Karadeniz Pet

kuşlarımın cinsi ve ırkları ile yaşları kafes düzeni hakkında

timur ermişler

Yeni Üye
sayın ilgililer sitenize yeni üye oldum kuşlarımın yaşları cinsi ırkları kafes düzeni hakkında ve üretim yapmak istiyorum kuşlarımın şu anki durumları saglık kızgınlık hakkında normal yeminin haricinde mama ve bugday çimlendiriyorum ilk zamanlar dişi yuvalıga giriyordu şu an girmiyor ancak tv olan odadan salona aldım daha sessiz ortam olsun diye ayrca oda sıcaklıgı 23 nem oranı 24 dolayında arada birbirlrleri ile öpüşüp birbirlrinin tüylerini kaşıyorlar bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:11 -->-> Daha önceki mesaj 18:49 --

üretim için yeminin içine nijer ve aspur ekledim arada mama için bir çay kaşıgı bal veriyorum ama bizimkilerde tık yok birde gagataşı ve kalamar taşına hiç dokanmıyorlar banyolukta taktım kafese ama girmiyorlar ilgilerini çeksin diye marul koydum bir parça kafes temizligine özen gösteriiyorum haftada bir kuşları elime alıp kanat altlarına ense tarafına bit pire olmasın diye sprey sıkıyorum

Pek anlamam ama 8 9 aylık yerli gibi Kuşları Salma bence yavru alma olayı zorlanıyormuş

üretim için ne hata yapıyorum

üretim için mama hazırlıyorum içine bir çay kaşıgı bal ekliyorum ayrıca yem içine nijer ve aspur ekledim 2 gün ara ile bugday çimlendirip veriyorum salonda sessiz ortam oda sıcaklıgı 23 nemoranı 25 banyoluk taktım kafese ılık elma sirkesi ile su koydum ilgi çeksin diye marul koydum ancak hiç girmiyorlar gaga taşı ve kalamar taşına hiç dokanmadıkları için mama içine yumurta kabugunu havanda dövüp katıyorum başka ne kaldıkiiiiiiiiiiiiiiii bizimkiler çiftleşmedi bir türlü..........

Kuşlarınız üretim için bence gayet ideal .Dişi kızgın , erkekte sağlıklı duruyor maşallah .Irk olarak çek gibi gözüküyor. Bence o siyah plastik dalı çıkarmalı , tahta tüneklerin birini de yuvalığa paralel olarak koyabilirsiniz. Üretim almak için sessiz ortam önemli , oda sıcaklığı yeterli üretim için genelde % 40 üstü nem gerekiyor deniyor.İnşallah en kısa sürede yavrular almanız dileğiyle..

yorumlarınız için teşekkür edrim mert bey yaşları konusunda bilgi verebilirmisiniz mavi erkek dişi sarı dogrumu

mert bey bu kuşlarım daha önce tv olan oturma odsındayken dişi yuvalıga girip çıkıyordu erkekile öpüşüyordu 1 hafta dır salona sesiz ortam olsun diye aldım ancak dişi ne yuvalıga giriyor erkek yanaştıkça gagalıyor arasıra bir birlerinin başını kaşıyorlar ama sürekli yanyanlar bu arada eskis gibi ötüp koklaşmıyorlar ben ortam degişikligine yorumluyorumve sürekli kaşınıyorlar bit pire varmı diye gece kanataltlarına tüy aralrına bakıyorum yok kafesi temiz tutuyorum sprey sıkıyorum 1 hafta aralıkllarla yuvalıgı çamaşır suyuile komple yıkayıp kuruttum sprey sıktım öyle taktım birde mamalarına yani yumurta havuç etimek keçiboynuzu tozu tarçın prinç unu mısır unu azda ekmek kurusunu blenderden geçirip hazırlıyorum hafta da 2 gün bugday tohumu çimlendirip veriyorum ancak istedigim hareket ötme koşuşturmaca yok üretim için kafesin dışına bırakmıyorum bunlar tünek yerine kafesin kıvrımlı yerine tüneyip bekliyorlar nerde yanlış yapıyorum yorum için şimdiden teşekkürler

mert bey bu kuşlarım daha önce tv olan oturma odsındayken dişi yuvalıga girip çıkıyordu erkekile öpüşüyordu 1 hafta dır salona sesiz ortam olsun diye aldım ancak dişi ne yuvalıga giriyor erkek yanaştıkça gagalıyor arasıra bir birlerinin başını kaşıyorlar ama sürekli yanyanlar bu arada eskis gibi ötüp koklaşmıyorlar ben ortam degişikligine yorumluyorumve sürekli kaşınıyorlar bit pire varmı diye gece kanataltlarına tüy aralrına bakıyorum yok kafesi temiz tutuyorum sprey sıkıyorum 1 hafta aralıkllarla yuvalıgı çamaşır suyuile komple yıkayıp kuruttum sprey sıktım öyle taktım birde mamalarına yani yumurta havuç etimek keçiboynuzu tozu tarçın prinç unu mısır unu azda ekmek kurusunu blenderden geçirip hazırlıyorum hafta da 2 gün bugday tohumu çimlendirip veriyorum ancak istedigim hareket ötme koşuşturmaca yok üretim için kafesin dışına bırakmıyorum bunlar tünek yerine kafesin kıvrımlı yerine tüneyip bekliyorlar nerde yanlış yapıyorum yorum için şimdiden teşekkürler

Vallahi siz gerekli herşeyi yapmışsınız bana göre biraz sabretmek gerekiyor.

peki dişi kuş ile erkek kuş birbirini görecek şekildemi ayrı 2nci kafese koyayım yakınına yoksa birbirini göremiyecek şekildemi ayrı kafse koyayım

[MENTION=13699]timur[/MENTION]ermişler öncelikle
panik yapmayın
Siz herşeyi yaptınız diye kuşlar da yapacak diye bişey yok
siz elinizden geleni yapın sabredin onları rahatsız etmeyin
bekleyin zamanla herşey olur
kuşları kafesten çıkarmayın
elinize almayın
yüksekte sakin biyerde kafesleri sabit kalsın
yem verecem mama verecem
temizlik yapacam diye çok sık
rahatsız etmeyin
dışarıdan gelen giden olmazsa
bit durduk yere çıkmaz
her hafta bit kontrolü nedir yahu
askerde bile yapmıyorlar artık
her okuduğunuzu uygulamak
zorundada değilsiniz
Aklınızı karıştırmayın

Hocam daha ne olsun. Sen elinden gelenin de fazlasını yapmışsın. Artık biraz sabredip bekle derim.

Hocam beyaz/mavi erkek , diğeri dişi ve tahminen 1 , 1.5 yaş civarı kuşların. Irk olarak az Çek gibi ama tam emin olunamaz. Yavru almak için bende cok ugraslar verdim önce şimdi durmadan yavru alıyorum.Bence aşırı ilgi onları rahatsız ve tedirgin etmiş. dişi yuvaya girip yumurta yapıncaya kadar birkere kuşları dışarı salma.ayırabılıyorsan 1 hafta kuşları ayır ve yanyana kafeslere koy,ama görsünler birbirlerini.
Yemine mutlaka belli oranda Nijer koy,aspuru ihmal etme inanılmaz faydası oluyor.Dal darı güzel fikir,cok saglıklı kuşlar için bende devamlı takarım kafesime(Bala gerek yok)yeşillik cok verme ve mutlaka ama mutlaka yuvanın giriş kapısına yakın paralel tek tünek koy,o agaç dalı tüneği al içinden ve tek çubuk tünek olsun.O yuvanın önündeki ahşap tünek çok güzel onu biraz daha ileri yemliklerin üzerine dogru kaydır yuvaya aşırı yakın yapmıssın hemen içeri girsin diye :)) acele etme.
Sulugun oradaki ahşap tünegide al agac seklınde olan tünekle beraber,suyu ya yuvanın yan tarafına tak yada yassı suluk alıp ortaya koyarsın,kanarya sulugunu değiştirirsin.
Vitamin olarak ben suya atılan TOZ olan vitamini(damla değil sarı toz olan) kullanıyorum gayet memnunum.bu tozu hem yeme de karıstırabiliyorsun.
Yuva ahşap sen çamaşır suyu yapıp kurutsanda onun kokusu ahşapa siner ve biz almasakta onlar içinde o kokuyu alır rahatsız olur.bence yuva ve kafes temizliğinde kimyasal hiçbirey kullanma.(sarı/yeşil bulaşık sungerleriyle ıslatarak ve sürterek yaparsın ilerde ama su an yuvayı hiçbir sekilde cıkarma,alma,temizleme,dokunma yani)O kuş oraya yumurta bırakacak ama sen devamlı ellersen ne içine girer nede çiftleşme olur. Bit parazit spreyi yacaksanda fıs fıs olarak al ve ayda 2 defa kafesin dışından sık kuşlara,mumkun mertebe elleme ve yanlız bırak.
Kafesin yerini devamlı değiştirirsen olayı başlamadan bitirirsin emin ol.bence haftada bir çamaşır suyuyla yıkanan yuvalık bitirmiş onları.kafese cok fazla aksesuar takma ;ayna,zil vb.bırsey olmasın.murekkep kabugu ve gaga taşı olayını da kafana takma ıhtıyac oldukca gıder kemirir onlar.kafese az biraz temiz kuş kumu koy.Cereyan alan bıryerde olmasınlar,direkt güneş ışıgıda gün boyu almasın kafes.
Kafes taban temızlıgınıde şu sıra 10 günde yada 14 günde bir yap(şu sıra en güzeli 2 hafta bir emin ol)aman hocam şu çamasır suyunu uzak tut artık canından bezmiştir kuşlar. Maşallah cok saglıklılar bence hersey uygun olursa kısa sürede yavru almaya başlarsın gibi geliyor.Bunları yap ve biraz sabır

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tolga bey cok guzel anlatmışsınız benim gibi acemiler içinde çok faydalı olmuş

Teşekkürler Beyza hanım,dilim döndüğü kadar aktarmaya çalıştım.Yine sorularınız olursa bildiğim kadarıyla seve seve yardımcı olurum. Sağlıklı kuşlar olsunlarki bizde mutlu olalım :))

Sorum çok aslında ama arkadaşın konu başlığını zapt etmek istemem ;)

Geri