Karadeniz Pet

Kuşum bu aralar çok tüy döküyor Hasta mı?

• Konbuyu başlatan Emre Albayrak
  • Başlangıç tarihi
E

Emre Albayrak

Guest
Kuşum bu aralar çok tüy döküyor, çok kaşunıyor. Ben de banyo yaptırdım. Ama yine kaşınıyor.
7449bf29dcf341f2bcb737742244f07b.jpg

B vitamini eksikliğinde fazla tüy dökebiliyorlar. B vitamini takviyesi yaparsanız iyi olur.

Bu senenin yavrusu ise bence normal . Bu senenin kendi yavrum var suan kafesin tabani tuy dolu birazdan temizlik olacak ve tabiki vitaminleri verilecektir.

Peki kaşınması ne anlama geliyor. Deli gibi kaşınıyor. Bugün banyo yaptı ondan olabilir mi acaba?
Kanatmış hatta bi yerini

Moderatör tarafında düzenlendi:
Parazit olabilir. Tuylerinin arasina bakin. Ve ihtiyac varsa parazit ilaci verin. Kasinmalari normal ama tabi vucutlarinda parazit olabilir.

spreyler var bit ve parazit için düzenli aralıklarla sık 5 ila 7,5 lira arsında

oooo o pke normal kasınmaya benzemiyor ilacı al ve sık derim bn

O kaşınma Değil bildiğin tüy yoluyor.

bnm bildiğim kasınma normal olan kuş tüylerini tarar sanki ama bunda yırtıyo sanki :D

Peki tüy yolmaması için ne yapmam lazım ? Bit ilacı felan mı almam gerekiyor?

LİNK Su konuya bak derim

Öyle olağandışı bir olay gelişmedi. Kontrol ettik. Bit felan görünmemekte Acaba tüy dökümüne girmiş olabilir mi?

öylede dökülmezki !

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:22 -->-> Daha önceki mesaj 21:21 --

kanat altlarına boyun bölgesine ve kuyryuk kısmın bak

Kanat altına baktım. Kırmızı olmuş bir yeri. Tüyün çevrelediği kemiksi yapının içi kırmızı :( Korkmaya başladım. Kuşuma bir şey mi oluyor?

Tüy yolma ve deriyi kaşıyarak kanatma genellikle stres kaynaklı oluyor. Bunun için üretilmiş stres gidericiler var. Fakat hiç kullanmadım. Eğer alışkın ve stresten uzak bir kuş aşırı tüy döküyor ve sık tüy değişimine giriyorsa vitamin eksikliği, eğer kaşıyarak vücudunu yaralıyorsa dış parazit olasılıkları düşünülmelidir.

Dün evde normalden fazla geç yatıldı. 2 gibi. Bundan dolayı olmuş olabilir mi? Bir de misafir vardı.

Bana videoda kuşu tüylerinden biri rahatsız etmiş ondan oynuyor gibi geldi. Tüy yolmaya çoğunlukla göğüsten başlarlar. Önce tüy yolmamı bit mi onu bulmalıyız. Kuşunuzu 8 gibi engeç 10'da yatırın. Kafesin dibine kağıt havlu serin. Belli aralıklarla gözlemleyin kağıt havluya düşen bit varmı. Bitler gece aktiftir çünkü. Aslında bit varsa kendinizde gündüz de olsa görürsünüz. Ben kuşumu üflüyodum elime dökülüyordu bitler. Tüy yolma veya kanatmayasa tek çözümü kuşunuzu memnun etmek. Bol bol salın, yeni oyuncaklar alın, ilgi gösterin.

Geri