Karadeniz Pet

Kuslarim hakkinda 1,5 yildir Aklimda Biriken Sorular.

Wellensittich

Yeni Üye
Merhaba benim iki muabbet kusum var. Simdi bunlarin disimi erkek mi oldugunu pek caktiramadim dogrusu.. Ama okadar ilgilenmiyorumda.. Ikiside cok simarik ama sadece bir tanesi benim elime geliyor.. Digeride ona özenerek geliyor ama gelincede beni isirip kaciyor..

Benim elime gelen kus elimden hic korkmuyor. Ben banyoya girsem benimle beraber banyo bile yapiyor... Akan sudan hic korkmuyor.. Elime aliyorum ilik suda banyosunu yaptirip yine postaliyorum odaya...

Ama benim üzüldügüm bir kac konu var.. Bu kuslar hic sebze meyve yemiyor. Nezaman versem hep cürüyor ama yemiyorlar. Sadece yem yiyorlar. Bu durumda beni üzüyor. yemden baska birsey yemiyorlar. Verdigim zaman korkuyorlar... Birde Avrupada yasadigimiz icin evlerimiz okadar büyük degil. benim yatak odamda kaliyorlar. Ben odamda sigara iciyorum. Onlar icin bir zarari oluyor mu ?

Son olarakda bana aliskan olan kusumu bir hafta baska bir kusun yayina verdim.. Orda sebze meyve yemesine alissin diye. verdigim arkadasin kusu cok güzel sebze meyve yiyor yemekde ayrim yapmiyor yani. Evdeki korkak kusumda bir hal oldu. Simdi bunlari ayirdim diye üzülüyorlarmidir ? Valla onlarin üzüldügünü düsündükce bende üzülüyorum.

Son düzenleme:
Tek kaldığı için garipsiyordur kuşlarınızın fotoğraflarını paylaşırsanız iyi olur. Ayrıca sigara içilen oda da kalmaları tabiki de zararlı. Kuşlarınıza maşaallah ara da sırada mama verebilirsiniz kuşlarınıza

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hoş geldin, keyifli sohbetler.
Muhtemelen o elinde gezen erkek, ısırıp kaçan dişi.
Meyve sebze asmaya devam et, sürekli verince alışırlar bence. Havuç dene bakalım ?
Sigara içmek sana ve kuşlarına zarar verir..
Sen kuşunu geri al bence, sana ve eşine olan bağlılığı azalmasın.

Evet o beni isirip kacan kus kesin disi ama oda simarik yani ben disiden böyle simariklik beklemezdim dogrusu.. Ama yinede disi oldugunu burnundan anliyorum yani tamamen kahverengi..

Diger elime gelen kus ise erkek mi disimi anlamadim.. Burnu ise hafif pembe ama ortalarinda ise mavi tonunda renk var ama tam mavi degil..

Birde bana aliskan olan kusum cidden cok farkli bir kus. Internette pek alternatifini bulamiyorum.. Tam 4 farkli rengi var.. Genel rengi sari ve beyaz karisik ... Sirti mor rengi.. Kafasinda gri tonunda tüyler var...

Videolarim var normalde onlardan biraz resim cikardim buyrun..

mua0s0.png

4haxas.png

2enlqhw.png

11k82nq.png

2ng4m6t.png

2qsaphc.png

Son düzenleme:
Tek kaldığı için garipsiyordur kuşlarınızın fotoğraflarını paylaşırsanız iyi olur. Ayrıca sigara içilen oda da kalmaları tabiki de zararlı. Kuşlarınıza maşaallah ara da sırada mama verebilirsiniz kuşlarınıza

kardeş bızım kümesde bu gün tüttüruyordun bızımkıler alışkın dıye mı :)

Öncelikle sigara asla içmeyin çünkü bu kuşlar zaten kisa ömürlü ,, sigara içerek iyice ömürlerini kisaltirsiniz yazik,, bu hayvanlar hassas hayvanlardir

Kuşlar birbirlerinden ayrildigi için üzülür tabi ki,, iki kuş daha geç alişiyor ama bence birden fazla kuş daha eglenceli mutlu yaşiyorlar kendi aralarinda güzel egleniyorlar

Sebze meyve çubugu alin kafeste dursun ,, ne kadar çürüse de siz inatla meyve sebze koymaya devam edin ,, alişinca birakmiyorlar :)
Ayrica yem kabinin birine de kuru bitki koymalisiniz,, dogada hastalik durumlarinda içgüdüsel olarak ihtiyaçlari olan bitkileri bulup yiyorlar,, kafeste de bulunmali her zaman,, bi link veriyorum üstüne tiklayip bitkiler hakkinda bilgi edinebilirsiniz:

bitki

Sari kuşunuz benimkinin çok benzeri sadece kanat arkasi turkuaz bizimkinin :)
Uuzn ömür dilerim kuşlariniza

Öncelikle sigara asla içmeyin çünkü bu kuşlar zaten kisa ömürlü ,, sigara içerek iyice ömürlerini kisaltirsiniz yazik,, bu hayvanlar hassas hayvanlardir

Kuşlar birbirlerinden ayrildigi için üzülür tabi ki,, iki kuş daha geç alişiyor ama bence birden fazla kuş daha eglenceli mutlu yaşiyorlar kendi aralarinda güzel egleniyorlar

Sebze meyve çubugu alin kafeste dursun ,, ne kadar çürüse de siz inatla meyve sebze koymaya devam edin ,, alişinca birakmiyorlar :)
Ayrica yem kabinin birine de kuru bitki koymalisiniz,, dogada hastalik durumlarinda içgüdüsel olarak ihtiyaçlari olan bitkileri bulup yiyorlar,, kafeste de bulunmali her zaman,, bi link veriyorum üstüne tiklayip bitkiler hakkinda bilgi edinebilirsiniz:

bitki

Sari kuşunuz benimkinin çok benzeri sadece kanat arkasi turkuaz bizimkinin :)
Uuzn ömür dilerim kuşlariniza

Ya aslinda kuslarim pekte es sayilmazlar. 3 tane kusum vardi.. hepsinide teker teker belirli araliklarla aldim.. Son 2 ay bir kus artik bende degil.. Benim arkadasin iki kusundan biri ölmüs diye ona verdim... Simdi sarisiyla diger kus ise yaklasik 5-6 aydir beraberler ama son bir aydir ise sadece o ikisi kaldi.. Sari kusumu sadece 1 haftaligina ayirdim... Ondan gercek anlamda zaten ayrilamam , bana tek nese veren kusum o , sadedce meyve sebze yemeye özensin diye verdim o arkadasin kusunun yanina.. 1 hafta sonra yine geri alacagim tabiki...

Bunun disinda evet sigara zararli oldugunu biliyorum... Bir sekilde cözüm bulacagim bakalim.. Belkide bilsayarimi kaldirip mutfaga yerlestiririm. Artik orda girerim bilgisayara , sigarayida hep orda icerim olur biter..

Renk konusuna gelincede ilginc bir rengi var.. Peki burnuna göre DISI mi ERKEK mi o ?

Fotodaki erkek kus. Sigara kusa zarar verir. Ayrildigi icin uzuluyordur.

Anladim zaten yeni yildan sonra geri alacagim.. Artik havuctan ve yumurta sarisindan baslar o yiyene kadar hep koyarim kafese... Son olarak arkadasin dedigine göre dün cokda az olsa biraz hiyar yemis :D

Ya aslinda kuslarim pekte es sayilmazlar. 3 tane kusum vardi.. hepsinide teker teker belirli araliklarla aldim.. Son 2 ay bir kus artik bende degil.. Benim arkadasin iki kusundan biri ölmüs diye ona verdim... Simdi sarisiyla diger kus ise yaklasik 5-6 aydir beraberler ama son bir aydir ise sadece o ikisi kaldi.. Sari kusumu sadece 1 haftaligina ayirdim... Ondan gercek anlamda zaten ayrilamam , bana tek nese veren kusum o , sadedce meyve sebze yemeye özensin diye verdim o arkadasin kusunun yanina.. 1 hafta sonra yine geri alacagim tabiki...

Bunun disinda evet sigara zararli oldugunu biliyorum... Bir sekilde cözüm bulacagim bakalim.. Belkide bilsayarimi kaldirip mutfaga yerlestiririm. Artik orda girerim bilgisayara , sigarayida hep orda icerim olur biter..

Renk konusuna gelincede ilginc bir rengi var.. Peki burnuna göre DISI mi ERKEK mi o ?

Fotodaki kuş erkek
Bir de kuşlarinizi elinize alip banyo yaptirmak çok tehlikeli kulagina su kaçmasi ölümne sebep olur
Sadece fis fis yardimiyla üzerine su sıkabilirsiniz bu daha güven verici olur korkmazlar

Kuşlarinizin eş olmasina gerek yok ,,, hepsi erkek de olsa sonuçta birbirlerinin arkadaşi,, ayrilinca üzülürler
Benim iki erkek kuşum var ve ayri odalara gidince birbirlerini deli gibi çagiriyorlar,,

Fotodaki kuş erkek
Bir de kuşlarinizi elinize alip banyo yaptirmak çok tehlikeli kulagina su kaçmasi ölümne sebep olur
Sadece fis fis yardimiyla üzerine su sıkabilirsiniz bu daha güven verici olur korkmazlar

Kuşlarinizin eş olmasina gerek yok ,,, hepsi erkek de olsa sonuçta birbirlerinin arkadaşi,, ayrilinca üzülürler
Benim iki erkek kuşum var ve ayri odalara gidince birbirlerini deli gibi çagiriyorlar,,

Konu disi olacak ama 30 yasinda veteriner adayi?

Fotodaki kuş erkek

hmm anladim.. yalniz ben suyu alipda kusa sikmiyorum.. o akan suya uzaniyor gagasiyla suyu aliyor kendine serpiyor. daha sonra sirtini suya sokuyor.. kafasini degil... kendini ucamayacak sekilde islatmiyor.. Ben alip onu suya sokmuyorum yani , o kendi uzaniyor akan suya..Benim yaptigim sadece elime almak ve suya yaklastirmak. Ama bilgi icin tskler kafasina dikkat ederim bundan sonra... Yalniz fis fistan korkuyorlar :D Aslinda birde fis fis ilac var , parasitler kasinti yapan her tür seye karsi.. Ama onu avucuna almadan sikamiyorum. Cünkü gözüne kacar diye korkuyorum..

Zaten hep erkek gibi davraniyordu. Sizin erkek demeniz beni daha cok sevindirdi. haklisin arkadas ayirmakda kolay degil. Ama dedigim gibi sadece 1 hafta belkide sadece bir kac gün.

Son düzenleme:
Konu disi olacak ama 30 yasinda veteriner adayi?
Hayvan sevgim sebebiyle 2. üniversitemi okuyorum aslinda ekonomistim ben :)

hmm anladim.. yalniz ben suyu alipda kusa sikmiyorum.. o akan suya uzaniyor gagasiyla suyu aliyor kendine serpiyor. daha sonra sirtini suya sokuyor.. kafasini degil... kendini ucamayacak sekilde islatmiyor.. Ben alip onu suya sokmuyorum yani , o kendi uzaniyor akan suya..Benim yaptigim sadece elime almak ve suya yaklastirmak. Ama bilgi icin tskler kafasina dikkat ederim bundan sonra... Yalniz fis fistan korkuyorlar :D Aslinda birde fis fis ilac var , parasitler kasinti yapan her tür seye karsi.. Ama onu avucuna almadan sikamiyorum. Cünkü gözüne kacar diye korkuyorum..

Zaten hep erkek gibi davraniyordu. Sizin erkek demeniz beni daha cok sevindirdi. haklisin arkadas ayirmakda kolay degil. Ama dedigim gibi sadece 1 hafta belkide sadece bir kac gün.

Anladim banyo şekli sizinki gibi olmali yani kuş kendi istedigi için yapmali bu iyi

Bahsettiginiz parazit ilaçlarinin pek bi faydasi yok zaten gözüne kaçmamali dediginiz gibi
Kuşun erkek ya da dişi olmasi çok da önemli degil aslinda hatta dişi kuşlar daha düşkün olurmuş sahibine öyle diyorlar :)

Wiston light içiyor [MENTION=6181]murat DEMİR11[/MENTION] :) Ben yine iyi Murattı :)

Geri