Karadeniz Pet

Kuştaki problem nedir?

Babacik

Meraklı Üye
6850A48C-D2F5-4773-A5C4-EF845B4F0DF4.jpeg
1F7B1294-B4A0-4DBE-B7CB-A0BA6E2B0F9B.jpeg
7A11687E-944A-4A44-BD65-87475FB4C92B.jpeg
D805A6D1-5756-4B23-8F7A-A211F20733DD.jpeg
Merhaba
Bir süredir sorun yaşadığım, karında yağlanma- aksırık vs gibi, 2 haftadır çok iyiydi. Yağlanması geçti, artık eskisi gibi uçuyor. Geçen hava güzelken banyo yaptırdım. Bu arada kuş uzun zamandır tüy döküyor, kuyrugu dahi düştü yeni minnoş kuyruk çıkıyor. Rahatlaması için banyo yaptırdım, kurumasını beklerken önceden yoldugu yerin kabugu kopmuş kabadı :( göğsünde biryer. Temizledim yarası iyileşti. Fakat 1 haftadır sabah kafesini açıyorum hemen yeme koşuyor suyunu içiyor sonra akşama kadar kafasını kanatları arasına sokup uyuyor, kafeste bir de yaramaz bir erkek kuş var . Top atsa uyanmıyor maviş. Elimd aldıgımda bile az bi uçup elimde uyuyor.

Kuş yaklaşık 2 yasında , solunumu iyi hırıltı yok, dışkısı iyi. Vitamini probiyotiği herseyi var, gece üzerini örterim. Neden hep uyuyor?

Bu tüy dökmenin yoruculugu bu kadar ağır mudır? Yoksa ölmek üzere mi :(

Şimdiden yorumlar için tesekkürler

Fotoğrafları

Dışkısı normal aslında. Taze meyve sebze yedirin vitamin ihtiyacını karşılasın. Oda sıcaklığı soğuk olmasın. Tüyde zaten belli tüy kapsülleri var.

Dışkısı normal aslında. Taze meyve sebze yedirin vitamin ihtiyacını karşılasın. Oda sıcaklığı soğuk olmasın. Tüyde zaten belli tüy kapsülleri var.
Siz birtanesiniz hızır gibisiniz
Başka ne iyi gelir bu dönemi atlatması için. Şimdi de yem alıp aynasına kusuyor. Ceresi de çok koyulaştı... meyve veriyorum kapış kapış yiyor

Başka ne iyi gelir bu dönemi atlatması için. Şimdi de yem alıp aynasına kusuyor. Ceresi de çok koyulaştı... meyve veriyorum kapış kapış yiyor
Kuş kızışmış çünkü ceresi kabul tutmuş. Taze biber, maydonoz sapı, elma gibi besinler verebilirsiniz. Yulaf içi yedirebilirsiniz fakat çok vermeyin yağlanma yapabilir. Dışkılarını sürekli kontrol edin.

Bu dönemde yapılması gereken en temel şeyler yulaf ve B vitamini takviyesidir. Yulafı ayrı bir yemlikte verebilirsiniz. B vitaminini de herhangi bir petshopdan edinip (genelde likit olur) suyuna vitamin kutusunda belirtilen ölçekte ve sürede verebilirsiniz. Ilık bir banyo kesinlikle faydalıdır. Ortam sıcaklığı da 25 derece civarında olmalıdır. Mümkünse aynayı da kaldırın derim. Kuşa yarardan çok zarar maalesef. Geçmiş olsun

Geri