Karadeniz Pet

Kuşum Eşini Dövüyor Sanırım

Gözde Nur

Yeni Üye
Merhaba,
Benim dişi bir muhabbet kuşum vardı. Kızgınlık dönemine girdiği için petshopa götürüp eş almak istedim. Hemde 1 yıldan fazladır yanlızdı kafesinde.
Satıcı kadın Duman'ı alıp diğer kuşların yanına koydu. Biraz gözlemledik ve Duman kendine eş seçti. Hatta kafesteki diğer tüm dişi kuşları gagalayarak kovdu seçtiği eşin yanından... Yuvalık yem vs herşeyi alarak seçtiği eş ile beraber eve döndük.

Ama bir sorun var sanırım anlaşamıyorlar. Duman sürekli Muco'yu gagalıyor. Muco yemek yemek istese hemen gidip yemlerin başından kovuyor. Yada yuvalığa girdiğinde gidip oradan çıkartıyor. Daha bir gün oldu ama napmam lazım.

Fotoğraf paylaşırsanız iyi olur şiddetli kavga yoksa bir şey olmaz

Eşyalarını kıskanıyor olabilir bir süre gözlemle baktın zarar verecekler birbirine ayırıp birleştirme yöntemini denersin.

Şimdi dışarı saldım ikisini de ... Ötüşüp duruyorlar...
Duman hep lambanın tepesine konar oradan katiyen ayrılmazdı.
Şimdi Muzo ile beraber yerde duruyor..

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:50 -->-> Daha önceki mesaj 17:44 --

Bir sorum daha var

Muzo uçarken sürekli sağa sola çarpıyor
Bu durum geçici mi?
Eve mi alışmaya çalışıyor acaba?

Kuşun kanatlarınında görüntüde yer aldığı bir foto paylaşabilir misin?

zAyp4D.jpg

GYG4z7.jpg

Mavi olan dişi yeşil olan erkek. Kafesin içinde gagalarken şimdi hiç arkasından ayrılmıyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:46 -->-> Daha önceki mesaj 18:43 --

Fotoğraf paylaşırsanız iyi olur şiddetli kavga yoksa bir şey olmaz

Paylaştım foto. Şiddetli kavga yok şu an kafesin dışıında beraber uçuyorlar

Son düzenleme:
Pek anlamam ama gördüğüm kadsrıyla kanat tüyleri tam.Dişinin yaşı kaç? Uzun süre kafeste kaldıysa ondan zorlanıyor olabilir.Konacağı yeri mi tayin edemiyor yoksa çok yükselemiyor mu? mesela perdenin tepesine yapıştı mı hiç?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:09 -->-> Daha önceki mesaj 16:07 --

Çünkü kafes eski kuşunun evi. Sanırım bu konuda biraz bencillik yapıyorlar. Ve kendine benzeyen tek canlı dişi kuşun tabi onun peşinde olacak. :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:10 -->-> Daha önceki mesaj 16:09 --

Havuçlu yumurta mamasından yapıyor musun kuşlara

Pek anlamam ama gördüğüm kadsrıyla kanat tüyleri tam.Dişinin yaşı kaç? Uzun süre kafeste kaldıysa ondan zorlanıyor olabilir.Konacağı yeri mi tayin edemiyor yoksa çok yükselemiyor mu? mesela perdenin tepesine yapıştı mı hiç?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:09 -->-> Daha önceki mesaj 16:07 --

Çünkü kafes eski kuşunun evi. Sanırım bu konuda biraz bencillik yapıyorlar. Ve kendine benzeyen tek canlı dişi kuşun tabi onun peşinde olacak. :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:10 -->-> Daha önceki mesaj 16:09 --

Havuçlu yumurta mamasından yapıyor musun kuşlara

Konacağı yeri tayin edemiyor ve tavana kadar da yükselmiyor. Perdenin tepesine yapıştı evet

Havuçlu yumurtA maması nasıl yapılıuor bilmiyorum. Kafesinde başka çeşit mama ayrı bir yem ve kum var. Mamayı erkek kuşu aldığımda satıcı verdi. ,iftleşmek ve hamilelik için gerekli falan dedi.
Dişi 1,5 yaşında vardır 1 yıldır bizde ve aldığımız da yavruydu

Dikkatli olmadığımdan dişi kuşu yeni aldın sandım isim söylemeden dişi erkek diye bahsetseydin karıştırmazdım dumanı erkek diye düşünmüştüm fotoya kadar. :D Konacağı yeri tayin edemiyorsa yabancılık çektiğindendir. Çok yükselemiyorsa mesela perdeden perdeye dolaşamıyorsa uçuşta problem vardır diye tahmin ediyordum. Erkeğin yaşını dordum aslında. :) siteyi biraz kurcala eş tutmaya dair öğreneceğin çok şey var. Ev sahibi kuş dişi olunca biraz hırçın oluyor, zarar verici boyuta gelirse ayırıp tekrar birleştirme yöntemi kullanılıyor.
Kuşları da tek düze beslemek doğru değil. Arada sırada meyve sebze yeşillik mama belki bitki çayı verilmesi sağlıklı olmaları açısından önemli. Bizim mama dediğimiz doğal malzemelerden kendimizin yapacağı mamadır. Çift kuşlara kızıştırıcı tohumlar eklenerek verilir. İçinde haşlanmış yumurta, havuç(yoksa ıslaklığı sağlayacak kabak,kırmızı biber,brokoli vs gibi sebzeler kullanılır) irmik mısır unu tuzsuz etimek kırıntısı yahut bebe bisküvisi. Temel malzemeleri bunlar içine değişik çeşitli ürünler vitaminler de katıyorlar sitede mama diye arattıp inceleyebilirsin.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:52 -->-> Daha önceki mesaj 16:51 --

Bir de yuvada hamster talaşı, kafeste kalamar kemiği ve gaga taşı şart.

Teşekkür ederim cevap için
Kafese kendi kuru maması hatiç birşey koyduğumda genelde kafesten dışarı atıyor
Ertesi gün yerde buluyorum ama bir de yumurtalı mamadan deneyeyim

Alışık oşmadığı şeyleri genelde reddederler.Israrla belli metodlar kullanarak vermeye devam ederseniz alışacaktır. Hazır mama da kızıştırıcı yem vardır. Ama hazırdansa doğal olanı bence daha evla. Zaten haftada bir verseniz yetiyor, fazlası zarar.

bence birbirlerine alisma evresindeler senin beyfendi bikac gune kalmaz opucuk atmaya baslar muzoya ne derler en guzel asklar kavga ile baslar ikiside kiziskin durumdalar kafeste ayna varsa sokmeni oneririm erkegin disiye olan ilgisini azaltir

Güzel çift kuşları Salma inşaallah es tutarlar

Yeni kuş mu erkek erkek kuşu kafeste 1 hafta 15 gün tutup dişiyi sonra yanına atsan daha doğru olur

Geri