Karadeniz Pet

kuşlarımdan yavru alamıyorum

paşasultan

Yeni Üye
Merhabalar.
Muhabbet kuşlarım kızışmış durumda bir ara dişi kuş yuvalığa giriyodu ama şu an hiç birşey yapmıyo yuvalığa girmiyo 6 aydır yan yanalar eş tuttular ama çiftleşme yok

IMG_1026.JPG

Fazla rahatsız ediliyorlar mı ?

6 aydır beraber olan çiftler için ayırma yöntemi denenebilir.

denedim yakınlaştılar ama gene bi çiftleşme olmadı sanırım sorun erkekte fazla isteksiz

Son düzenleme:
Ben eş tutmuş, iyi anlaşan ama yavru alamadığım kuşlarımı eşlerden ve/veya tek kuşlardan oluşan karma bir ortama koyuyorum. Kuşlar gerçekten eşseler birbirlerinden ayrılmıyorlar. Aralarında bağ kuvvetleniyor ve yavru vermeye hazır hale geliyorlar. Eş değilseler ortamdaki başka kuşlarla eşleşiyorlar. Ayrıca bu yöntemi daha önce yavru aldığım ama dinlendirme sonrası ya da herhangi bir nedenle tekrar yavru alamadığım üreme çağındaki çiftlerime de uyguluyorum. Şu ana kadar büyük oranda başarı elde ettim. Bu da muhabbet kuşlarının kalabalık ortamlarda daha rahat ürediklerini gösteriyor. Anladığım kadarıyla sizin elinizde tek çift var ve çiftinizi karma şekilde bir arada tutabileceğiniz başka çift ya da tek kuşlarınız yok. Hep söylenegelen birşeydir. Muhabbet kuşunda tek çiftle üretim oldukça zordur. Kuş sayısı arttıkça üretim şansınız da artar. Sizin talihsizliğiniz de anladığım kadarıyla tek çiftinizin olması. Eğer olanağınız varsa kuş sayınızı arttırmanızı tavsiye ederim. Kuş sayınızı arttırmak daha kolay yavru almanızı sağlayacaktır.

yanına başka erkek filan geldimi erkek diğer erkekleri dövüyo ve dişiye yaklaştırtmıyo ama okadar imkanım yok yer yok. dişi en kötü kızgınlık yumurtası atması lağzım değilmi