Karadeniz Pet

Kuşların yeni kafesi

Alper ÜTEBAY

Yeni Üye
Herkese merhaba.
Şubat ayında yavru olarak aldığım dişi muhabbet kuşuma daha fazla yanlız kalmaması için bir hafta önce eş aldım. Şansıma gayet iyi anlaştılar. Birbirlerini kaşıyorlar ve öpüşüyorlar.
Erkek kuşu aldığımda eski kafesi biraz daha büyük, daha rahat edecekleri ve gerektiğinde yuvalık takılabilen bir kafesle değiştirmek için forumda araştırmaya başladım. Seba kafesin ürünlerinin tavsiye edildiğini ve kullanışlı olduğunu okudum. Bunun üzerine evimede yakın olduğu için gidip kendim teslim aldım. Kafes gerçekten güzel fakat ufak olanı tercih etmeme rağmen (45 cm) evde bi hayli büyük oldu. Ama kuşlar çok rahatladı. Kafesin içinde tünekten tüneğe zıplayarak değil, kanat çırparak gidiyorlar.
Nasıl göründüğünü merak edenler için birkaç fotoğraf ekliyorum.
Herkese keyifli hobiler dilerim.
d5dd66dbe5035d9eef491cf35f9b336f.jpg

65300afe25aa32198885194aea500edb.jpg

5e3d53fa55e56f3c50f09053d62300d8.jpg

92ee5909528adef759387f35768b4bc4.jpg

39b10faa2ffaa644d8a411efac40dbc3.jpg

Yuwaliktan itibaren tek tunek takarsan cok daha cabuk ciftlesirler diger butun tunekleri sokmeni tavsiye ederim hayirli olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yuwaliktan itibaren tek tunek takarsan cok daha cabuk ciftlesirler diger butun tunekleri sokmeni tavsiye ederim hayirli olsun

Teşekkür ederim [emoji4] Aslında kafeste iki tünek vardı. Ortadaki tünek yoktu. Fakat birkaç arkadaş bu iki tüneğin birbirlerine uzak olduğunu ortaya daha yükseğe bir ilave yapmamı söyledikleri için ekledim. Hazır kuşlar eş tutmuş, mutlu mesut yaşıyorlarken pekte müdahale etmek istemiyor aslında ama akşam bi bakarım.

evet üreticiler sizin dediğiniz şekilde yapıyor , bende 60 cm lik kafes aldım ve karşılıklı iki tünek koydum uçabilsinler diye benim dediğim şekilde olmazmı yani , bu sefer rahatsız hissediyorum kendimi kuşların uçma hakkını elinden alıyormuş gibi

Karşılıklı iki tünek bırakabilirsiniz, bir de tüneklerin yerini ayarlayın, yani tünekte durduğunda kuyrukları herhangi bir yere değmesin ki rahat etsinler. Eğer ilerleyen dönemlerde siz çiftleşmelerini isterken onlar sürekli ayrı tüneklerde dururlarsa, o zaman çaprazlama boydan boya tek tünek bırakabilirsiniz. Şu an için her iki tüneği de kafesin ortasına doğru bir miktar çekerseniz rahat edeceklerdir.

Karşılıklı iki tünek bırakabilirsiniz, bir de tüneklerin yerini ayarlayın, yani tünekte durduğunda kuyrukları herhangi bir yere değmesin ki rahat etsinler. Eğer ilerleyen dönemlerde siz çiftleşmelerini isterken onlar sürekli ayrı tüneklerde dururlarsa, o zaman çaprazlama boydan boya tek tünek bırakabilirsiniz. Şu an için her iki tüneği de kafesin ortasına doğru bir miktar çekerseniz rahat edeceklerdir.

Tamam Süleyman bey akşam dediğiniz gibi yapacağım. Tüneklerin birisini biraz daha yükseğe taksam mı acaba. Yemlik ve suluk tarafındakini değilde yuvanın önündekini biraz daha yukarı taksam mı? Yoksa ikiside şu anki seviyelerindemi kalmalı?

İkisinin de aynı seviyede olması daha iyi olur, yüksekte olmayı sevdikleri için, yukarı koyduğunuz tüneği daha fazla tercih edebilirler.

İkisinin de aynı seviyede olması daha iyi olur, yüksekte olmayı sevdikleri için, yukarı koyduğunuz tüneği daha fazla tercih edebilirler.

Ortadaki tüneği çıkarttım ve kalan ikisini birbirine biraz daha yaklaştırdım. Çok fazlada yaklaştırmak istemedim. Hem su içerken zorlanmasınlar hemde tünekten tüneğe zıplayarak değil de kanat çırparak geçsinler istedim.
Son durum şöyle;

bd70ea7ef5199c8b2666fd03dcb3b0a9.jpg

çok şirinler umarım ömürleri uzun olur hayırı olsun sevindim adınıza

Gayet güzel olmuş, suluğu da tüneklerden birinin dibine koyabilirsiniz, daha rahat ederler

Ben suluğun akıllı yemliğin hemen yanında olmasını sevmiştim. Görüntü açısından da yanda olması seyir zevkinide bozmuyor. Ayrıca yem yedikten hemen sonra hemen yandan su da içiyorlar. Yani aslında bu şekilde de rahat gibiler [emoji4]

Geri