Karadeniz Pet

kuşum bitlendi mi?

ERKİN AK

Paylaşımcı Üye
arkadaşlar yaklaşık 2 aylık muhabbet kuşum. çok kaşınmaya başladı. bi defa suyunun içinde siyah minik birşey gördüm. ve dünde kafesin altında duran bezde bir tane siyah ayakları olan birşey gördüm. aşırı kaşınıyor. bit olabilceğini düşünüp sprey almıştım. usülüne uygun kullandım ama kuşu tutamadığım için kanat altlarına sıkamadım. kafes temizliğini her hafta sonu yapıyorum. suluk iki günde bir temizleniyor yemliğini temizliyorum. alalı iki üç hafta oldu bir kere banyoluk verip içine girip temizlendi. ama bitlendi sanırım nasıl oldu bilmiyorum. toz almayı düşünüyorum opigal 5 kesin çözüm sanırım ama bulamadım veteriner kliniklerinde yok başka söylüyorlar ama kuşalr için ruhsatı olmadığından almadım bende. ne yapmalıyım. biraz daha bekliyimmi sprey anca mı gösterir fayda. yarın komple bit temizlik yapcam yine kafeste tünek vs. kuşuda banyouk veririm. tavsiyeniz nedir. (internetten okuduğum kadarıyla bu bitler ölümme bişe yol açabiliyormuş)

evet onlar bit kanat altlarınada sıkman lazım kesin cözüm olması için kafası hariç her tarafına sık faydasını görmen için sen kanat altına sıkmazsın diyerleri ölür kanat altındakiler habire yavrularlar

elin temiz bir bulaşık eldiveni tak kuşa zarar vermeden yap

ilacın recetesine göre uygula

birde tozlar daha etkili oldugunu duymuştum

kuşu alın veterinere gidin ''frontline sprey'' ensesine 1 kere sıksın hafif üflesın 1 kere enseye o ilaç deri altında yayılıp butun vucuda etki gösterir ben oyle yaptım kalmadı pire bit vs. piyasadaki en etkili spreydir. ama kafeside beraberinde temizlemezseniz etki etmez hiçbırsey. frontline sprey damla degil . plus warsa daha etkili olur.

kuşu alın veterinere gidin ''frontline sprey'' ensesine 1 kere sıksın hafif üflesın 1 kere enseye o ilaç deri altında yayılıp butun vucuda etki gösterir ben oyle yaptım kalmadı pire bit vs. piyasadaki en etkili spreydir. ama kafeside beraberinde temizlemezseniz etki etmez hiçbırsey. frontline sprey damla degil . plus warsa daha etkili olur.

Bu frontline plus sprey nerden bulabilirizki internette arastirdim adamların kendi sitesi var ama satış yapmıyorlar ordan baska bit ilacı ne tavsiye edersiniz ve kullanimi nasil oluyor

yazdıgım gbi veterınerde war we almaya kalkarsanız pahalı weterınere gdip uygulatın

bir bit için veterinere gitmek biraz saçma olur sanırım zaten onun ilaçlari var her hangibi bir kuşcu ya gidin onlar size yardımcı olacaktir.

Geçmiş olsun veterinere slında gerek yok ilacını alsanız yeterli

pet shop lar daki ürünler çok dandik olduğunu düşünüyorum ve pek bilgili insanlar değiller en azından benim gittiklerim. arkadaşlar kuşun kanatlarını nasıl tutup açabilirim zarar vermeden spreyi nasıl uygulayabilirim

yapamıyorsan çevrende bakım yapan yada yapmış insanlardan yardım istemelisin

ben veterinerde çaliştıgımdan getirip goturmede sorun olmuyor :)

dandik dediginiz ilaçlarla ben 20 kusu bitten kurtardım güzelce uygulamasını bileceksiniz
eger bit varsa kafesinizde ilk basta kusunuzu aksam karanlık bir yerde bırakın (bunun sebebi bitler gece beslenir ) 1 saat kadar sonra alın elinize güzelce vücuduna sıkın bit ilacını sonrada kafesinizi bütün ekipmanlarını yıkayın her tarafını ilaçlayın ve sıcak suyla yıkayın ( eger evinizde sinek ilacıda varsa kafesi onunla temizleyin ama güzelce yıkamanız gerekir daha sonrasında ) bu işlemden 1 hafta sonrada aynı işlemi yapınca iş bitmiştir

dandik dediginiz ilaçlarla ben 20 kusu bitten kurtardım güzelce uygulamasını bileceksiniz
eger bit varsa kafesinizde ilk basta kusunuzu aksam karanlık bir yerde bırakın (bunun sebebi bitler gece beslenir ) 1 saat kadar sonra alın elinize güzelce vücuduna sıkın bit ilacını sonrada kafesinizi bütün ekipmanlarını yıkayın her tarafını ilaçlayın ve sıcak suyla yıkayın ( eger evinizde sinek ilacıda varsa kafesi onunla temizleyin ama güzelce yıkamanız gerekir daha sonrasında ) bu işlemden 1 hafta sonrada aynı işlemi yapınca iş bitmiştir

dandik derken şöyle şimdi sizden sprey ismi istesem bir sürü isim söylersiniz şu iyiy bu iyi bana pet shopun verdiği marka hiçbir yerde geçmiyor. ne kadar iyidir bilemiyorum. ama dediğiniz gibi tam temizliği bugün yapcam. ve kanat altlarına da bir şekilde spreyi uygulıcam. ama acaba diyorum. kaşınıyor tamam. ben bir iki ufak birşey gördüm acaba daha yavru diye tüy döküyor yada değişim yapıyor olabilirmi. ilacları hayvan boşa uygulamayım diyorum.

işte benden bundan bahsediyorum nasil anlaşilirki kusun bitlendiği napmak lazim sonuçta papağan türü kuşlar tüyleriyle oynamiyı sever ve bize bitlenmis gelebilir boşa hayvanı ilaca boğmayalim belirtileri nelerdir nasil davranirlar bi bilen anlatsa bizde emin olabilsek

kusunuz açık renkse (beyaz yada sarı) karanlıkta bir saat bırakın sonra ısıgı acıp bakın üstünde siyah noktalar var ve hareket ediyorsa vardır eger koyu bi renk kusa sahipseniz kanat altlarına bakın kanatla vücudun birleştigi yere dizilmişlerdir zaten ordan anlarsınız kafesin belli yerlerinede bakın siyah noktalar varsa alın elinize ezin kan cıkar zaten

kafein köşelerinden birine yumak halinde pamuk bırakın ve o orda dursun karanlıkta yakın ışığı ve gidin pamuğa bakın sizin söylediğinize göre kuşunuz bitlenmiş sık kafes temizliği yapın mümkünse hergün ve o spreyi yemlik suluk hariç yerlere sıkın.. kuşunuza dahil.. Benim fikrim de toz ilaçlar daha etkili ama madem bulamadınız yapacak bir şey yok

sorunu cözdünmü

sorunu cözdünmü

Dun sicak su ve sabunla bir guzel yikadim kafesi. O sirada jesse ye banyo verdim ama yapmadi. Kafese koymadan jesseyi esiminde yardimiyla kanat altlarini spreyleyebildim. Bir sure korku icinde kaldi sonra duzeldi kusumuz. Simdi izledigim kadariyla okadr sık kasinmiyor gibi ama kuyrugunun vucuduna birlestigi yeri cok kasiyor ve orasi acilmis tuy olarak ve iki kuyruk benzeri benzeri birsey cikiyor gibi. Bu hafta ici yine bir temzlik ve banyo islemi ypcam sanrim kurtulur bit var ise. Ama toz almayi kafaya koydum uygulama daha basit gibi

arkadaşların dediği gibi bi yumak pamuk koy bakalim bit varsa ordan görürsün o zaman ilaca devam edersin bence

Geri