Kuşlarda Kullanılan Vitaminler 7

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  29
  VİTALYTE, Oral Toz (FARMAVET)

  Formülasyonu : 1000 gram toz içeriğinde; 15.000.000 İÜ Vitamin A, 4.400.000 İÜ Vitamin D3, 1.350 mg Vitamin E, 4.350 mg Vitamin K, 4.350 mg Vitamin B2, 2.350 mg Vitamin B6, 11.350 mg Vitamin B12, 1.000 mg Vitamin C, 16.700 mg Niasin, 5.32 mg Pantotenik Asit, 87.000 mg Potasyum Klorür, 212.000 mg Sodyum Sülfat, 50.000 mg Sodyum Klorür, 12.000 mg Magnezyum Sülfat, 12.000 mg Bakır Sülfat, 12.000 mg Üinko Sülfat, 15.000 mg Lizin ve 10.000 mg Metiyonin bulunmaktadır.

  Vitalyte Toz, başlıca kanatlılarda kullanılmak üzere, bütün vitamin çeşitleri ile başlıca önemli mineraller ve amino asitleri dengeli ve uygun derişimlerde içeren, vitamin ve mineral karışımı toz formülasyondur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Özellikle yoğun biçimde yetiştirilenler olmak üzere, bütün kanatlılardaki sağlıklı durumun korunabilmesi ve sürekli yüksek verimin güvenceye alınabilmesi için hayvanların sürekli olarak rasyon veya su içerisinde sürekli vitamin ve minerallerle desteklenmesi gerekir. Öte yandan, hastalıklar, ani ısı değişiklikleri, taşıma, aşılama, tüy dökümü gibi baskılayıcı çevresel etmenlerin varlığında yem tüketimi de azalacağından, sözü edilen besinsel öğelerin alımı daha da azalır. Böyle koşullarda hayvan kayıplarının ve çok yönlü verim düşüklüğünün önlenmesi amacıyla, uygun vitamin ve mineral kombinasyonlarının çözünebilir şekiller altında verilmesi zorunludur.

  Kullanılma yerleri : Özellikle yoğun yetiştirilen etlik piliçler ve yumurta tavukları olmak üzere, tüm kanatlılar ve diğer evcil hayvanlarda karşılaşılan bulaşıcı ve salgın hastalıkların sağaltımı, sebebi bilinmeyen ishaller, sindirim sistemi bozuklukları ve koksidiyoz gibi hastalıkların sağaltımında destekleyici, tüm hastalıkların iyileşme dönemlerinde ve sebebi bilinmeyen verim düşüklüklerinde sağaltıcı amaçlarla kullanılır. Ayrıca kanatlılarda karşılaşılan vitamin ve amino asit eksikliklerinin giderilmesi, yüksek verime yönelik gerekli desteğin sağlanması, beslenme yetersizliklerinin önlenmesi, aşılamalar, gaga kesimi, hava değişikliği ve nakiller gibi stres oluşturan durumların önlenmesi, verim düşüklüğünün önlenmesi, verimin artırılması, gelişmenin hızlandırılması, hastalıklara karşı vücut direncinin artırılması ve bilinmeyen sebeplerden kaynaklanan vitamin ve amino asit kayıplarının karşılanması amaçlarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Vitalyte toz, kanatlı hayvanların içme sularına 150 gram ilaç/205 litre su hesabıyla karıştırılmak suretiyle uygulanır. Vitalyte kullanımına 5-6 gün devam edilir.

  Ticari şekli : Vitalyte Toz, 12 adet 150 gramlık alüminyum folyo poşet içeren karton kutularda sunulmaktadır.

  VİTARAL, Oral Toz (ALKE)

  Formülasyonu : 100 gram toz içeriğinde; 6.000.000 İÜ Vitamin A, 500.000 İÜ Vitamin D3, 6.000 mg Vitamin E, 1.000 mg Vitamin K3, 2.000 mg Vitamin B1, 2.500 mg Vitamin B2, 5 mg Vitamin B12, 7.500 mg Metiyonin, 10.000 mg Vitamin C, 15.000 mg Niasin, 5.000 mg Kalsiyum Pantotenat, 20 mg Biotin ve 500 mg Folik Asit bulunmaktadır.

  Vitaral Toz, tüm vitamin çeşitleriyle önemli amino asitleri dengeli ve yüksekçe derişimlerde içeren, oral yolla verilmek üzere hazırlanmış olan, dengeli ve dayanıklı bir toz vitamin formülasyondur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Özellikle besin değeri olan türler olmak üzere, tüm hayvanlarda sağlıklı durumun korunması ve yüksek verimin sürekli şekilde güvenceye alınabilmesi için, rasyonların çoğul vitaminlerle desteklenmesi gerekir. Öte yandan, hastalıklar, ani ısı değişiklikleri, aşılama, taşıma, tüy dökümü ve benzeri baskılayıcı olumsuzluk etmenlerinin varlığında yem tüketimi de azalacağından böyle durumların varlığında hayvanlara ayrıca vitamin ve amino asit desteğinin sağlanması kaçınılmaz olur. Ayrıca, hastalık halleri, antibakteriyel ilaçlarla sağaltım seçenekleri, iyileşme dönemleri ve çoğul vitamin eksikliklerinin gerçekçi sağaltımı da ancak çoğul vitamin ve amino asit kullanımıyla güvenceye alınabilir.

  Kullanılma yerleri : Kanatlılarda; sağaltıcı olarak, tavukçulukta sürü problemlerine yol açan kronik solunum yolu hastalığı (CRD), enfeksiyöz bronşitis, pullorum, kolera, tavuk tifosu, koli basillozis ve kanatlı ishallerinde; koksidiyozis ve diğer paraziter enfestasyonlarda; hastalıklar yüzünden yemden yararlanma ve vitamin alımının aksadığı durumlarda; antibakteriyel ilaçlarla sağaltımın devam ettiği sürece kullanılır. Koruyucu olarak, vücut direncini arttırmak için; hastalıkların iyileşme dönemlerinde; aşılama, ilaçlama, vs gibi tüm baskılayıcı etmenlerin varlığında; beslenme yetersizliklerinde, hastalık riski söz konusu olduğu durumlarda kullanılır. Verim artırıcı olarak; et, yumurta ve döl verimi düşüklükleri ile civciv ve piliçlerin gelişme kayıplarının önlenmesinde Vitaral Toz kullanımı önerilir. Bununla birlikte; kanatlı rasyonlarında bulunması gereken esansiyel amino asitlerden Metiyonin içeren Vitaral Toz, özellikle broyler ve yumurtacı civcivler ile nispeten düşük enerjili yem tüketen tavuklarda özellikle kullanılmalıdır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Veteriner Hekim tarafından başka bir şeklide önerilmediği takdirde; kanatlılarda; sağaltım süresi boyunca temiz içme suyuna 4 gram (1 ölçek)/20 litre miktarında katılarak içirilir. Koruyucu olarak kullanımı söz konusu olduğunda içme suyuna 4 gram/50 litre miktarında katılması yeterlidir. Verim artırıcı olarak kullanımı amaçlandığında ise içme suyuna sürekli olarak 4 gram/200 litre derişiminde katılarak verilmesi yerinde olur.

  Ticari şekli : Vitaral Toz, 100 gramlık alüminyum folyo poşetlerde sunulmaktadır.

  AMİNOVİT, Oral Çözelti (MİSTAV)

  Formülasyonu : 1 litre oral çözelti içeriğinde; 5.000.000 İÜ Vitamin A, 200.000 İÜ Vitamin D3, 5.000 mg Vitamin E, 2.000 mg Vitamin B1, 1.000 mg Vitamin B6, 10 mg Vitamin B12, 25.000 mg Vitamin C, 1.500 mg Vitamin K3, 10.000 mg Nikotinamid, 2.200 mg İnositol, 8.000 mg Pantotenik Asit, 600 mg L-arginin, 650 mg DL-metiyonin, 100 mg L-sistin, 1.000 mg L-alanin, 600 mg L-löysin, 3.000 mg L-lizin, 5.000 mg L-glutamik asit, 600 mg L-valin, 200 mg L-isolöysin, 200 mg L-histidin, 500 mg L-fenilalanin, 100 mg L-prolin, 100 mg L-serin, 200 mg L-tirosin, 500 mg L-treonin ve 20 mg L-triptofan bulunmaktadır.

  Aminovit oral çözelti; yağda ve suda çözünen vitaminlere ek olarak amino asitleri de içeren çok amaçlı kullanıma uygun bir üründür.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Vitamin ve amino asit kombinasyonu olan Aminovit Oral Çözelti civciv, piliç, tavuk, hindi ve diğer kümes hayvanlarında kullanılır. Her türlü stres koşullarında verim artırmak amacıyla, hastalık durumlarında kanatlılarda yumurta ve et verimini artırmak amacıyla, yemden yararlanmanın artırılması, canlı ağırlık artışı ve karkas kalitesinde iyileştirme, hayvanların sağlıklı gelişmelerinin güvence altına alınması, hastalıklara karşı vücut direncinin artırılması ve hayvanların hastalıklara karşı korunması amaçlarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Oral yolla içme sularına ve yemlere katılarak verilir. Kanatlılarda 1 ton içme suyuna 1 litre Aminovit Oral Çözelti ilave edilerek 3-5 gün boyunca içirilir.

  Ticari şekli : 1 litrelik plastik şişelerde sunulmaktadır.

  ANTİKANİBAL, Suda Çözünen Toz (ROCHE)

  Formülasyonu : 100 gram toz karışım içeriğinde; 68.330 mg Sodyum Bikarbonat, 20.000 mg Potasyum Bromür, 10.000 mg Sodyum Bromür, 300.000 İÜ Vitamin A, 50 mg Vitamin B1, 70 mg Vitamin B6, 450 mg. Niasin, 0.3 mg Vitamin B12 bulunmaktadır.

  Antikanibal, kümes hayvanlarında kanibalizm olgularına karşı kullanılmak üzere çoğul vitamin ve sakinleştirici ajan niteliğindeki bromürlerin kombinasyonu esasına göre hazırlanmış olan ve içme sularına katılarak kullanıma özgü toz bir formülasyondur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Bu ürün, etken madde çeşitliliği ve içeriği bakımından çoğul farmakolojik etki meydana getirebilecek niteliktedir. Bu bağlamda; A vitamini, deri ve mukozal membranların şekillenmesi ve korunması, büyümenin düzenlenmesi ve görme cisimciklerinin şekillenmesi yönlerinden kesinlikle gerekli olan bir besinsel öğedir. B1 vitamini, karbonhidrat metabolizmasını düzenler. Sinirler ve kalp kasının normal işlevleri için önemli bir besinsel öğedir. Eksiklik durumlarında; büyüme depresyona uğrayarak gelişme geriler. B6 vitamini, protein metabolizmasında temel işlevlere sahiptir. Niasin, deri ve sindirim organlarının normal işlevleri için gerekli olan bir vitamindir. Ayrıca çok sayıdaki metabolik olaylara karışır. B12 vitamini ise; normal kan şekillenmesi, büyüme ve protein metabolizması için kesinlikle gerekli olan bir ajandır. Aynı formülasyonda yer alan inorganik brom bileşikleri ise, sinir sistemi üzerinde baskılayıcı ve yatıştırıcı etkiler oluşturur.

  Kullanılma yerleri : Antikanibal, kümes hayvanlarında tüy yolma ve kanibalizm olgularının iyileştirici ve koruyucu sağaltımı amacıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Bu ilaç tüy yolma ve kanibalizmin başlangıcında içme suyuna 5 gram/litre miktarında katılarak hayvanlara bir hafta süreyle içirilir. Belirtilen süre olayların engellenmesi için genellikle yeterli olur. Tüy yolma ve kanibalizmin tekrarlanmasında aynı uygulama bir kez daha tekrarlanır.

  Ticari şekli : Antikanibal, 250 gram ve 1000 gramlık ambalajlarda sunulmaktadır.

  ESELEN, Toz (VETAŞ)

  Formülasyonu : 1 ml enjeksiyonluk çözelti içeriğinde; 0.8 mg sodyum selenit ve 160 mg Vitamin E bulunmaktadır.

  Eselen suda çözünen toz, evcil hayvanlarda ensefalomalasi, kas distrofileri ve pankreatik fibrozis gibi hastalıkların klinik ve koruyucu sağaltımı, fertilite, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, olumsuz nitelikli gerilim olaylarının önlenmesi amacıyla, Vitamin E ve Selenyum'un dengeli bir kombinasyonu esasına göre hazırlanmış, hayvanların içme sularına verilmeye özgü bir tozdur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Bu ürünün başlıca etken maddelerinden birini oluşturan E vitamini, hücresel düzeyde doymamış yağ asitlerinin oksidasyonunu önleyerek zararlı peroksitlerin oluşumunu durdurur. Hastalıklara karşı vücut direncini arttıran, lökosit ve makrofajların korunmasında etkili olur. Ayrıca eşemsel etkinlikleri, bağışıklık sistemini düzenleyici ve hücresel yaşlanmayı önleyici etkilere de sahiptir. Diğer etken maddeyi oluşturan selenyum ise, kükürtlü amino asitlerin sentezi ve işlevleri ile yakından ilişkili olup, vücutta glutasyon peroksidaz enziminin kofaktörü konumundadır. E vitamini ve selenyumun çok yönlü biyolojik etkileri arasında sinerjistik yönde etkileşme vardır. Genellikle her iki etken maddenin karıştıkları fizyolojik işlevlerin gelişmesine ilişkin karşılıklı olarak etkileşim sağladıkları bilinmektedir.

  Kullanılma yerleri : Kanatlılarda; ensefalomalasi, kas distrofileri, pankreatik fibrozis gibi hastalıkların klinik ve koruyucu sağaltımı, fertilite ve yumurta veriminin arttırılması, zehirlenmelerin önlenmesi ve sağaltımı, ilk hafta ölümlerinin azaltılması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, baskılayıcı gerilim olgularının varlığında, yüksek oranda doymamış yağ asidi içeren rasyonların tüketiminde, sıcak hava koşullarında ve yem tüketiminin azaldığı durumlarda doğabilecek Vitamin E ve selenyumun karşılanması amaçlarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Eselen toz, hayvanların sularına katılarak içirilmek suretiyle uygulanır. Kanatlılarda koruyucu sağaltım amacıyla 100 litre suya 25 gram katılarak 2-3 gün süreyle ve sağaltıcı olarak da 100 litre suya 50 gram katılarak 5-7 gün süreyle içirilir.

  Ticari şekli : Eselen suda çözünen toz, 10 g ve 100 gramlık poşetlerde sunulmaktadır.

  OLİGOSELEN, VİTAMİN E, Oral Çözelti (NOVAKİM)

  Formülasyonu : 100 ml Oligoselen Vitamin E içeriğinde; 50 mg sodyum selenit ve 10 gram alfatokoferol asetat bulunmaktadır.

  Farmakolojisi ve özellikleri : İçeriğindeki selenyum, glutathione peroksidaz gibi hücresel solunum için gerekli enzimlerin bileşenidir. Bu enzim peroksitleri hidroksiasitlere dönüştürerek normal hücre yapısının korunmasına yardımcı olur. Bu durumda bir çok derecedeki doku lezyonlarının engellenmesinde (kas, sinir veya damar, yetersizliklere bağlı hastalık lezyonları; beyaz kas hastalığı, encephalomalacia, eksüdatif diathesis) ve dokuların gelişiminde yardımcı rol oynar. Vitamin E, hücreleri yıkımdan koruyan hücre membranındaki doymamış yağların stabilitesini sağlayan bir antioksidandır. Böylece Vitamin E, selenyumun görevini tamamlar. Bazı enzimlerin sentezine de karışır. (myoglobin; kaslarda veya sitokromlarda bulunan pigment)

  Kullanılma yerleri : Kanatlı hayvanlarda, Selenyum ve Vitamin E metabolizmasıyla ilgili eksikliklerin ve distrofilerin klinik ve koruyucu sağaltımında kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Veteriner Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde; Koruyucu sağaltım amacıyla, 1 litre içme suyuna 1 ml (0.1/kg canlı ağırlık); klinik sağaltım amacıyla, 1 litre içme suyuna 2 ml (0.2 ml/kg canlı ağırlık) miktarında katılarak, sağaltıma 3-5 gün süreyle devam edilir.

  Ticari şekli : Oligosen, 1 litrelik şişelerde sunulmaktadır.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş