Karadeniz Pet

Kuşum bu ara kendinden geçiyor bağrınıp etrafta uçuyor

Onur ARDALI

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar muhabbet kuşum yaklaşık 5 aylık kadar oldu ve bu ara yeni bir huy edindi anlayamadım gitti.Eskiden elimi uzattığımda anında gelirdi biraz sessizdi.Son 2 haftadır ne zaman kafesini açsam çığlık çığlığa kafesin içinde uçuşuyor sonra dışarı çıkıyor.Almak için elimi uzattığımda odanın bir ucundan öteki ucuna uçuyor.Biraz aynı şeyi tekrarladıktan sonra sakinleşiyor elime geliyor bunu oyun olarak mı yaptığını anlayamadım eğer oyun edindiyse nasıl düzeltebilirim?Elimle falan da hiç oynamıyor sadece üstüme konup duruyor.Bir de meyve sebze veremiyorum yemiyor tek yediği şey yem ve ballı kraker.Yardımcı olursanız sevinirim.

usta ballı kraker verme onda yapıştırıcı madde kullanıyorlar zararlı. Evcilleştirme hakkında bilgim yok kusuruma bakma :(

Bazı kuşlar çok fazla ürkebiliyor. 2 yıl önce böyle bir kuş almıştık arkadaşa; kafes üzerine el değdiği anda çığlık çığlığa bağırıyor, resmen korku içinde olduğunu gözlemliyorduk. Ne yaptık ise bunu engelleyemedik. Yanına bir eş aldık kendi yaşına yakın (yavru sayılırdı iki kuşta) Aldığımız kuş ele alışık bir kuştu insandan ürkmüyordu. Malesef bu hayvanlar birbirlerini etkileyebiliyorlar sürü psikolojisi ile ve bu sonradan gelen alışık kuşta diğerine uymaya AŞIRI korkmaya başladı.Yıllarını kuş üretimine vermiş bir arkadaşım (Diyarbakırda askerimdi) o kuş iflah olmaz boş yere uğraşmayın, karakteri bozulmuş ve yanına aldığınız her kuşuda kendi gibi yapar dedi. 3 ay sabrettik durum dahada kötüleşti en sonunda isteyen başka bir arkadaşa öylesine verdik.

Sonuç olarak bizdeki çığlık çığlığa bağıran kuş el uzatıldığında en çok bu hareketi yapıyordu ve ileriki aşamada kanatlarınıda açarak bağırıyordu. İnsanın içi parçalanıyor ; bir şey yapmayacağım sadece dışarı çık uç desen bile 1 ay kafese yaklaşmasan bile olmuyor korkusu geçmiyor artık nasıl bir travma yaşamışsa. Sizin probleminiz bana bu anımı hatırlattı. Sizin sorununuzda buna benzer gibi geldi ancak siz daha iyi gözlemliyorsunuzdur. Dediğim gibi ise uğraşmayın yapacak bir şey yok. Bu kuşlara aşırı eziyet edildiğinde yada sizden önce birileri bunu yaptı ise yada yavru iken kuşun karakteri bozulmuş ise bu tarz davranışlar gözlemlenebiliyor.

benim kuşumun pek agresifliği yok yani o kadar deil sadece bu ara ilk kafesini açacağım zaman biraz kendinden geçip uçuşuyor sonra sakinleşiyor normal elimde omzumda duruyor fakat niye böyle yaptığını anlayamadım.Kuşumla hiç oyun oynayamıyorum izin vermiyor parmagımla falan oynamaya acaba bunu kendine oyun mu edindi?

benim bi kuşumda 4,5 aylıkken aynı durum oldu. ilginizi kesmeyin 15 günde düzeliyor. malum ergenliğe giri yorlar bu yaşlarda :)

Arkadaşlar yardımcı olun lütfen ya anlayamıyorum ben bu hayvanı ben almaya kalktığım zaman ev arkadaşıma gidiyo başka bir arkadaş almaya kalktığı zaman bana geliyor neyi var bu hayvanın birkaç haftadır ne güzel geçiniyoduk korkmadı da anlamıyorum niye böyle yaptığını

nasıl yani elinize alırken başkasının üzerine mi konuyor

evet el uzattığımda kaçışıyor nedense yem veriyorum gelmiyor arkadaşım uzatınca geliyor anlayamadım gitti bir türlü

sizce eş falan mı almalıyım yoksa düzelir mi iyice çileden çıkarttı beni son çare yemini aldım hayvan aç yem aranıyor hala elimdeki yemi yemiyor

eşle alakası yok hayvan bi şekilde güveninizi yitirmiş veya bişeyden bayabi korkmuş.bunun sebebi şudur diemeyiz sadece varsayılar üzerinde dururuz .hastalık filan değil çünkü bu bi huy ve ya belirttiğim gibi korku.bua arada site kuralları gereği i kullanıcı adınızı sim soyisim olarak düzenleme yapmanızı rica ediyorum.

Bilmiyordum böyle bir kural olduğunu profil kısmında bulamadım nerden değiştirebilirim acaba?

hayvan zaten alışmış yemini falan almayın önünden.. bu durum düzelir güveni sarsılmış gibi geldi.. kafesi sallanmış bir şeyden ürkmüş korkmuş vs..

Kız arkadaşım eliyle oyun yapıyodu ona parmagıyla falan ondan ürkmüş olabilir mi acaba

muhtemeldir olabilir.. biri kafesini sallarsa rahatsız ederse gürültü çıkarırsa korkutursa ürkütürse vs çekinebilir.. zaten alışmış sizlere sadece güvenini tekrardan kazanın sessiz bir şekilde konuşun

yanına yaklaşınca bile çekiyo kendini neyden korktuysa bu kadar ne güzel alıştırmıştım tam konuşturmaya çalışıyordum inşallah döner eski haline

Geri