Kuşların türlerini ötüşüne göre belli etmek

Konusu 'Havadan Sudan' forumundadır ve Duranettin ERAYDIN tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Duranettin ERAYDIN
  Gizli

  Kuşların türlerini ötüşüne göre belli etmek: Rusya'nın sesi

  Son sınıf lise öğrencisi Aleksandr Dumçikov, değişik kuş türlerini ötüşüne göre belirlemek imkanını veren yazılımı geliştirdi. Rusya bilimler Akademisinde genç matematikçinin çalışmasına yüksek bir değer vererek gayet perspektifli olduğu kaydedildi.

  Herhalde kuşların ötüşüne dair bir çocuk şiiri Aleksandr Dumçikov’u, kuşları ötüşüne göre belli etmeye hizmet eden yazılımı geliştirmeye teşvik etti. 3 yıldır enformatik öğrenimi yapan Aleksandr değişik olimpiyatlara katılarak derecelere giriyordu. Son çalışması olan sözü geçen yazılım “Geleceğin bilimcileri” adlı milli yarışmalarda kendisine zafer getirdi. Aleksandr Dumçikov’un bilimsel çalışmalarına yönetmenlik yapan Başkordostan Pedagoji Ünivensitesi doçenti Marat Bogdarov muhabirimize verdiği demeçte şunları söyledi:

  “Aleksandr Dumçikov’un geliştirdiği yazılım, kuşların 164 türünü ötüşünün frekanslarını incelemekle belirlemek imkanını veriyor. Şimdi Aleksandr, kuşların ayrı ayrı bireylerini de ötüşüne göre belirleyebilmek için, geliştirdiği yazılımı yetkinleştirmeye çalışıyor. Şimdilik yalnızca kuşların türlerini ötüşüne göre ayırdetmek mümkün.”

  Kuşların çıkardıkları sesler incelenirken türleri,sayısı ve göçü üstüne bilgi edinebilir. Bunun, ornitoloji uzmanları için büyük bir önemi olduğunu kaydeden Marat Bogdanov şunları söyledi:

  “Kuşları incelemek için bunları rahatsız etmemek lazım. Hele yuva yaptıkları, kuluçka yattıkları ve çivçiv çıkardıkları dönemde rahatını bozmamak çok önemlidir.. Bunun için çıkardıkları sesler ornitoloji uzmanları için başlıca bilgi kaynağı olur. Uzmanlar ses kayıt araçları ormanda bıraktıktan bir zaman sonra kaydı yapılmış sisleri inceleyebilir. Gececi kuşbarın ötüşünü belirlemek için bu inceleme metodunun özellikle büyük bir önemi var. Çünkü gece karanlığında ayırdedilmesi çok zor.”

  Şimdi uzmanlar, kuş ötüşlerinin kaydını bilgisayara indirmekle geliştirilmiş yazılım araçılığıyla inceleyebilir. Değişik kuşların ötüşleri birbirinden ayırdedilebilir. Bilimler Akademisi Aleksandr Dumçikov’a yalnızca kuş türlerini değil, ayrı ayrı bireylerini ötüşüne göre belirlekmek imkanını verecek yazılımı geliştirmek siparişi verdi.
   
 2. Okan Şenol
  Çevrimdışı

  Okan Şenol Profesyonel

  Katılım:
  2 Ekim 2013
  Mesajlar:
  2.406
  Beğenileri:
  1
  dostum sen nereden buluyorsun bu konuları anlamış değilim,hep bilimsel geliyorsun.bizim kafanında alacağı şeyler paylaş.daha sabah kanarya ve florya çiftleşmesi demiştin :)
   
 3. Duranettin ERAYDIN
  Gizli

  :) meraklısına. Florya bulup flokanar yapacam. Tmm. Öylede paylaşırım.
   
 4. Okan Şenol
  Çevrimdışı

  Okan Şenol Profesyonel

  Katılım:
  2 Ekim 2013
  Mesajlar:
  2.406
  Beğenileri:
  1
  yaşaaaaaaaaa
   

Sayfayı Paylaş