, taşıma, tüy dökümü ve benzeri baskılayıcı olumsuzluk etmenlerinin varlığında yem tüketimi de azalacağından böyle durumların varlığında hayvanlara ayrıca vitamin desteğinin sağlanması kaçınılmaz olur. Ayrıca, hastalık halleri, antibakteriyel ilaçlarla sağaltım seçenekleri, iyileşme dönemleri ve çoğul vitamin eksikliklerinin gerçekçi sağaltımı da ancak çoğul vitamin kullanımıyla güvenceye alınabilir.

  Kullanılma yerleri : Kümes hayvanlarında sağaltıcı olarak; sürekli solunum yolu hastalığı (CRD ve CCRD), enfeksiyöz bronşitis, kolibasilloz, salmonelloz, tavuk kolerası, tavuk tifosu, koksidiyoz hastalıklarının sağaltımında; yem ve vitamin alımının sınırlı olduğu tüm kanatlı hastalıklarında, zehirlenme olgularında, iştahsızlık, sebebi bilinmeyen verim düşüklüklerinde öngörülen destekleyici sağaltım seçeneklerinde kullanılır. Koruyucu olarak; çevrede bulaşıcı hastalıklar görüldüğü zamanlarda, beslenme yetersizliklerinde, aşılamalarda, hastalıkların iyileşme dönemlerinde, antiparaziter ilaç uygulamalarında, tüy dökümü, taşıma, yem değişikliği ve baskılayıcı çevresel etmenlere bağlı verim düşüklüklerinden kaynaklanabilecek olumsuzlukların önlenmesi, ısı stresi ve diğer olumsuzluk olgularının varlığında artan vitamin gereksiniminin karşılanabilmesi ile enfeksiyöz hastalıklarda vücut bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla kullanılır. Destekleyici olarak da civciv, piliç ve tavukların sağlıklı yetiştirilmesinde; et, yumurta ve kuluçka veriminin yükseltilmesinde; yetiştirme kayıplarının önlenmesinde kullanılır.

  Kullanıma şekli ve dozları : Bu ilaç, kümes hayvanlarında sağaltıcı olarak; 1 ton içme suyuna 200 gram (50 litre içme suyuna 10 gram veya 2 tatlı kaşığı), koruyucu olarak; 1 ton içme suyuna 100 gram (50 litre içme suyuna 5 gram veya 1 tatlı kaşığı) ve destekleyici olarak da 1 ton içme suyuna 20 gram (100 litre içme suyuna 1/2 tatlı kaşığı) miktarlarında verilir.

  Ticari şekli : Vetavit Fort, 100 gram ve 500 gramlık alüminyum folyo poşetlerde sunulmaktadır.

  VİESOL, Oral Toz (KARTAL KİMYA)

  Formülasyonu : 100 gram suda çözünen toz içeriğinde; 15.000 mg Vitamin E (Alfa Tokoferol) ve 50 mg Sodyum Selenit bulunmaktadır.

  Farmakolojisi ve özellikleri : E vitamini (alkol formunda) organizmada hücre zarının lipidlerindeki doymamış yağ asitlerinin oksidasyonunu önlerken, selenyum ise glutasyon peroksit sistemiyle oluşan peroksitlerin hızlanmasını önler.

  Kullanılma yerleri : Kümes hayvanlarında; E vitamini ve Selenyum eksikliğine bağlı olarak civcivlerde görülen ensefalomasi, eksudatif diyatez, karaciğer nekrozu ve zehirlenmelere karşı korunmada, damızlıklarda iyi bir kuluçka çıkım oranı için, taşlık ve kalp kasının myopatilerinin önlenmesinde ve civcivlerde yüksek bağışıklık elde edilmesinde kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Veteriner Hekim tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde; koruyucu olarak 1 ton içme suyuna 250 gram, sağaltıcı olarak 1 ton içme suyuna 500 gram katılarak 3-5 gün süreyle kesintisiz içirilir.

  Ticari şekli : Viesol, 1 kg’lık (10x100 gram) alüminyum folyo poşetlerde sunulmaktadır.

  VİTABOLİN, Oral Çözelti (TEKNOVET)

  Formülasyonu : 1 ml enjeksiyonluk çözeltide; 50.000.000 İÜ Vitamin A, 5.000.000 mg Vitamin D3 ve 50.000 mg Vitamin E bulunmaktadır.

  A, D ve E vitaminlerinin dengeli bir kombinasyonuna göre hazırlanmış olan, ağız yoluyla verilmeye özgü bir vitamin kombinasyonudur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Vitabolin, yağda çözünen A, D3 ve E vitaminlerini uygun bir formülasyon seçeneğinde ve yeterince yüksek derişimlerde, kolayca kullanılabilir şekiller altında içeren bir üründür. Formülasyon içeriğindeki vitamin çeşitleri uygun bir yayıcı ortamda çözdürülmüş halde bulunduğundan içme sularına katıldığında veya su içerisinde içirildiğinde kolaylıkla emilerek yüksek düzeyde biyoyararlanım etkinliği sağlar. Ayrıca ürünün A, D3 ve E vitaminleri içerikleri öngörülen en yüksek derişimlerde ve uygun bir kombinasyon halinde bulunduğundan her çeşitten vitamin gereksinmesini en kısa sürede karşılar.

  Kullanılma yerleri : Vitabolin, kanatlılar ve diğer çiftlik hayvanlarında stres hallerine karşı, yüksek yumurta, süt ve et verimi dönemlerinde, gelişme gerilikleri ve vitamin eksikliklerinde; enfeksiyöz hastalıklar, paraziter hastalıklar, ishal ve koksidiyoz gibi hastalıkların sağaltımından sonra ortaya çıkan bozuklukların klinik sağaltımı ve önlenmesinde kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Vitabolin, kanatlılarda 0-30 günlük civcivlerde 5 ml/litre içme suyuna, 1 aydan daha yaşlı piliçlere 3 ml/litre içme suyuna, yumurtacı ve damızlık tavuklarda 1 ml/litre içme suyuna katılarak 1-2 gün süreyle içirilir. Belirtilen dozlar gerekli görüldüğünde 1 hafta sonra tekrarlanır.

  Ticari şekli : Vitabolin, 100 ml ve 1000 ml’lik koyu renkli cam şişelerde sunulmaktadır.

  VİTAFORM, Oral Toz (VETAŞ)

  Formülasyonu : 100 gram toz içeriğinde; 5.500 mg Oksitetrasiklin, 230.000 İÜ Vitamin A, 40.000 İÜ Vitamin D3, 0.14 mg Vitamin E, 80 mg Vitamin K, 290 mg Vitamin B2, 0.22 mg Vitamin B12, 1.350 mg Niasinamid ve 470 mg Kalsiyum pantotenat bulunmaktadır.

  Vitaform, genç hayvanlarda gelişmenin hızlandırılması, yemden yararlanma etkinliği ve verimin artırılması, vücut direncinin artırılması, kanatlılarda solunum ve sindirim sistemi hastalıklarının sağaltımı ve engellenmesi amaçlarıyla oksitetrasiklin ile 8 çeşit vitaminin dengeli bir biçimde kombinasyonu esasına göre hazırlanmış olan, bir oral toz formülasyondur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Genç ruminantlar ve kanatlılarda sağlıklı durumun korunması ve yüksek verimin güvenceye alınabilmesi için rasyonların çoğul vitamin çeşitleriyle sürekli desteklenmesi gerekir. Üte yandan hastalıklar, ani ısı değişiklikleri, taşıma, gaga kesimi, tüy dökümü ve aşılama gibi baskılayıcı olumsuz çevresel etmenlerin varlığında yem tüketimini azaltacağı gibi, hayvanların yemden yararlanma ve büyüme etkinlikleri de olumsuz yönde etkilenir. Böyle koşullarda çok yönlü verim düşüklüklerinin önlenmesi, olumsuzlukların en aza indirilebilmesi ve hastalıkların daha kolay bir biçimde sağaltılabilmesi için oksitetrasiklin gibi, geniş spektrumlu antibiyotik kullanımına paralel bir şekilde çoğul vitamin kombinasyonlarının çözünebilir ve hayvanlarca kolaylıkla değerlendirilebilir şekiller altında içme sularına katılarak verilmesi en uygun sağaltım yaklaşımını oluşturur.

  Kullanılma yerleri : Vitaform, genç ruminantlar ve kanatlılarda gelişmenin hızlandırılması, yemden yararlanma etkinliği ve verimliliğin yükseltilmesi, enfeksiyon hastalıklarına karşı vücut direncinin artırılması, kanatlılarda solunum ve sindirim sistemi hastalıklarının sağaltımı ve önlenmesi amaçlarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Bu ilaç, kanatlılarda verim artırıcı ve hastalıkların önlenmesi için civcivlere (1-30 gün) 1 ölçek/5 litre su; piliçlere (30-60 gün) 1 ölçek/20 litre su; tavuklara (yumurtlama aşamasında) 1 ölçek/50 litre su hesabıyla katılarak içirilir. Hastalık hallerinde; 1-2 ölçek/5 litre ve gerilim hallerinde de 1 ölçek/10 litre suya katılarak içirilir. Kafes kuşlarında 40 ml suya 1 arpa büyüklüğünde katılarak sürekli içirilir.

  Ticari şekli : Vitaform, 20 gram ve 250 gramlık cam şişelerde sunulmaktadır.
   
 2. Duranettin ERAYDIN
  Çevrimdışı

  Hergün vitamin vermek zararlı mıdır?
   
 3. Doğuş ŞEKER
  Çevrimdışı

  Doğuş ŞEKER Profesyonel

  Katılım:
  11 Mart 2013
  Mesajlar:
  409
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  zonguldak
  kuşların kızışması için suluğuna 1çay kaşığı bal atılıyor diye duydum kaç günde bir sularına bal atabiliriz
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş