Kuşum 1aydır bana alışamadı

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Minel GÜLER tarafından 28 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Minel GÜLER
  Çevrimdışı

  Merhaba arkadaşlar 2,5 aylık hollanda cinsi erkek kuş almıştım.Bir ay oldu.Her gün onunla düzenli olarak ilgileniyorum,ses tonumu alçak tutarak onunla konuşuyorum.elimden bir kaç kez yemek te yedi.kafesin içinde iken elime geliyor fakat çıkardığım zaman asla elime gelmiyor yaklaştığım anda uçuyor.1 saat sonra yine deniyorum ama yine de gelmiyor.ne yapmalıyım?
   
 2. Zeynep Çiçek
  Çevrimdışı

  Merhaba. bende bugün aldığım kuşa istinaden cevap yazacağım.

  kardeşim yarım saat içinde alıştırdı. Abartmıyorum. kardeşim çok inatçıdır onun yaptıklarını yazacağım.

  Önce kafeste yavaş yavaş eline alıştırdı.daha sonra dışarı saldı onu izledik yerde gezdi. sonra kardeşim kafesindeki tüneklerden birini çıkarıp onun konduğu yere doğru uzattı. sonra kuş tüneğe çıktı haliyle. sonra yavaş yavaş omzuna, koluna yaklaştırdı. biraz uğraştan sonra mecbur kola konmak zorunda kaldı. hiç hareket etmedi kardeşim bir süre öyle kaldı. yavaş yavaş böyle yapa yapa alıştırdık şuan omzumuza falan konuyor. sadece 3 saat oldu alalı. ama sizinki sanırım 3-4 aylık biraz zorlanabilirsiniz. dediklerimi yapın (doğru yöntemmi bilmiyorum ama.) nacizhane fikrim bu benim.
   
 3. Minel GÜLER
  Çevrimdışı

  Çok teşekkür ederim ama açıkçası salmaya korkuyorum.çok yiyor yani gerçekten abartılacak derecede çok yiyor ve ne zaman salsam kusuyor.sonra halsiz düşüyor.bende o yüzden salmaya korkuyorum şimdi yemliklerini 2 saatliğine çıkarıp sizin dediğinizi uygulayacağım teşekkür ederim :)
   
 4. Zeynep Çiçek
  Çevrimdışı

  rica ederim umarım işe yarar :)
   
 5. Rassien
  Çevrimdışı

  Rassien Profesyonel

  Katılım:
  23 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  2.153
  Beğenileri:
  30
  Yer:
  DENİZLİ
  bu yazıyı biyerden bulmuştum ben burdakileri yaptım sen de yap kolayca alışır
  MUHABBET KUŞU EĞİTİMİ VE EVCİLLEŞTİRİMESİ

  Muhabbet kuşu eğitimi ve evcilleştirilmesi

  Eğitime başlama aşamaları
  Kuşunuzu eğitmek için en önemli olan ilk şey onun size güvenini sağlamaktır.Eğitime başlamamış olsanız dahi her zaman yavaş hareket edin ve yumuşak ses tonuyla konusun.Kuşunuza zarar verecek ya da ürkütecek hiç bir şey yapmayın.Özellikle kafesin yanında gürültü yapmayın ve kuşunuzun başının üstüne ani hareketlerden kaçının.Kuşunuz eğer başka insanların elinde alışmadıysa, size güvenmeyecektir. Böylece ilk aşama onun güvenini sağlamak olacaktır.
  EĞİTİM: Sık karşılaşılan sorulardan biri ”Ne zaman başlanmalıdır?” Bunun yanıtı; kuşun geçmiş deneyimleri, huyu, küçüklüğü, cinsiyeti ile ilişkilidir.
  Çok küçük ve yem kırmayı öğrenmiş tek kuşlarda 1. adımın ilk kısmına yani konuşmaya hemen başlamak, diğer kısmına ertesi gün geçmek uygun olacaktır. Bazı minikler daha kafese konulmadan alışmaya başlasalar da olası bir aksilik halinde güven kaybı, korku yaşamaları ve normal sürecin aşırı uzaması söz konusu olduğundan göze alınmamalı, acele edilmemelidir.
  Tek ve büyük kuşlarda ise kafese el dayama aşaması için kuşun; ortama, kafese , ev içi trafiğe uyum sağlaması amacıyla 1-2 gün süre tanınması daha doğrudur.
  Çift kuşlarda ise mubişseverler bu uygulamalarda zorlamakta, sürü psikolojisi nedeniyle kafes içi ve dışı evcilleştirme yöntemlerine çoğu kez yanıt alınamamaktadır.
  1. Bölüm
  Güvenini sağlamak: Amacımız kuşunuz ve sizin aranızdaki güveni sağlamak. Bu aşama en az 10-15 dk sürmelidir ve size bunu günde 2-3 kez yapmanızı tavsiye derim.
  1. Adım: Bildiğiniz gibi kuşunuz ellerden korkarlar. İlk olarak kuşunuzun göreceği şekilde ellerinizi kafesin yanına koymaktır. Elinizi o şekilde tutun ve yumuşak ses tonuyla konuşmaya başlayın.Ona korkulacak bir şey olmadığını hissettirin. Zaman geçtik çe ona zarar vermeyeceğinizi anlayacak ve rahatlayacaktır. 3-4 gün bunu tekrarladıktan ve kuşunuz bu harekete alıştıktan sonra 2. adıma geçebilirsiniz.
  2. Adım: Şimdi kafesin kapağını yavaşça açın ve kuşunuzu korkutmadan elinizi içeri sokun. Başta korkabilir ama alışana kadar hareket ettirmeden elinizi içeride tutun, bir süre sonra rahatlayacaktır.Bunu kuşunuz alışana kadar 4-7 gün yapmaya devam edin.
  3. Adım: Bu adımda ise, elinize darı yada yeşillik alarak elinizi kafesin içinde tutmanız.Bir tüneğin yanına elinizi yaklaştırın ve elinize gelmesini bekleyin, bu zamanınızı alabilir ama sabretmeniz gerekir. 3-5 kez denemelisiniz böylece kuşunuz rahatlayacak ve sonunda elinizden yeme yiyecektir.Kuşunuz bu aşamayı tamamlayana kadar diğer aşamaya geçmeyiniz.
  2. Bölüm
  Elde evcilleştirme: Bu bölümün amacı da, kuşunuzu kafesin dışında elinize alıştırmaktır.10-15 dakikanızı alır ve günde 2 kez yapmanızı tavsiye ederim.
  1. Adım: Kafesin içinde parmağınızı bir tünek gibi düz tutun ve üzerine çıkmasını sağlayın.Eğer çıkmıyorsa, ayaklarının altına yaklaştırın ve üstüne atlamasını sağlayın. Ya da yem vererek elinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
  2. Adım: Kuşu elinize aldıktan sonra yavaşça dışarı doğru çıkartabilirsiniz. Eğer geri kafesin içine atlarsa sıkılmadan bu işlemi tekrarlayın.Bunda da başarılı olamazsanız yem vermeyi deneyebilirsiniz. Kuşunuzu kesinlikle elinizle yakalamayın, bu onun güvenini incitecektir.Eğer problemsiz bir şekilde bu adımı atlatabilirseniz, diğer adıma geçebilirsiniz.
  3. Adım: Kuşunuzu dışarı çıkardığınızda ilk yapacağı şey, şaşkınlığından ötürü, kafese geri uçmak olabilir. çünkü o kafese alışmıştı ve orassı onun için güvenl, bir yerdi. Siz bu durumda kafesin üstünde onu bırakın ve etrafı keşfetmesi ve kafesin etrafında dönerek dışarıda olmaya alışması için ona biraz zaman tanıyın. Elinize yine yem alarak uzatın ve elinize gelmesini sağlayın.
  3. Bölüm
  Bu bölümde ise evcilleştirmeyi tamamlamayı anlatacağım.Öncelikle oda da, pencerelerin, havalandırmanın kapalı olmasına, ateş gibi yanıcı ve zarar verici maddelerin olmamasına dikkat edin.Oda temiz ve toplu olmalıdır. Kuşunuzu evcilleştirmeye başlamadan önce odayı özel olarak hazırlayın. Her adım en az 15-20 dk sürmeli ve bu işlem günde 1-2 kez uygulanmalıdır.
  1. Adım: Kuşunuzu elinizin üstünde emniyetli, emin bir odaya götürün.Yürüdüğünüzde kafese doğru geri dönerse, elinize tekrar alın ve pes etmeyin.Kuşu, kafesi göremeyeceği şekilde tutun.Elinizle yem ya da biraz meyve verebilirsiniz. Onunla nazikçe konuşun, sevin, okşayın. Eğer bundan hoşnut olmaz ve kaçarsa kaçtığı yerden tekrar alın ve aynı şekilde eğitmeye devam edin.Günde 3-5 kez bu işlemi tekrarlayın.
  2. Adım: Şimdi ise eğitime geldi sıra. Bu sefer yemi eğitim için kullanacağız. Parmağınızda olan kuşunuzun, diğer elinizin parmağına adım atmasını sağlayacağız.Ayaklarının altına doğru diğer parmağınızı götürün ve adım atarak öbür parmağınıza atlamasını bekleyin, eğer başarılı olursa ona ödül olarak yem verin ve bu işlemi tekrarlayın. Böylece parmaklarınızın arasında gezmeye alışacaktır.
  3. Adım: Artık eğitim sürecinin sonuna geldik. Birbirinize iyice alışana ve tanıyana kadar pratik yapmanızı öneririm. Muhabbet kuşlarının iç güdüsel isteği, her zaman yükseklerde olmaktır böylece kendilerini daha güvende hissederler.Omuzunuza çıkmasını ve ordan elinize gelmesini sağlayın. Bu onun çok hoşuna gidecektir. Güzel şeyler yaptığında ona ödül olarak sevdiği yiyeceklerden verin ve bu işlemi tekrarlayın ki hem öğrensin hem de size daha çok alışsın.
  Artık kuşunuz evcilleşti ve ona istediği yere uçmasına izin verin
   
  #5 Rassien, 28 Ağustos 2014
  Son düzenleme: 28 Ağustos 2014
 6. umut solmaz
  Çevrimdışı

  benim 5 kuşum var ilk kuş hariç hepsi ilk gün alştı ilk kuşda bir haftaya alışmıştı bence sana alışmıyorsa yanına bir kuş al
   
 7. Minel GÜLER
  Çevrimdışı

  teşekkürler :)) hepsini uygulayacağım

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:19 -->-> Daha önceki mesaj 15:19 --

  aslında yanına kuş alma taraftarı değilim :) ama teşekkür ederim
   
 8. umut solmaz
  Çevrimdışı

  kuş sana alışmazsa kuşunu seviyorsan onun iyliği için almak zorundasın
   
 9. Minel GÜLER
  Çevrimdışı

  Bu gidişle sanırım alacağım şu an saldım ama dönüp bakmıyor bile :( bana arkadaş olsun diye istemiştim ama hiç benimle ilgilenmiyor
   
 10. Atılım BUKAĞIKIRAN
  Çevrimdışı

  Katılım:
  18 Mart 2014
  Mesajlar:
  2.592
  Beğenileri:
  2
  Yer:
  istanbul, pendik
  Yakın olsaydınız üretimden bir yavru ile değiştirirdim kuşunuzu,
   
 11. umut solmaz
  Çevrimdışı

  bence birinden ele alışkın bir yavru edininin elinizdeki kuşun karşı cinsi 1hafta ayrı kafeslerde beklet diğerini al arada dışarı çıkar sonra senin kuşunda sana alışır
  kuş bulamazsan pethshopa git eline gelen bir kuş al (yani elinle yakalayıp kafese geri götürdüğünde bi 15 saniye bekleyen) onu 1-2 hafta AYRI ODADA kendine alıştır sonra diğerinin yanına getir ukarda dediğim işlemi uygula böylece ikiside sana alışır zaten bi kere bile senin elinde durduğunu görse bi daha kaçmaz bol şans
   

Sayfayı Paylaş