Kuşlarım kavga ediyor

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve foitek tarafından 3 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. foitek
  Gizli

  foitek Guest

  merhaba arkadaşlar. İlk defa muhabbet kuşu besleyeceğim ama hiç bilgim yok. Yazdıklarınızı okudum bilgi sahibi oldum. Benim aynı kafeste 2 tane muhabbet kuşum var. Hediye geldiler bana. Genç sayılırlar ama sürekli birbirlerini gagalıyorlar ve kaşınıyorlar. 2 gündür bende ve bugün birinin kuyruk tüylerinden biri düşmüş. Acaba bir hastalıkları olabilir mi? Ayrıca çok yabaniler, kafes kapalıyken konuştuğumda biri mırıldanarak beni dinliyor ancak kafesin kapağını açtığımda kaçışmaya başlıyorlar. Hatta şu an kafesi açık tutuyorum ama kendiliklerinden çıkma eğilimleri olmadığı gibi, karşı tellere yapışık duruyorlar. Beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.
   
 2. kartall82
  Gizli

  kartall82 Guest

  güzel kardesim bu kuşların doğasında var yabanilik sanırım kuşlar size yeni geldiler sanırım kuşlar ortama ve size alismasi gerekiyor kuşlara 1 hafta zaman taniyin ve kafesi omuz hizasından yukarıda olsun ki kuşlar kendilerini güvende hissetsin sizde kuşlara yaklaşırken yavas ve kısık sesle konuşun size alissinlar
   
 3. foitek
  Gizli

  foitek Guest

  Tugay kardeşim teşekkür ediyorum cevabın için, peki yumurtlama dönemi ne zaman bu kuşların? Kafese ne zaman yuva eklemem gerekiyor?
   
 4. Yılmaz Ç.
  Gizli

  Eş tutmamışlar görünüşe göre. Yumurtlama dönemi her ikisi kızıştığında başlar. Belki eş tutabilirler belkide bir ömür boyu tutmazlar...
   
 5. foitek
  Gizli

  foitek Guest

  eş tutmak dediğiniz erkeğin dişiyi sıkıştırması olayı mı? genellikle hangi aylarda olur bu durum. Belli bir dönem var mı yoksa herhangi bir zamanda çiftleşme ve yumurtlama gerçekleşir mi?
   
 6. Yılmaz Ç.
  Gizli

  Öpüşme, erkeğin dişinin ağzına kusarak kur yapma, ve birbirlerinin kafasını kaşıma. Bunlar eş tutma belirtileridir. Belirli bir dönemi yok eş tutmuşsa sıklıkla olur bu durumlar.
   
 7. foitek
  Gizli

  foitek Guest

  şu an belirttiğiniz gibi davranıyorlar ama sadece çubuk üzerinde. Tellere durduklarında birbirlerine saldırıyorlar, bunun sebebini çözemedim. Normal bir davranış mı diye.
   
 8. Yusuf Erçik
  Gizli

  istersen eger onları yan yana kafeslere ahyır eger kafes birbirlerine yakın ve ötme oranı yükseşey yaddi bir kavga etmedigi sürece bişey yoktur
   
 9. Cambaz
  Gizli

  Cambaz Guest

  Daha alışamamış olabilir birbirlerine. Yakında belki eş olurlar ama kuşlar birbirlerini sevmediyse yapacak bir şey yok. Daha genç dediniz ama kuşun yaşına göre değişir ortalama 7 ay - 1 yaş arası yumurtlarlar muhtemelen ilk kuluçkası tamamen yumurtalar boş çıkar ya da yavru yumurtadan çıkar ama yanlışlıkla kuşlar ezer veya beslemeyi bilmezler. Şimdi kuşlara bence biraz daha zaman tanıyın, benim kuşlarım da bazen kavga ediyor. Genelde insan veya yabancı madde gördüklerinde kıskanırlar ve saldırırlar birbirlerine hatta insan gördüklerinde yavruları bile dövebilirler.
   
 10. foitek
  Gizli

  foitek Guest

  Teşekkürler Canbaz açıklaman için. Peki ben bu kuşları ayrısam, aynı evin içinde ama farklı kafeslerde, konuşmaları daha çabuk olur mu? Ya da bana alışmaları, öneriniz nedir?
   
 11. Vto
  Gizli

  Vto Guest

  Kardeş sen sıkıştırısan onlar yer kavgası yapacaktır.Kendi hallerine bırak. Sen rahatsız edersen strese girmesine yol açar kuşların buda eşleşmeyi geciktirir.
   

Sayfayı Paylaş