Karadeniz Pet

Kuşum Ergenliğe Girdi.

ROJİN DEMİR

Meraklı Üye
Merhaba en büyüğü 14 Ocakta doğmuş beş minik kuşum var. Uzun zamandır anne babalarından ayrı kafeste yaşıyorlar. Beşi aynı kafeste, ayrılmak istemiyorlar da.
Ama en büyüğü ( ki daha inanın sadece bir tanesinin burnu maviye çalmaya başladı. Öbürlerinin cinsiyetlerini anlayamıyoruz, hepsinin burnu mor.) bu aralar biraz farklı davranıyor kardeşlerinden. En büyüğünün de burnu mor ama artık davranışlardan erkektir diye düşünüyoruz.
Kardeşlerinin üstüne çıkıyor sürekli. Kur yapıyor hepsine. Ağızdan yem istiyor. Bugün baktım kafasını kabartmış yemliğe şakıyordu. Dün bir kardeşinin üstüne çıktı. Kardeşi çok korktu, car car bağırdı, düştüler birlikte, sertçe çarptılar hatta. Hiç hoş değil bu durum. Bir de ayağını göğsüne atıyor kardeşinin üstüne çıkmak için, kuş iyice korkuyor.
Ergenliğe mi girdi bu, kızışıyor mu? Daha çok küçük değil mi ki?
Bunlar ortalama ne kadar sürede kızışırlar? Ben bir 4-5 ay sanıyordum. Bir de artık olgunlaşınca beşi bir arada kalamaz mı huzurla? Kavgalar mı başlar?

bence ayırın ve yanına yaşıtı bir dişi alın.

Çiftleşmelerini istemiyorum kesinlikle. Sadece soruyorum bu normal mi diye. Ve kardeşlerine zarar verir mi onu merak ediyorum. Ayırmam, birbirlerine çok bağlılar. Hem kalabalık seviyor muhabbet kuşları. Ayrıca ondan 2 günlük küçük kardeşi var onun bile cinsiyeti belirsiz. Bunun da belirsiz ki daha biri hariç hepsinin gagası yuvadan ilk çıktıkları günkü gibi mor.

O sadece oyun oynuyordur fakat 1 aya is ciddiye biner iyice biliyorum sizin onlara tutkunuzu ancak hepsi beraber kalamayacak

O sadece oyun oynuyordur fakat 1 aya is ciddiye biner iyice biliyorum sizin onlara tutkunuzu ancak hepsi beraber kalamayacak
Büyüüük bir kafes yapacağız yazın onlara. Beşine yetmez mi, birbirleriyle çift olsalar bile? sürü halinde yaşamayı seviyorlar diye dedim ben. Anlaşamazlarsa ayırırım kafesleri, sorun değil o konu.

Yok anlasirlar ama büyük bir kafes olsada kendi aralarında es tutarlar farklı kanlarda koymalisiniz

Geri