Karadeniz Pet

Kuşum damızlık olmuş mu ?

• Konbuyu başlatan M1907
  • Başlangıç tarihi
M

M1907

Guest
İyi günler. 3 yıldır baktığım kuşum var. Kafeste geçen gün 2 tane yumurta buldum. Eşi olmadığı halde yumurtlamış. Yanına erkek almayı düşünüyorum sizce almalımıyım ? Kuşum damızlık mı ? Alacağım erkek muhabbet kuşu 1 yaşlarında olursa çiftleşme problemi falan yaşanır mı ? Kaç yaşında damızlık oluyorlar ?

damızlık olmus geciyor bile. yanına erkek alırsan da en az 1 yasında olsun

adam 3 yıldır besliyorum diyo oda 1 yaşında olabilir diyo işe bak arkadaş =)

3 yıldır bakıyorum. Arkadaş, Evet damızlık olmuş. Damızlık yaşı 1 gibi kullansa daha doğru ifade edememiş bence :)

Yavru almam uzun sürer mi ?
Eşine alışması için nasıl kuş satın almam lazım ?

kuşunuz damızlık olmuş da artık karta kaçmaya bile başlamış...malum 3 yıldır sizdeymiş :) siz bu kuşun yanına iyi bir damızlık erkek alın ama şöyle de bir sorun olabilir...eğer dişi kuşunuz erkeği beğenmezse kafesinde barındırmayabilir,çünkü 3 yıldır aynı kafeste kafesin hakimi olmuş,erkeği rahatsız eder,kavga eder,erkeği hırpalayabilir...siz en iyisi iyi bir damızlık erkek alın ve yeni bir kafes alın...hemen yan yana aynı kafese koymayın...ayrı ayrı kafeslerde yan yana koyun...erkek bulunduğu ortama ve kafesine alışınca ,dişiyi erkeğin bulunduğu kafese atın ve bekleyin bakalım ne olacak...siz yine de daha bilgili ve deneyimli ustalardan da bilgi alın derim...

Gönüllü sahiplenip yanına koyucam. İnşallah uyum sağlarlar. Daha sahiplenmedim tabi.

- Bu arada ben bu kuş için hiç aşı vs. yaptırmadım ? Ne yapmam gerekiyor ?

- Bir de benim kuşumun cinsiyeti nedir ? Ben hep dişi gözüyle baktım ama forumda bazı konularda baktığımda sanki benim gözümün gördüğü dişi sandığım kuşlara erkek falan yazılmış. Bi yardımcı olursanız sevinirim.

- Damızlık zamanı geçiyor ne demek :D Muhabbet kuşları ne zamandan sonra yumurtlamazlar ?

hocam son sorularını yanıtlayayım
kuş sağlıklı olduktan sonra aşı vs. gerekmiyo zaten yani ben hiç duymadım :)
cinsiyet dişi zaten dişi kuşlarda üreme dönemimde cere kahverengi olur
normalde dişi muhabbet kuşları 3-4 yaşlarından sonra emekliye ayrılır yani üretim önerilmez çünkü artık sağlık açısından tehlikelidir fakat sizin kuş hiç kuluçka geçirmedi sanırım ustalarımızın dediklerini uygıulayın bakalım sonuç ne olacak kolay gelsin

Teşekkür ederim.
Ben çalıştığım yerdeki ustanın yanına kuşumu getirdim acaba ondaki kuş ile benim kuşun olumlu yakınlaşmasını nasıl sağlarız ?

Kuşun güzel damizlık durumunda evet yanına alacagın kuş 1 yaşını geçmiş cüsseli bir jumbo veya ingiliz olursa çok iyi olur yani erkeğın biraz kalıplı olması sana yarar saglar

Kuşunuz Evde kalmış kuşunuzuda alın yanınıza eş bakmaya gidin Kolay gelsin

Geri