Karadeniz Pet

Kuşların bana alışması için

kubralkis

Meraklı Üye
2 tane yeni kuş aldım ve ikisininde bana alışmasını istiyorum. Bunun için ikisini ayırmalı mıyım? İki tane kafesim var, aslında amacım birini oturma odasına birisini de kendi odama koymaktı. Sürekli odamda olduğu için çabuk alışır diye düşündüm. Ama annemler ikisini aynı kafese koy diye ısrar ediyor. Bu şekilde bana alışmaları çok zor. Sizce ne yapmalıyım?

Bu arada kafes hamster kafesiydi yeni alma imkanım olmadığı için biraz değişimle kuş kafesi yaptım. Eksikler vs var mı?

Ekli dosyalar

• IMG-20180118-WA0057.jpg
    IMG-20180118-WA0057.jpg
    324.7 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG-20180118-WA0060.jpg
    IMG-20180118-WA0060.jpg
    209.3 KB · Görüntüleme: 23
elinde sadece tek tünek mi var? tüneği kafesin üst kısmına almalısın biraz. kuslar kafesın üstunde durmak ıster genelde. ve eger tunek alacaksan veya degıstrme ımkanın varsa tahta tünek tercıh etmelisin. kuşları ayırma yan yana dursunlar.ilgilen ikisiykede alışırlar dıye dusunuyrum.

Üzülerek söylüyorum alışmazlar sebebi ise 2 kuş olması. Kuşlar hemcinslerini görmedikleri için bir süre sonra sizi arkadaşı olarak benimser ve alışma süreci başlar. Hemcinsini hergün gören ve beraber olan kuş ise size ilgi göstermez.

Üzülerek söylüyorum alışmazlar sebebi ise 2 kuş olması. Kuşlar hemcinslerini görmedikleri için bir süre sonra sizi arkadaşı olarak benimser ve alışma süreci başlar. Hemcinsini hergün gören ve beraber olan kuş ise size ilgi göstermez.
Anladım. Peki farklı kafeslerde ama aynı odanın içinde olsalar? O şekilde eğitebilir miyim onları?

Bende iki tane var ikisinde de sorun yaşamıyorum. Gayet yakınlar ve alışkınlar.Ancak ben ikisi de erkek olduğu için ayrı kafeslerde tutuyorum.Sadece dışarı bıraktığım da beraberler.Dişili erkekli olursa nasıl olur bilmiyorum.Ancak Alıştıktan sonra size olan ve sizin ona ilginiz tam anlamıyla oturunca güvenince yanına eş aldıktan sonra da bırakmıyorlar size olan ilgisini.

Bende iki tane var ikisinde de sorun yaşamıyorum. Gayet yakınlar ve alışkınlar.Ancak ben ikisi de erkek olduğu için ayrı kafeslerde tutuyorum.Sadece dışarı bıraktığım da beraberler.Dişili erkekli olursa nasıl olur bilmiyorum.Ancak Alıştıktan sonra size olan ve sizin ona ilginiz tam anlamıyla oturunca güvenince yanına eş aldıktan sonra da bırakmıyorlar size olan ilgisini.
Benim kuşlarımın da ikisi erkek. Birini alalı 10 gün oluyor daha alışmadı, diğerini bugün aldım. Hiç kavga etmiyorlar ikiside yavru henüz öylece durdukları yerde duruyorlar

Eğitim için kuşun yaşı durumu önemli. Ayrı kafeslerde ayrı odalarda olursa eğitme şansınız var birbirlerini görmemeleri gerekiyor bu gerçekten sabır isteyen bir çalışma. Aynı odalarda olursa eğitme şansınız çok çok zor şunu da söylim kuşlarınızdan birisi dişi mi ? Şayet dişi ise o dişiyi eğitmeye çalışmayın kolay eğitilen kuş erkekdir

İlk başlar da olmuyor kavga ancak yaşları ilerledikçe oluyor.Hemen ayıramasanız da yaşları biraz daha ilerleyince ayırmanızı tavsiye ederim.Bazen şiddetli kavgalar bile oluyor.

İki kuş da olsazamanla alışıyorlar. Ben şu anda beslediğim iki kuşumu bir-bir buçuk yıl önce almıştım. Keyifleri yerlerinde olursa evdeyken omzumda duruyorlar ama bazen hiç umursamadıkları da oluyor.

Benimde iki kuşum var. Dişi kuşum 8 aylık suan. 7 ay önce almıştım. Onu kendime baya alıştırdıktan sonra bu ay başında birde erkek yavru aldım. O da şansıma baya sıcakkanlı çıktı. Dişi bana alışık olduğu için erkek olanda otomatikman alıştı:) sürekli tepemdeler :D hatta dişi kuşum konuşuyor. Erkek olanda yeni calısmalara basladı.:) Benim avantajım ikisinide aynı anda almamış olmam oldu.

Tek olması alışması açısından daha kolay çift olunca alıştırmak çok sıkıntı oluyor alıştıracaksanz tek almalıydınz bide tünek gerçekten çok aşşada olmuş tüneklerin kuşların rahat olabilmesi için birz daha yukarda olması gerek

Kuşu kendinize alıştırmak istiyorsanız, ortamda başka canlı olmasın.
İnsana alışkın olsun diyorsanız, ortamda bulunan herkesin aynı özeni göstermesi lazım. Profilimdeki evcil kuşumu, eşim ve oğlumla beraber alıştırdık, şu anda hiçbir insanı ayırt etmeden, çağırıldığında ele, omuza, başa gider, konuşur, oyun oynar. Yanında kendi türünden bir canlı olmasını tavsiye etmem.

Geri