Karadeniz Pet

Kuşum çok kabarık ve kuyruğu titriyor

Gökhan Kardeşler

Meraklı Üye
Arkadaşlar dişi kuşumda bir süredir kuyruk titremesi vardı.
Önce nefes problemi olabileceğini düşündüm, zaten göğsü de hızlı hızlı şişip iniyordu.
Ama burada okuduğum yorumlarda nefes problemi olan kuşların başını sırtına gömerek uyuyamayacağını yazmış bazı arkadaşlar.
Benim kuşumsa genelde başını sırtına gömerek uyuyordu.
Ayrıca dikkatimi çeken bir şey daha var ki, geceleri fener yakıp baktığımda kuyruğu titremiyor veya çok hafif normal denebilecek düzeyde titriyordu.
Ben de kuşun benden korktuğu için yanına yaklaşınca kuyruğunun titrediğini düşünmeye başladım.
Hatta videosunu da çekmiştim, buraya ekleyecektim, geceleri yapmadığını farkedince vazgeçtim.
Ama bugün epey kabarmış bir şekilde ve kuyruğu yine titriyor.
Dışkısı da değişik yeşil bir renkte ve bulaşıcı bir kıvamda, sanırım hafif de ishal var.
Kuşu sıcak tutuyorum, kanarya yemi veriyorum.
Daha farklı neler yapabilirim?
Veterinere götürebilirim ama daha önce çeşitli şikayetlerle gittiğim veterinerlerin her biri bir alem.
Kimisi kuşu görmeden ilaç veriyor, kimisi anlamıyor veya çok yüksek ücretler istiyor.
Ayrıca bu soğukta kuşu dışarı çıkarmak da istemiyorum, zaten hasta.
Bir de internette biraz araştırdım, bu gibi belirtilere Baytril veren veterinerler olduğu yazılmış, bu çok ağır bir ilaç değil mi?
Neler yapabilirim acaba?

Geçmiş olsun okudum ve anladığım kadarıyla kuşun çok ağır hasta değil senin titrmeden korkma stresten de olur kanatlarıda titreyebilir stresten bu normal kuyruktaki titreme dediğin sanki kuyruğundan mı nefes alıp veriyor yoksa direk titreme mi bunu tehşis etmek önemli. Benim burdan anladığım kadarıyla sana önerebilceğim 2 tedavi yöntemi var 1. si avisol karma damla suspansiyon bunu al şırınga yardımıyla suyuna 3-4 CC ekle yanlız A veya B vitaminli falan olanı değil kırmızı kutuda avisol damla süspansiyonu yazıyor o karma olan bunun yanında avisol la beraber suyuna avidare bağırsak antibaktreyli var 3CC de ondan ekliyoruz ve 1 tane isadur ilacı 1.5 CC katıyoruz suyunu 2 günde bir değiştir 1 haftada toplaması lazım şayet toplamadı ise daha kuvvetli bi tedavi yöntemine geçicez bu kesin çözüm olur Coxidin bu ilacı bulman gerek petşoplarda olmaya bilir veterinerden alıcan yanlız dikkat et suyuna 2CC den fazla koymıcaksın bununla birlikte multivitamin
Damlatıcaksın suyuna 5-6 CC ye kadar damlatabilirsin 4-5 gün içerisinde düzelir Titreme Olayını çok takıyorsan kafana bazen vitamin eksikliğinden olur onuda çözmek için Supervet Çinko C Solasyonlu olan ilaçtan alıcaksın suyuna 4cc atıcaksın hem titremeyi çözer hemde soğuk algınlığına iyi gelir ayrıca hızlı nefes alıp verme olayınıda çözer bunu ayrı yapman gerekiyor ama karısım yapmadan geçmiş olsun

Geçmiş olsun okudum ve anladığım kadarıyla kuşun çok ağır hasta değil senin titrmeden korkma stresten de olur kanatlarıda titreyebilir stresten bu normal kuyruktaki titreme dediğin sanki kuyruğundan mı nefes alıp veriyor yoksa direk titreme mi bunu tehşis etmek önemli. Benim burdan anladığım kadarıyla sana önerebilceğim 2 tedavi yöntemi var 1. si avisol karma damla suspansiyon bunu al şırınga yardımıyla suyuna 3-4 CC ekle yanlız A veya B vitaminli falan olanı değil kırmızı kutuda avisol damla süspansiyonu yazıyor o karma olan bunun yanında avisol la beraber suyuna avidare bağırsak antibaktreyli var 3CC de ondan ekliyoruz ve 1 tane isadur ilacı 1.5 CC katıyoruz suyunu 2 günde bir değiştir 1 haftada toplaması lazım şayet toplamadı ise daha kuvvetli bi tedavi yöntemine geçicez bu kesin çözüm olur Coxidin bu ilacı bulman gerek petşoplarda olmaya bilir veterinerden alıcan yanlız dikkat et suyuna 2CC den fazla koymıcaksın bununla birlikte multivitamin
Damlatıcaksın suyuna 5-6 CC ye kadar damlatabilirsin 4-5 gün içerisinde düzelir Titreme Olayını çok takıyorsan kafana bazen vitamin eksikliğinden olur onuda çözmek için Supervet Çinko C Solasyonlu olan ilaçtan alıcaksın suyuna 4cc atıcaksın hem titremeyi çözer hemde soğuk algınlığına iyi gelir ayrıca hızlı nefes alıp verme olayınıda çözer bunu ayrı yapman gerekiyor ama karısım yapmadan geçmiş olsun

Teşekkür ederim Kaan Bey.
Teşhisi netleştirip ona göre tedavi uygulayalım.
Kuyruğu saat gibi tık tık atıyor.
Bu sırada da göğsü şişip iniyor.
Kabarması ile ilgili olarak sıcak olması için kafes içine lamba yaktım ve sıcak su dolu kavanoz koydum.
Şimdi ilk mesajı yazdığıma göre daha iyi.
Ama kuyruk titremesi ve göğüs şişip inmesi devam ediyor.
Ama başını sırtına gömerek uyuyor ve gaga açıp kapama da yapmıyor, bu durumda solunum problemi yok diyebilir miyiz?

Lütfen konu ile ilgili bilgili arkadaşlar yorumlarını esirgemesin.
Saygılar...

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:20 -->-> Daha önceki mesaj 16:21 --

Bilgili arkadaşlardan yorum rica ediyorum.
Eğer isterseniz daha önce çektiğim videoyu ekleyebilirim.
İsterseniz de yarın yeni bir video ekleyebilirim.

kusunuzun videosunu, diskisinin resmini eklerseniz iyi olur. daha saglikli yorum yapilabilir. benim disi kysumda solunum sikintisi var. bayagi bi arastirdim. oyle teshis koydum. malum veteriner sikintisi. bence kuyruk sallanmasina falan cok odaklanmayin ondan ziyade agzini acip kapatiyosa o zman olabilir. ciftimin erkegi cok ucup biyere konduktan sonra agzini acip kapatiyo,disi de ayni sekilde. fakat erkegin bu agiz acip kapama atiyorum 30 sn suruyosa disininki 3 dk suruyo. disi gun icinde de agzini acip kapatiyo cogu zaman. ama her ikisininde uyurken kuyruklari sallanabiliyo. sonucta nefes alinca gogus sisip indigi icin kusun kuyruguda hareket ediyo. sanirim solunumla alakali sikinti olan kuslarda kuyruk sallanma gibi degil de daha keskin hareketlerle inip kalkiyo olabilir. daha tık tık gibi:confused: umarim anlatsbilmisimdir. benim erkek kus alisik disi degil. ama odalarinda uyurken isigi acinca ikiside cok hizli nefes alip veriyo, gogus hareketkeri cok hizli oluyo. erkek kus o kadar alisik oldugu halde panik yapiyo. demek istedigim korkak biraz bu kuslar. ani ses, isik hele uyurken cok korkutuyo onlari. siz iyice gozlemleyin yine agzini acip kapatiyo mu, solunumu hiriltili mi falan. boyle seyler yoksa olmayabilirb bi problemi. kafasini sirtina gomup uyuma da bi isaret olabilir mi bilmiyorum. benim ikiside bazen kafayi gomuyo, bazen normal uyuyolar. ikisi arasinda bi fark goremedim. hasta ve saglam kus arasinda yani.

Geri