Karadeniz Pet

Kuşum Hakkında Sorularım (resimli-videolu)

• Konbuyu başlatan Burak SAV
  • Başlangıç tarihi
B

Burak SAV

Guest
İyi günler arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. 2 muhabbet kuşu besledim küçüklüğümde.Şimdi tekrar yeni bir dost edinmek istedim ve birkaç maddeli sorularım var yanıtlarsanız sevinirim.

1-) Paşamızı ilk aldığımızda oldukça sessizdi, ilk gün hiç yem yemedi ve hareketsizdi sanırsınız biblo ama hasta değildir diye düşünüyorum çünkü tüyleri çok kabarık değil ve şişko değil fakat sürekli ağzıyla kuyruğunu yoluyor ve beni cok endişelendirdi.fotoğraflar ilk, iki güne ait sizce sorun var mı?

ilk günlerden alıştırma çabalarım :p

vYzkdm.jpg

Tüylerini yolarken yakaladım, bunu biraz sık yapıyor yaz geldiğinden mi acaba? ;

vYzkoD.jpg

2-) Eskiden kuş kumu denilen bir şey bilinmezdi şu sıra muhabbet kuşu bilgilerini incelerken sıkça rastgeldim sindirimi kolaylaştırdığı yazılmış, bulunması şart mı? Bunun yerine mürekkeb balığı kemiği koysam bu da aynı işlevi görmez mi?

3-) Paşanın ayağıyla tüylerini eşelediğini gördüm ve cok sık yaptı bunu bit teşhisi koydum çünkü hayvan niye eşelesinki kendini? asalakları görmesemde gittim bit spreyi aldım, paşanın tüneklerini köyümüzdeki dallardan kendim hazırladım ve dallarda ufak delikler var ve bitler için kaçınılmaz yuvalarmış bunlar.Kafesi boşalttım. Yemliği,suluğu ve paşayı küçük bir yedek kafesim vardı, ona koydum... Balkonda tüneklere spreyi 5-8 defa sıktım.Haftada kaç defa uygulamalıyım bu işlevi?

4-) Paşanın ikinci gününe ait video çektim şu şekilde donup kalıyor korkuyorum.Öttüğü anlarda oluyor, arkada kuş fonu müziği var paşa o kadar seri konuşmuyor kanmayın :) korktuğum bir noktalardan biri de bu, ortamınamı alışmaya çalışıyor acaba?...

Muhabbet kuşu donup kalması - YouTube

5-) Yavru olduğu için vitamin almayı düşünüyorum suluğuna damlatacağım 1-2 damla, marka önerir misiniz?

6-) Arkadaşlar paşa odamda kaldığı için odamdada balkon olduğu için camı veyahutta balkon kapısını açıyordum gece fakat bu küçük dostum evimize girince korkuyorum açmaya üşütüceğinden dolayı ve sıcaktan kavruluyorum içerde:p başta titrediğini gördüm bu yüzden temkinliyim sizce ne durumda olması gerek? Son olarak kapıyı az aralık bırakıyorum paşanın kafesinede rüzgarın vurucagı yönüne beyaz örtü örtüyorum geceleri, tavsiyelerinizi bekliyorum.

7-)Paşanın dışkı bölümünde az kabarma var, sıkıntılı durum var mı sizce?

nYPzoR.jpg

:cool: Ayna koymalı mıyım ve ne tür oyuncakları çok severler?

9-) Gaga taşısına az sprey geldi sıkıntı olur mu?

10-) Yemi aşağıda mı olmalı yukarıda mı?

cevaplarsanız minnettar olurum. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
1- kendini yolmasının bir çok sebebi var. rahatsızlık bunalım korku heyecan endişe .

2- bilmiyorum ben kuş kumu kullanmıyorum ama yinede normal dışkı atıyor.

3- benim fazla bir bilgim yok en iyisi aldığın yere yada bir veterinere başvur.

4- video açılmıyor bir şey diyemem :)

5- bende vitamin kullanıyorum faydasınıda gördüm, markası şuan aklımda değil ama kırmızı bir kutadaydı :)

6-köşe bir yere koyabilirsin rüzgarın gelmiyeceği bir yere eğer yine korkuyorsan peteğin yada ufo vb şeylerin yakına koy ama çokda diğil :D

7- dediğim gibi veterinere danışabilirsin.

8- bende ayna koymuştum ama sakın koyma senden çok uzaklaşır yanında başka kuşu görünce seni unutur en iyisi koyma. Oyuncaklardan zilli oyuncakları sesli şeyleri severler, ama ben oyuncak kamyanumun üstüne koyup sürüyordum bunu çok seviyordu.

9- hemen onu al eğer gaga taşına sürerse ağzını zehirlene bilir.

10- kuşun fazla üşengeçse yakına bir yere koy yada normal iyi bir kuşsa her yerden yer yemi :)

bilgilendirdiysem ne mutlu bana :)

vay arkadaş ne paşhaymıs check-up a girmiş resmen :)

Kafes temizliginizi yapın kuşunuza gereken bakımı yapın büyük sorunlar yok bunlar olası şeyler.

Yalnız paşa dişi

1- kendini yolmasının bir çok sebebi var. rahatsızlık bunalım korku heyecan endişe .

2- bilmiyorum ben kuş kumu kullanmıyorum ama yinede normal dışkı atıyor.

3- benim fazla bir bilgim yok en iyisi aldığın yere yada bir veterinere başvur.

4- video açılmıyor bir şey diyemem

5- bende vitamin kullanıyorum faydasınıda gördüm, markası şuan aklımda değil ama kırmızı bir kutadaydı

6-köşe bir yere koyabilirsin rüzgarın gelmiyeceği bir yere eğer yine korkuyorsan peteğin yada ufo vb şeylerin yakına koy ama çokda diğil

7- dediğim gibi veterinere danışabilirsin.

8- bende ayna koymuştum ama sakın koyma senden çok uzaklaşır yanında başka kuşu görünce seni unutur en iyisi koyma. Oyuncaklardan zilli oyuncakları sesli şeyleri severler, ama ben oyuncak kamyanumun üstüne koyup sürüyordum bunu çok seviyordu.

9- hemen onu al eğer gaga taşına sürerse ağzını zehirlene bilir.

10- kuşun fazla üşengeçse yakına bir yere koy yada normal iyi bir kuşsa her yerden yer yemi

bilgilendirdiysem ne mutlu bana

çok teşekkür ederim, yalnız spreyi sıktıktan sonra 1-2 kere gagaladı :confused:

vay arkadaş ne paşhaymıs check-up a girmiş resmen

Kafes temizliginizi yapın kuşunuza gereken bakımı yapın büyük sorunlar yok bunlar olası şeyler.

sağolun hocam cevap için :)

Yalnız paşa dişi

yok sanmıyorum, şöyle bir yakından resmini aldım gaga bölgesi mavi.

REEbPG.jpg

dostum kus kumu mutlaka olmalıdır ayna sakın kullanma ağaç tünekler satılıyor seninkilerde olur ama bence riskli ben hazır alıyorum senin aldıgında mantar vb hertürlü seye açıklar o spreyi kusun kanat altlarına sıkcaksın kafeste yem su varken sakın sıkmayın kusun gözüne gelmesini engelleyin vitamin suya haftada 1 2 kere versen yeterlidir suyunu hergün tazeleyin vitaminli su kafeste 1 günden fazla bırakılmaz aklında olsun birde kusu hafif ishal gibi hisstedim kusuna yesillik ver me yem yemesi yeterlidir ishal olursa ölür kusun

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:46 -->-> Daha önceki mesaj 13:44 --

yemide kafeste ulasabilecegi yerde oldugu sürece sıkıntı yok üstüne pislemesin ama yemin ona önlem al kus ceyranda kalırsada hastalanabilir soguk degil ceyran hasta eder kusu buda aklında olsun camın tam karsına koyma bu havalarda herkesin kapısı penceresi acık ceyranı engelle yeter kuslara

Son düzenleme:
dostum kus kumu mutlaka olmalıdır ayna sakın kullanma ağaç tünekler satılıyor seninkilerde olur ama bence riskli bence hazır alıyorum senin aldıgında mantar vb hertürlü seye açıklar o aldıgın spreyi kusun kanat altlarına sıkcaksın kafeste yem su varken sakın sıkmayın kusun gözüne gelmesini engelleyin vitamin suya haftada 1 2 kere versen yeterlidir suyunu hergün tazeleyin vitaminli su kafeste 1 günden fazla bırakılmaz aklında olsun birde kusu hafif ishal gibi hisstedim kusuna yesillik ver me yem yemesi yeterlidir ishal olursa ölür kusun

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:46 -->-> Daha önceki mesaj 13:44 --

yemide kafeste ulasabilecegi yerde oldugu sürece sıkıntı yok üstüne pislemesin ama yemin ona önlem al kus ceyranda kalırsada hastalanabilir soguk degil ceyran hasta eder kusu buda aklında olsun camın tam karsına koyma bu havalarda herkesin kapısı penceresi acık ceyranı engelle yeter kuslara

sağolun hocam, kuş kumu alıcaz yapıcak bir şey yok sağlığı içinse :)

maşallah kuşunuza..fakat kuşun dişi.Erkek olması için ceresinin her tarafı mavi olmalıdır,dikkatli bakarsan burun tarafları beyaz.senin için bir sorun olacağını sanmıyorum.

Geri