Karadeniz Pet

kusum benı sevmıyo nasıl alıstıracagım

bilgeminnos

Meraklı Üye
burdakı alıstırma yazılarını bende okudum ama onlar kesınlıkle avuclamamıs benıse once ıshalden dolayı avuclayarak yedırdıgım zamanlar oldu ve sımdılerdede yaglı salataya tabagına kondu korkub debelendı ve altı yag oldu sonra temızleyım derken kus kucucuk kafasıyla heryerıne bulastırdı daha eve gelelı bır hafta oldugu ıcın suyada yıkanmayada alısmamıstı ve zorla once sadece su ıle sonra (dalınle emınım tepkı verenler olacak ama carem yoktu ) zorla yıkadıgım ıcın emınım asırı tepkı alıcam ama yaglı kusumun durmadan kasınmasına hatta huzursuzluktan uyuyamamasına dayanamadım kendıde yıkanmayınca benım ıcın zor olan o kararı aldım ve yıkadım

kalbı o kadar attıkı korkudan gıdecektı kus durmadan cıyakladı zaten bı dk ıcınde yıkadım kafesıne koyduktan sonra odama gıdıp bunu yatıgım ıcın aglamaktan mahvoldum sınır krızı gecırdım kusla bırlıkte sok gecırdık

gelgelelım soruma bu kus bana nasıl alısacak:( ılk gun bıle daha sıcakkanlıydı ben harıc herkesın elınden yem yıyor kerata nasılda tanıyor benı sanırım bu gunlerı hıc unutmayacak zaten bu sabah bı kac sanıyelıgıne ılk kez parmagıma cıktı oda bı kac sanıyelıgıne
gunun tum saatını kusun dıbınde gecırmeye calısıyorum yemeklerı bıle kafesın dıbıne tasıyıb yıyorum neselensın dıye turlu sebeklıkler yabıyorum ama yok asama kaydedersem paylasıcam burada

ve son olarak koye goturecegım ıkı bucuk saatlık yol bızı beklıyo kusu goturucegım tabkıde onerılerınız fıkrınız varsa beklıyorum

bu arada sabah uyanınca hıc otmuyo ben ne zaman uyanırsam ve salona gırersem otmeye baslıyo ıster 8 ıster 1 de uyanım o saate kadar sessızlık ıcınde bızımkılerı ızlıyomus tuhaf bı kus

sızce banada alısırmı yoksa omur boyu kın tutarmı aslında alısır dusunuyorum ama ugrastıracak

Son düzenleme:
Benim kuşumda hastalandı iki hafta elimle tutup şırıngayla besledim ondan sonra kuşta elime karşı hep tedirginlik vardı elime geliyor ama birden ısırıyordu üstünden 4 ay geçti yeni yeni unutmaya başladı. artık daha az ısırıyor biraz zaman lazım :)
Benim kuşta tam tersi sadece bana geliyor benden başka kimseye gitmiyor. İlk defa insan seçen bi kuşum oldu
Aldığımda da çok tedirgin bir kuştu iple oynamayı çok seviyordu bende başta kapısına koydum dışarı çıktı, elime koydum elimde oynadı, yanıma koydum onun için geldi sonra merak edip yanıma yanaştı öyle öyle alıştı artık kafamdan inmiyor. başlarda elimle yem beslemeye çalıştım yedi kaçtı sonra bunu denedim böyle alıştı oynadığı bi oyuncak varsa sizde deneyebilirsiniz. Sizi görünce sinirli gibi ötmüyorsa sizi sevdiğindendir bence benim kuşta sadece beni görünce ötmeye hareketlenmeye başlıyor onun dışında boş boş bakıyor:)

Merak etmeyin kuş size alışacaktır ben birazdan bazı tavsiyeler vereceğim.Ben kuşlarımda uyguladım ve hep başarılı oldu. Öncelikle kuşu daha alalı 1 hafta olmuş ve hemen salmışsınız en başta yaptığınız hata bu olmuş. Etrafı tanımadığından paniklemiştir. Öncelikle kuşu 1 ay kadar sakın kafesten çıkarmayın. Kuş bu süreçte kafesine size ve odaya alışacaktır. Siz de bu esnada elinizin yavaşça hergün kafesin üzerine koyup onla kısık bir sesle konuşun. İsmini tekrar eden cicikuş vs konuşun. Yemini suyunu koyarken yavaşça davranın paniklemesin. Bu şekilde 2 hafta onla ilgilenin. Daha sonra kalan 2 haftalık süreçte de kafesin içine parmağınızı yavaşça sokup kısık sesle konuşun ona yaklaştırmayı deneyebilirsiniz. çırpınırsa elinizi çıkarmayın ama kuşdan uzaklaştırın parmağınızı. Zaten zamanla alışacaktır. Parmağınızın ucuna bir kısım yem koyup deneyebilirsiniz.Bu süreç biraz sabır ister ancak. Zamanla böyle alışacaktır ve parmağınıza elinize alıştığında da kafesten çıkarmaya başlayın. Kolay gelsin :)

Benim kuşumda hastalandı iki hafta elimle tutup şırıngayla besledim ondan sonra kuşta elime karşı hep tedirginlik vardı elime geliyor ama birden ısırıyordu üstünden 4 ay geçti yeni yeni unutmaya başladı. artık daha az ısırıyor biraz zaman lazım :)
Benim kuşta tam tersi sadece bana geliyor benden başka kimseye gitmiyor. İlk defa insan seçen bi kuşum oldu
Aldığımda da çok tedirgin bir kuştu iple oynamayı çok seviyordu bende başta kapısına koydum dışarı çıktı, elime koydum elimde oynadı, yanıma koydum onun için geldi sonra merak edip yanıma yanaştı öyle öyle alıştı artık kafamdan inmiyor. başlarda elimle yem beslemeye çalıştım yedi kaçtı sonra bunu denedim böyle alıştı oynadığı bi oyuncak varsa sizde deneyebilirsiniz. Sizi görünce sinirli gibi ötmüyorsa sizi sevdiğindendir bence benim kuşta sadece beni görünce ötmeye hareketlenmeye başlıyor onun dışında boş boş bakıyor:)
ben yulafı denedım uzun teredutten sonra geldı ipıde sevıyobakalım onla denerım bıde kusla yanı benı gorunce sınırlı gıbı otmuyo sankı ama yuksek sesle otuyo neyse bugunde kafesten cıkartın dıye yamadıgı kalmadı bızde cıkardık ablam merdıven felan yaiptı bende sımdı yaklastırdım m parmagımı bıcryyy dıyip kactı anı hareket etmedım cok yavas yaklastım ama korktu sanımırım tekrar yaklastım gerı gerı gıdıncede azorlamadım bakalım kafeste oldugu zamanda kafes ıcı egıtımı yaıyorum

Merak etmeyin kuş size alışacaktır ben birazdan bazı tavsiyeler vereceğim.Ben kuşlarımda uyguladım ve hep başarılı oldu. Öncelikle kuşu daha alalı 1 hafta olmuş ve hemen salmışsınız en başta yaptığınız hata bu olmuş. Etrafı tanımadığından paniklemiştir. Öncelikle kuşu 1 ay kadar sakın kafesten çıkarmayın. Kuş bu süreçte kafesine size ve odaya alışacaktır. Siz de bu esnada elinizin yavaşça hergün kafesin üzerine koyup onla kısık bir sesle konuşun. İsmini tekrar eden cicikuş vs konuşun. Yemini suyunu koyarken yavaşça davranın paniklemesin. Bu şekilde 2 hafta onla ilgilenin. Daha sonra kalan 2 haftalık süreçte de kafesin içine parmağınızı yavaşça sokup kısık sesle konuşun ona yaklaştırmayı deneyebilirsiniz. çırpınırsa elinizi çıkarmayın ama kuşdan uzaklaştırın parmağınızı. Zaten zamanla alışacaktır. Parmağınızın ucuna bir kısım yem koyup deneyebilirsiniz.Bu süreç biraz sabır ister ancak. Zamanla böyle alışacaktır ve parmağınıza elinize alıştığında da kafesten çıkarmaya başlayın. Kolay gelsin :)
youtubede bırı vardı o uzun sure bekletmenıze gerek yok ıkı uc haftada cıkartmayın dıyene bakmayın kus bı kac gun kaldıktan sonrada korkmaz duvara carmaz dıyodu (adem oguz) vıdeolarını sevdıgım ıcın onun dedıgını yatım ama yanlıs oldugunu anladım cunku kafes ıcı egıtımı dıye bısey var sımdı kafeste durmadıgı ıcın zorlanıyorum su saate kadarda cıldırdı zaten tunekte ılerı gerı ters taklalar kafeste bas asagı dolanmalar tabı kıyamayı cıkarıyoruz ıkı uc gun oldu dısarıya alısalı ama ıcerı gırmıyo eger dedıgınız basa sarın bı ay kafes ıcı egıtımı dıyosanız su anda cokzor kusa ezıyet olur gıbı ama ıkıncı dedıgınızı her aksam sabah yaıyorum ksık sesle yaklasarak armagımı ıcerı soku sevıyorum ozellıkle karısık yemdekı yulafları cıkarı odul yemegı yatım yulafla yaklasınca korkmuyor tedırgınlıgı gıdıyo en sevdıgı yem oldugu ıcnde elımden uc dort dklık tedırgınlıkten sonra yıyo cevabınız ıcın tesekkurler:)

Benim de başıma geldi kardeşim dert etme hastalığı geçtiyse eğer kendi haline bırak kuşu yani kafesini aç eve kendisi çıksın sen elinde marul vb yiyecekler tut kuşu avucuna alma alışsın kuş seni bildiği için sana ötüyor benim kuşum da öyle kardeşimi görünce saklanıyor tanımıyor çünkü ev boşken felan oda yani kendi kendine konuşmaya çalışıyor kafesin altında ama malesef kuşum dişiymiş çok büyük derdim var

Geri