Karadeniz Pet

Kuşlarım Yemlikte Uyuyor

Oğuz Emre

Meraklı Üye
Öncelikle herkese tekrar merhaba. Geçen hafta bir çift kuş almış, fotoğraflarını forumda paylaşmıştım. Öncelikle çiftim hala çok sessiz. Alalı 1.5 haftadan fazla süre geçti. Önceki hafta pazartesi günü almıştım. Öttüklerini bile çok nadir duyuyorum sürekli beni izliyorlar hala. Kafes yaklaşık olarak benim omuz hizamda falan duruyor. Zaten kendi odamda bakıyorum öyle gelen geçen de yok sadece beni görüyorlar. Bu durum ne kadar böyle devam edecek?

Esas sorum ise şu; 2 gündür kafesin örtüsünü açtığımda kuşlarımın yemliklerde olduğunu görüyorum. Akıllı yemlik var aslında ama yer daraltmamak için kafesin kendi yemliklerini kullanıyorum. 2 yemlik var birinde normal yem, diğerinde kuş kumu kullanıyorum. Yem olanı dişi genelde sahiplenmiş oluyor ve erkeğe kaptırmıyor sanırım. Erkek de kum olan yemlikte uyuyor. Dün erkeğim çok halsizdi ve hafif ishali vardı. Sanırım dişi yemliğe yaklaştırmadığı için yem yiyemedi.

Kuşların anlaşamama gibi bir durumu yok zaten eş olarak aldım ve dişinin poposunda yumurta vardı aldığımda. Sürekli aynı tünekte yapışık şekilde duruyorlar, birbirlerini kaşıyorlar falan ama yemliği paylaşamıyor nedense dişi. Zaten geceleri de birbirlerine yaslanarak uyuyorlardı fakat son 2 gündür yemlikte uyuma huyları başladı sebebini merak ediyorum.

Fotoğraflarını da ekleyeyim;

Son düzenleme:
zamanla geçer sanırım bi yemlik daha koy onada yem koy erkek aç kalmasın

şu konuyada dayancam kafesin üstü sürekli örtülüyse içerisi karanlık oluyorsa kuşlar göremiyordur ve bu yüzden aç kalma korkusundan yemliklerde uyuyolardır ve çok acıktıgınad görmediği içini üzerinde duruyorki direk yem yiyor ordan o yüzden üstleri acık kalsın en fazla öterler ve kuşun ötüşüde insana huzur verir belki ilklerde rahatsız olursun ama zamanla alışıp bu sefer ötmediklerinde üzüleceksin niye ötmüyorlar diye .

Geri