Karadeniz Pet

Kuşum aniden dondu kaldı

Alp Er

Yeni Üye
Arkadaşlar selamlar herkese.Yaklaşık 1-2 saat önce muhabbet kuşum birden bire halsizleşti,tünekte duramaz oldu.Çevreye tepki vermemeye başladı.Kafesin tabanında öylece tepkisiz dondu kaldı.Öncesinde tabiri caizse zıpkın gibiydi hiç bir hastalığı problemi yoktu.

İlk başta şok geçiriyor sandım,kafasını saniyelik suyun altına sokup çıkardım.Bir şey değişmedi hala tepkisizdi.
Sonra ayaklarında gariplik farkettim.Özellikle sol ayağında.Sanki felçli gibiydi,zorla hareket ediyordu ayağı.Sonra felçmi oldu acaba diye çok korktum.Hemen sessiz,sakin bir odaya aldım.Biraz zaman sonra gidip baktığımda kanatlarını hafif aşapı şekilde açmış hareketsiz uyuyordu.Kapı sesine vs. uyanmadı,almak için kafesin kapağını açtım anca o sese uyandı aniden.Derin uykuda gibiydi.

En sonda artık veteriner ararken kendine geldi,tepki vermeye başladı.Tüneğine çıktı duruyor.Hareketli değil ama konuştuğum zaman tepki veriyor az biraz.Kesinlikle soğuk algınlığı vs. bir şey değil eminim.Dışkısında da bir değişim,problem yok.Tecrübeli arkadaşlara,abilerime sorum şu neden böyle oldu? Bir rahatsızlık mı var,parazit vs. mi var? 26 yaşında adamım oturup ağlayacaktım arkadaşlar lütfen yardım edin. Kuşun türü çekinik parçalı erkek.Yaklaşık 15 yaşında.Yardımlarınızı bekliyorum..

15 yasında derken anlamadım 15 aylıkmı demek istedin.

İnş. gelmemiştir.Bugünlere getirmek için çok emek verdim,uğraştım.Neden böyle olduğunu çok merak ediyorum,bileyim ki bir daha böyle bir şey olursa müdahale edebileyim.
Ozaman en kısa zamanda bir veterinere götürün bence. Sonuçta soğuk rüzgar vs almadı diyorsunuz bir anda böyle olmasının elbet bir nedeni vardır ama bana yaştan dolayı bu şekilde olmuş gibi geldi.

Ama belliki cok deger vermissiniz ve bir okadarda iyi bakmissiniz kusunuza gercekten zor bir durum

Ama belliki cok deger vermissiniz ve bir okadarda iyi bakmissiniz kusunuza gercekten zor bir durum

Teşekkür ederim.Veterinere götürmeden sizlere sormak istedim çünkü bazı kuş üreticileri muhabbet kuşları hakkında veterinerlerden kat be kat daha fazla bilgiye ve donanıma sahipler.Genelde veterinerler kedi,köpek vb. türü hayvanlarla ilgileniyorlar.Kanatlı hayvanlardan pek anlamıyorlar.O sebeple sizlerden yardım almayı uygun gördüm.Tekrar teşekkür ederim.

Hastalıklar konusunda cok fazla tercrubem yok. Belki bu konuda tecrubeli arkadaslar size yardimci olur. Yeriniz nerede bilmiyorum ama kocaeli ebzede bu konuda (kanatlilar) tecrubeli oldugunu dusundugum ve hatta daha once tecrubelerinden yararlandigim bir veteriner var. Kendi hazirladigi ilaclar kuslarimiza cok iyi gelmisti. Yardima ihtiyac duyarsaniz adres bilgisi veririm.

Hastalıklar konusunda cok fazla tercrubem yok. Belki bu konuda tecrubeli arkadaslar size yardimci olur. Yeriniz nerede bilmiyorum ama kocaeli ebzede bu konuda (kanatlilar) tecrubeli oldugunu dusundugum ve hatta daha once tecrubelerinden yararlandigim bir veteriner var. Kendi hazirladigi ilaclar kuslarimiza cok iyi gelmisti. Yardima ihtiyac duyarsaniz adres bilgisi veririm.

Kocaelin den çok uzağım maalesef.Konya da ikamet ediyorum.Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.Tekrar teşekkür ederim.

Kuşun fotoğrafını paylaşmanız mümkün mü acaba?
Açıkçası 15 yaşında kuş nasıl oluyor merak ettim.

Şu anda atacak durumda değilim ama yarın atayım sizin için.Kuşun kendisinden çok hastalığı için bir çözüm arasak daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Gecmis olsun 15 yil guzel bakmissiniz massllah hastaligi hakkinda bir fikri olan cikar insallah

15 yıl diyeceksin veterinere büyük ihtimalle maşallah çok iyi bakmışsınız yaşlılıktan der.vitamin ver derde. nasıl yaşlı insanlara ağır ilaç vitamin verilmiyor diyette gibi sağlıklı doğal beslenmeleri isteniyor sende öyle düşün yaşlı birine bakıyorsun.kedilerin yaşı insanlarla karşılaştırılmış 10 yaşındaki kedi bile 45-50 yaşında insana denk geliyor ki sendeki kuş.keşke burda da olsa baksak bir küş yaşı kaç insan yaşına geliyor diye belki daha iyi anlarız.

Arkadaşlar selamlar herkese.Yaklaşık 1-2 saat önce muhabbet kuşum birden bire halsizleşti,tünekte duramaz oldu.Çevreye tepki vermemeye başladı.Kafesin tabanında öylece tepkisiz dondu kaldı.Öncesinde tabiri caizse zıpkın gibiydi hiç bir hastalığı problemi yoktu.

İlk başta şok geçiriyor sandım,kafasını saniyelik suyun altına sokup çıkardım.Bir şey değişmedi hala tepkisizdi.
Sonra ayaklarında gariplik farkettim.Özellikle sol ayağında.Sanki felçli gibiydi,zorla hareket ediyordu ayağı.Sonra felçmi oldu acaba diye çok korktum.Hemen sessiz,sakin bir odaya aldım.Biraz zaman sonra gidip baktığımda kanatlarını hafif aşapı şekilde açmış hareketsiz uyuyordu.Kapı sesine vs. uyanmadı,almak için kafesin kapağını açtım anca o sese uyandı aniden.Derin uykuda gibiydi.

En sonda artık veteriner ararken kendine geldi,tepki vermeye başladı.Tüneğine çıktı duruyor.Hareketli değil ama konuştuğum zaman tepki veriyor az biraz.Kesinlikle soğuk algınlığı vs. bir şey değil eminim.Dışkısında da bir değişim,problem yok.Tecrübeli arkadaşlara,abilerime sorum şu neden böyle oldu? Bir rahatsızlık mı var,parazit vs. mi var? 26 yaşında adamım oturup ağlayacaktım arkadaşlar lütfen yardım edin. Kuşun türü çekinik parçalı erkek.Yaklaşık 15 yaşında.Yardımlarınızı bekliyorum..
Maşallah Alp bey allah daha uzun ömürler verir inş kuşunuza. Sizi üzmek istemem fakat ülkemizde muhabbet kuşlarımızın ortalama ömrü 12-13 senedir bakıma göre bu oran 15 e çıkabilir sizde belli ki elinizden geldiği kadar iyi bakmışsınız. Kendinizi üzmeyin canı verende alanda Allahtır... Artık yavaş yavaş ömrünü dolduruyor olabilir yaşlılığına verin...

Merhaba 15 yıl çok uzun bir süre gerçekten Muhabbet kuşlarının ömrü aşağı yukarı bu kadar artık bazı problemler çıkacaktır. Üzücü ama bazı şeylere kendinizi hazırlayın umarım bizi yanıltır ama hayatın gerçekleri malesef. Siz zaten çok iyi bakmışsınız ki bu kadar yaşamış. Geçmiş olsun

Geri