Karadeniz Pet

kuşlarım

• Konbuyu başlatan Bengiözcan
  • Başlangıç tarihi
B

Bengiözcan

Guest
Dişi kuşum bir kaç hafta önce dışkısını sıvı yapıyordu. Bende ayırıp avidiare kullandım. Sonra bu sefer ikiside sulu yapmaya başladı. Sürekli takip ediyorum. Uyku sırasında ve gündüzleri bazen normal yapıyorlar.Bazen etrafı sulu dışkı katı oluyor bazen de dişi olan sadece su yapıyor. Veteriner tavsiyesiyle vitaform kullandım 2 gündür prebiyotik veriyorum. Ama hiç bir düzelme yok. İshal olduğunu sanmıyorum poposuna yapışık dışkı yok gayet neşeliler. Ne yapıcağımı şaşırdım artık :(
JLJmyo.jpg
[/url][/IMG]

Muhabbet kuşlarında ishallerin bazıları tedavi edilebilir ama bazıları tedavi edilemeyebilir, muhabbet kuşlarında ishal en büyük oranda ölüm sebepleri arasındadır.

Özellikle muhabbet kuşları uygun oda ısısında bulunmalı ve hava akımına maruz kalmaması gerekmektedir.

Muhabbet kuşları dışkı ve idrarı aynı anda yapma eğilimindedirler.İdrarın rengi süt renginde ve muhallebi kıvamına yakındır,koyu renkli dışkı idrarın etrafında bulunmaktadır,gerçek ishallerde muhabbet kuşlarında dışkı siyah bölgeleri dağılır normal durumlarda dağılmaz.

Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanır; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulundurulmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmelidir.

Mikrobik ishalde, kuşun pisliği tahlilinde çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bazı ishal ilaçları ise şunlardır: sulfamazettin, koksidin, niflodin.

İshali önlemenin en önemli yöntemi, kafes/kümes ekipmanlarının temizliği,temiz su kullanımı , temiz mama ve yem kullanımı ile mümkündür. Haspır ve benzeri tohumlar elenmeli,temiz kuru bir yerde muhafaza edilmeli ,zaman zaman koklanıp kokusunun normal olup olmadığı tespit edilmelidir.

Küf kokusu olan tohumlar asla kullanılmamalıdır

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim bunların hepsini biliyorum . Önce araştırdım

GT-S7560 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Anladım ama bazen sadece idrar oluyor . Endiselenmeli miyim?

Teşekkür ederim :) biraz olsun içim rahatladı .

İyi bari siz öyle diyorsanız öyledir :) sağlıklı olsunlar da keratalar. Rahat bırakayım kuşları :)

Geri