Karadeniz Pet

Kuşum hakkında yardım

iskenderiscan

Yeni Üye
Arkadaşlar kuşum yaklaşık 5 aylık bundan 1 ay önceye kadar omzumuzdan kafamızdan inmezdi ama artık ne zaman elimi uzatsam kaçıyor veya ısırıyor i saldırgan oldu. Avuca almayı sevmezlermiş eskiden avucuma alırdım öğrendikten sonra yapmamaya başladım ama yinede kaçıyor sürekli. küstüyse nasıl barışabiliriz tekrardan neler yapmalıyım yardım açok ihtiyacım var şuan.

Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz kuşunuz dişi olabilir dişiler biraz daha agresif olur maşaallah güle güle besleyin bence biraz rahat bırakın onu ve güvenini kazanmaya çalışın

Arkadaşlar kuşum yaklaşık 5 aylık bundan 1 ay önceye kadar omzumuzdan kafamızdan inmezdi ama artık ne zaman elimi uzatsam kaçıyor veya ısırıyor i saldırgan oldu. Avuca almayı sevmezlermiş eskiden avucuma alırdım öğrendikten sonra yapmamaya başladım ama yinede kaçıyor sürekli. küstüyse nasıl barışabiliriz tekrardan neler yapmalıyım yardım açok ihtiyacım var şuan.

Benim kuşuma da aynı şey oldu. Bebekken avuca girmeye çalışırdı sürekli, oyun gibi avucumun içine girerdi. Büyüdükçe parmakla bile sevdirtmemeye başladı kendini. Sonra ödül vererek biraz daha uysal hale getirebildim. Isırdığında kafesine koydum. Şimdi daha iyi anlaşıyoruz. Ele geliyor, öptürüyor ama tek sevmediği hareket parmakla dokunulması :) onu da yapmıyorum artık, sıkıntı kalmadı.

Ne tür ödüller verdiniz ben sakinleşsin diye yeni yeni oyunaklar aldım ballı krakerler aldım ziller aldım ama o sadece halının kenarını kemiriyor :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:48 -->-> Daha önceki mesaj 19:46 --

Benim kuşuma da aynı şey oldu. Bebekken avuca girmeye çalışırdı sürekli, oyun gibi avucumun içine girerdi. Büyüdükçe parmakla bile sevdirtmemeye başladı kendini. Sonra ödül vererek biraz daha uysal hale getirebildim. Isırdığında kafesine koydum. Şimdi daha iyi anlaşıyoruz. Ele geliyor, öptürüyor ama tek sevmediği hareket parmakla dokunulması :) onu da yapmıyorum artık, sıkıntı kalmadı.

Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz kuşunuz dişi olabilir dişiler biraz daha agresif olur maşaallah güle güle besleyin bence biraz rahat bırakın onu ve güvenini kazanmaya çalışın

Kuşum erkek 5 aylık felan birden yabanileşti kafese dokunamıyoruz artık car car car saldırıcak gibi ses cıkartıyor saldırıyorda kafesini yukarıya biryere güneş alan duvara astım belki değişir hareketleri bilemiyorum

Fotoğraf paylaşın bakalım

Sizin dışınızda kuşla ilgilenen varda farkında olmadan korkutmuş olabiir. İyi olduğunuz zamanlarda neyi seviyor ve ilgi duyuyorsa onu kullanın derim ben yavaşca ve usulca konuşarak sevginizi ve ilginizi hissettirin.

Yavru iken avuca gelip kendini sevdirmesi normal şefkat ister biraz büyüyünce tıpkı insan gibi huy değiştirebiliyorlar.İlgisini ne çekiyorsa onunla yaklaşın

Son düzenleme:
benim erkek kusum ayni anlattiginiz gibiydi. o da cok sevdirirdi, kasitirdi boynunu falan ama ergenlige girince cok degisiyo huylari. ben en azindan onu gordum. simdi 1 yasini gecti. o eski civikligi yok. daha kendi haline takiliyo artik. burun, ayak opmeye izin var ama sirtini, gogsunu opturmez. avucumda tutup zorla opuyorum. cok cok nadir boynunu falan kasiyabiliyorum. kesinlikle karakterle alakali ve o yavas yavas artik bir ergen oluyo. :D ustune cok gitmeyin zorlamayin sizinle ilgilensin diye. keyfinin yerinde oldugu zman alip sevin, ilgilenin. mesela muzik seviyosa muzik dinkerken olabilir. kemirecegi dal, ip falan koyun kafesine. bunlar gercekten kemirgen hayvanlar. tuye girme zamani aslinda sizin kusun. bilmiyorum durum ne ama tuydeyse agresif oluyolar. benimkinin pek isirma huyu yok ama tuye girdigi zman azicik ugrasayim koparir.isirinca cok tepki vermeyin. isirsin dursun.

Son düzenleme:
benim erkek kusum ayni anlattiginiz gibiydi. o da cok sevdirirdi, kasitirdi boynunu falan ama ergenlige girince cok degisiyo huylari. ben en azindan onu gordum. simdi 1 yasini gecti. o eski civikligi yok. daha kendi haline takiliyo artik. burun, ayak opmeye izin var ama sirtini, gogsunu opturmez. avucumda tutup zorla opuyorum. cok cok nadir boynunu falan kasiyabiliyorum. kesinlikle karakterle alakali ve o yavas yavas artik bir ergen oluyo. :D ustune cok gitmeyin zorlamayin sizinle ilgilensin diye. keyfinin yerinde oldugu zman alip sevin, ilgilenin. mesela muzik seviyosa muzik dinkerken olabilir. kemirecegi dal, ip falan koyun kafesine. bunlar gercekten kemirgen hayvanlar. tuye girme zamani aslinda sizin kusun. bilmiyorum durum ne ama tuydeyse agresif oluyolar. benimkinin pek isirma huyu yok ama tuye girdigi zman azicik ugrasayim koparir.isirinca cok tepki vermeyin. isirsin dursun.

Tamda bahsettiğim bu idi üstte siz tam anlamı ile açıkladınız sonuna kadar katılıyorum

Ne tür ödüller verdiniz ben sakinleşsin diye yeni yeni oyunaklar aldım ballı krakerler aldım ziller aldım ama o sadece halının kenarını kemiriyor :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:48 -->-> Daha önceki mesaj 19:46 --

Kuşum erkek 5 aylık felan birden yabanileşti kafese dokunamıyoruz artık car car car saldırıcak gibi ses cıkartıyor saldırıyorda kafesini yukarıya biryere güneş alan duvara astım belki değişir hareketleri bilemiyorum

Dal darı bir de çok sevdiği kabak çekirdeğini verdim, gerçi kabak çekirdeği zararlı mı bilmiyorum ama günde 2 3 tane yediriyodum :) taktı mı takıyor kuşlar ya :D benimki de oyuncakları yerine küçük su şişesi kapaklarıyla oynuyodu :D en son hepsini alıp alıp vitrinin altına atmaya başlayınca vermemeye başladım. Çıkarması çok zor oluyodu :D

Resimler bunlar kuşum 5 aylık ama büyümüyor. az evvel bir üretici ile konuştum dediki göğüsü jilet gibi mi evet bu kuş hastalıklı hiç kilo almaz yakındada ölür git değiştir dedi n yapmalıyım?

Resimler bunlar kuşum 5 aylık ama büyümüyor. az evvel bir üretici ile konuştum dediki göğüsü jilet gibi mi evet bu kuş hastalıklı hiç kilo almaz yakındada ölür git değiştir dedi n yapmalıyım?

Hocam hemen vazgeçmeyin kuştan. Belki iyileşir. Kuruma dedikleri hastalık olmuş olabilir ama tedavi edilebiliyor diye biliyorum. Ayrıca büyümeme sebebi cinsinden kaynaklı da olabilir. Bana da 1 sene önce yavru diye Pakistan ırkı muhabbet satmıştı kuşçu. Ben de büyümediğini anlayınca araştırmıştım. Belki sizinki de o cinstendir.

Burada gayet güzel anlatmışlar. Biraz araştırın, anlayan veterinere götürün ya da iyi anlayan bir kuşçuya götürün. Benim ayağını kullanamaz bir daha, yakında da ölür dedikleri kuşum iyi bakımla sağlığına kavuştu. İnsan gibi düşünün onu da, o da bir can.

http://www.muhabbetkusu.com.tr/hast...a-yontemleri/kuruma-hastaligina-cozum-69.html

Son düzenleme:
Yok pakistan değil yerli kuş. Aslında vazgeçmek istemiyorum cidden çok iyi bir dost olarak görüyorum ama şu aksiliğini düşünmekten geceleri uyku uyuyamıyorum.

Yok pakistan değil yerli kuş. Aslında vazgeçmek istemiyorum cidden çok iyi bir dost olarak görüyorum ama şu aksiliğini düşünmekten geceleri uyku uyuyamıyorum.

Aynısı bana da oluyordu. İnsan kendini suçlu hissediyor, sorumlu hissediyor. O yüzden elinizden geleni yaptıktan sonrası Allah'a kalıyor biraz da. Bu benim kuşumun ağustos ayındaki ayağının hali.

Bu da şu andaki hali.

İyi bakımla düzelebilir. Kuşumdan vazgeçseydim daha büyük vicdan azabı çekerdim diye düşünüyorum. İnşallah iyileşir, renkleri de çok güzelmiş maaşallah.

Maşallah güzel bir dişi yanılmıyorsam. geçmiş olsun ama ölecek deyince vicdanım dayanmaz elimde ölmesine. Kuşunuz 1 yaşını geçik galiba parmağınızda resmini atar mısınız

isin uzmani degilim ama kusunuz tuye girmis sanirim. kafasinda yer yer tuyler dokuluyo gibi. zaten 5 ayliksa yavru tuylerini degistirmesi gerekiyo yavas yavas. dedigim gibi tuye girdiyse o donem biraz sikintili geciyo kuslar icin. biraz asabi olabiliyolar. su gogus kemigi jilet gibi muhabbeti cok kafa karistiriyo bence. kuslarin gogsune dokundugunuzda o gogsun ortasindaki kemik belirgin bi kemik zaten. o yuzden hemen kuruma var diye dusunmeyin.benim yerli erkek kus serce kadar, minicik. disi yaninda kocaman duruyo o da yerli ustelik. bir senedir bende erkek ve hicbir saglik probkemiyle karsilasmadim daha. zaten evde cogunlukla serbest bi kussa cok tombik olmasini beklemeyin ki erkek kuslar hareketli oluyo bayagi. insanlar nasil farkli farkliysa fiziksel olarak hayvanlarda oyle. kimi daha kucuk oluyo, kimi daha iri. hasta olan kus genelde belli ediyo kendini. nesesiz, hareketsiz, istahi azalmis, daha cok uyuklama halinde, kabarik vs. bu belirtiler yoksa bence bi sikinti yok diye dusunuyorum. kurumanin tek belirtisi gogus kemigi degil yani.

Maşallah güzel bir dişi yanılmıyorsam. geçmiş olsun ama ölecek deyince vicdanım dayanmaz elimde ölmesine. Kuşunuz 1 yaşını geçik galiba parmağınızda resmini atar mısınız

Teşekkür ederim. Evet 2 buçuk yaşında şu an kızım :) Şu an okulum sebebiyle Anlara'dayım ama 2 hafta önceki fotolarını koyuyorum.

Gamze hanım kuşumun elime bile gelmemesi sürekli olarak kaçması elimi ısırması beni çok rahatsız ediyor hatta strese bile girdiğimi söyleye bilirim. İstediğim kuş tam olarak şu arkadaşın kuşu gibi özellikler taşıması izlerseniz https://www.youtube.com/watch?v=PSbW7JoC0TA

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:58 -->-> Daha önceki mesaj 23:58 --

maşallah çok güzel ve iri

Baktim da videoya cocuk zaten basta demis egitim diye. Biz kuslari alip alistiriyoruz ya da alistirmaya calisiyoruz. Ama egitmiyoruz. Boyle bi kus istiyosaniz biraz ugrasmaniz gerek bence. Papagan okulu var bakin netten. Orada papagan egitimiyle alakali var bilgiler. Muhabbetler icin pek farkli olacagini dusunmuyorum. Hatta sitede egitmenlerden birinin muhabbet kusu egitimi icin videolari vardi youtubeda. İsterseniz bi bakin. Belki yarayabilir isinize. Ama her kusun karakteri farkli kimisi yapisik gezer size kimisi umursamaz. Onu da degistirmek biraz zor gibi. Kolay gelsin size.

mama ve vitamin takviyesi yararlı olur ayrıca ballı kraker vermeyin kimyasal oluyor

Geri