Karadeniz Pet

Kuşların Kanat kesilmesi hk.

g0rky06

Onursal Üye
Merhaba bi sitede gördüm paylasmak istedim illede kesmek isteyenler için

Resimde muhabbet kuşlarında kanat kesimi gösterilmiştir.Kanat durduk yerde neden kesilir die soracak olursanız,kanat yavru muhabbet kuşlarını evcilleştirmek ele alıştırmak amaçlı kesilir tüy döneminde dökülen kanatlardan sonra yeni patlayan kanat filizleriyle birlikte bir ay kadar kısa bir sürede kanatları tamamlanmış olacaktır.Haricen kanadı kırılmış tedavi gören kuşta kanadını taşıyamama ağırlık yapmaması ve tedavi gereği kesilebilr..
1959417_809890605698127_1912091383633091134_n.jpg

Kuşun kanadını kesmeyi hiç bir zaman doğru bulmamışımdır ama. Yinede teşekkürler.

Bence de hoş bir durum değil eğitmek istiyorsak yavru alalım eğitelim şayet eğitemediysek onu verip başka bir yavru alalım kesmek çözüm değil. Paylaşım için teşekkürler

Özellikle küçük kuşların kanadını kesmek doğru değildir. Küçük kuşlar çok daha hareketlidir. Uçmak istedikçe uçamamaları onların psikolojisini altüst eder. Bozuk psikolojideki kuşu da kesik kanatla eğittiğinizi zannedersiniz halbuki kuş hareketi kısıklı olduğundan sadece size boyun eğer. Bunun adı da eğitim değildir. Uçan kuş kendine güzenen kuş demektir ve kendine güvenen kuşun da güvenini daha kolay kazanırsınız. Ayrıca kesilen kanatların iki yıla kadar çıkmayıp kuşa uçmayı unutturma olasılığı da var. Kısacası hastalık durumları haricinde kuşların özellikle küçük kuşların kanadını kesmek kuşa eziyetten başka bişey değildir.

Kesinlikle kabul edemediğim bir uygulama...

bencede saçma buldugum bi konu zaten yavru kuşların eğitirmesi kolaydır sanımca arkadaş yavru kuşlar demiş ama ben yavru kuş degilde yavruluktan çıkmış eğitmesi biraz daha zor olan 1-1,5 yaşındaki kuşlarda uygulanır diye biliyorum.

ben çok kuş eğittim ama hiç kanadını kesmedim veya çekmedimde bu çok kötü bana kalırsa

Benim bir kuşum vardı. Kanatlarını bu şekilde kesmiştim. Sonra alıştı herşey güzel çok güzel. Ama kuşumun uçmasını çok istedim o kanatlar bir türlü uzamadı. sonra uzayamadan öldü mantar hastalığından ve çok pişman oldum. Şimdi de yuvadan aldığım bir yavruya bakıyorum ve hırs yapıp eğittim ele de geliyor kaşıttırıyor kendini çok da güzel oldu. Ölen kuşum bir kere uçamadı doğru düzgün. Onun üzüntüsünü yaşarım hala.

valla bende hiç tavsiye etm,yorum zaten ilgilenirseniz o yaşta bile kuş egitilebiliyor :)

Bende 2 tane var. Biri dişi 1 sene tek yaşadı bizr çok alışmadı kendini sevdiriyordu fakat gelmiyordu. Şimdi eş aldım diğeri de 1 yaşında yabani benimki de kaçmaya başladı. Konudan alakasız ama ne yapmalı

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Geri