Karadeniz Pet

Kuşum hasta ama belirti yok?

ROJİN DEMİR

Meraklı Üye
Merhaba, dün kuşum çok iyiydi, sağlıklıydı. Sabah kalktığımda aşırı halsiz buldum. Bütün gün kabarıyor, gerçekten hasta olduğu belli ama yoğun halsizlik dışında hiçbir belirti gözlemleyemedim. Dışarı çıkardım, normalde kafesine girmemek için kırk takla atan kuş kendisi gitti kafesine girdi. Pek bir şey yemiyor, su içiyor. Evde B vitamini vardı, onu koydum suluğuna. Hastalığına bir işe yaramaz ama..
Soğuk algınlığı mı diye düşündüm ama gece çok iyiydi sabah böyle olmuş ve gece yattıkları oda sıcak. Üstlerini mutlaka örtüyorum, kapıyı da kapatıyorum, sıcacık oluyor oda.
İshal mi diye düşündüm ama ilginç bir şekilde kuşu kaka yaparken görmüyorum.
5 tane yavrusu var yuvada, kafesi ayırmalı mıyım, yavrulara bulaşır mı?
Belirtileri anlamasam da (halsizlik dışında belirti yok. Kusma vb.) bağışıklık güçlendirici, ne bileyim sağlığına kavuşması için verebileceğim meyve, sebze, bitki çayı tarzı şeyler var mı?

Bence veterinere götür çünkü muhabbet kuşları çoğunlukla hasta olduğunu belirtmek için tüylerini kabatır ve yemek yemez vitamini koymanın bi faydası olmaz çünkü yemek yemez ve halsizlik olduğu için şu içimi azalır ve vitaminine vücuduna alamaz en etkili çare veterinere götürmek bence

Son düzenleme:
Bence veterinere götür çünkü muhabbet kuşları çoğunlukla hasta olduğunu belirtmek için tüylerini kabatır ve yemek yemez vitamini koymanın bi faydası olmaz çünkü yemek yemez ve halsizlik olduğu için şu içimi azalır ve vitaminine vücuduna alamaz en etkili çare veterinere götürmek bence
Haklısınız ama tersine çok su tüketiyor ve kaka yaparken görmüyorum. Garip değil mi kaka falan yapmaması. Yemek de yiyor, eskiye göre iştahsız ama reddetmiyor. Suyu hele hiç reddetmiyor. Ona bir meyve püresi yapmayı, biraz bitki çayı vermeyi, bağışıklık güçlendirmek için de çıkıp vitamin almayı düşünüyorum.
Bir saat falan da gözlemleyip olumlu bir gelişme olmazsa veterinere götürürüm.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:04 -->-> Daha önceki mesaj 11:58 --

Şimdi biraz ıhlamur versem ve bağışıklık güçlendirici meyvelerden bir püre hazırlasam olur mu? ya da ıhlamur yerine biraz ılık limonlu su?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:05 -->-> Daha önceki mesaj 12:04 --

Bu arada kuş üşüyor. Yuvaya girmiş yavruların arasında uzanmıştı. Normalde besler yavruları hemen çıkar. Ben de çıkardım kuşu, yeni bir kafes hazırladım ona. Yavrulara veya eşine bulaşmasın.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:27 -->-> Daha önceki mesaj 12:05 --

Off çıldıracağım, kafesi ayırınca anne çıldırdı. Eşini istiyor, yuvaya girmiyor.Yarım saattir yavrular aç, bağırıyor ama anne girmiyor sadece eşine ulaşmak için çırpınıyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:37 -->-> Daha önceki mesaj 12:27 --

Arkadaşlar kuş hiç yapmıyor kaka. Bu kabız mı demek anlamadım? Su içmiş, çiş yapmış sadece o kadar. Sabahtan beri kaka yok yok yok.

Son düzenleme:
Benim kuşum da Kabızlıktan çok çekti Ordan biliyorum.Dışkı yapmaya çalışırken poposunu sağa sola sallayıp,çıkaramıyorsa ya da yaptığı zaman kocaman bir dışkı yapıyorsa kabız olmuş demektir.Bir Pamuklu çubuğu zeytinyağı emdirin,ağzına akıtın.Poposuna yine Pamuklu çubukla az zeytinyağı sürün.Çok sürmeyin yakar poposunu çünkü.Yemden az uzak durup,yeşillik yemesi lazım.Benim kuşum yeşillik de yemiyor.Ama zeytinyağı ile sorunu çözümlüyorum.Tabi bol bol su içirerek.Umarım iyileşir.Geçmiş olsun.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Benim kuşum da Kabızlıktan çok çekti Ordan biliyorum.Dışkı yapmaya çalışırken poposunu sağa sola sallayıp,çıkaramıyorsa ya da yaptığı zaman kocaman bir dışkı yapıyorsa kabız olmuş demektir.Bir Pamuklu çubuğu zeytinyağı emdirin,ağzına akıtın.Poposuna yine Pamuklu çubukla az zeytinyağı sürün.Çok sürmeyin yakar poposunu çünkü.Yemden az uzak durup,yeşillik yemesi lazım.Benim kuşum yeşillik de yemiyor.Ama zeytinyağı ile sorunu çözümlüyorum.Tabi bol bol su içirerek.Umarım iyileşir.Geçmiş olsun.

Teşekkürler ama gerçekten anlamadım ne nolduğunu. Yaparken poposunu sağa sola sallamıyor. Sabahtan beri su içiyordu ve çiş yapıyordu. Az önce sulu yaptı dışkısını. Ama yaparken zorlanmadı. Ne güzel karantinaya almıştım, hem daha steril bir ortamdı, hem meyvesini veriyordum yeşilliğini veriyordum dinleniyordu. Ama dişi durmadı ve inanın kuşu başka kafese aldığım saat boyunca yavrularını bir kez beslemedi tek yaptığı kuşa ulaşmak için çırpınmak oldu. yavruların kursakları bomboştu ve sonunda bağırmaktan da bitap düşünce yavrular, hasta kuşumu tekrar eski kafesine aldım. Kuşum kafese girer girmez önce yem yedi, marul yedi sonra da hemen yavrularını besledi. Anne de beslemeye başladı da yavrular kendilerine geldi. Böyle bir annemiz var, eşine aşırı bağlı.
Şimdi şu hastalık durumunda kullandığımız C vitaminlerinden aldım, 6-7 damla damlattım suluğa. Marul, meyve püresi falan.
Yani kabız olduğundan emin olsam cidden hemen zeytinyağı falan vereceğim poposunu sileceğim de.. Anlayamıyorum ama toparladı kendini biraz :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:12 -->-> Daha önceki mesaj 13:56 --

Ya bugün gözlemledim, akşama doğru tekrar halsizleşti. Popo kısmı düşük duruyor epey, yani kuyruktan itibaren yere doğru eğilmiş. Bu neden böyle?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:24 -->-> Daha önceki mesaj 19:12 --

Bu popo eğikliğinden falan sonra da iyice şüphelendim kabızdan. Bir çay kaşığına biraz zeytinyağı döktüm götürdüm yedi. (Bir iki damla tabi) Ama bakalım.

Elma sirkesinin ic parajitleri ve metabolizmasini duzelttigini duymustum agzina 1 damla damlatmanizda fayda var ayriya kus hicbisey yemeyip icmiyorsa suluguna degil agzina 1 damla damlatin

Suluğunu 2-3 damla limon damlatın. Tabiki en iyisi veterinere götürmek olucaktır ama eğer ishalse , patates haşlayıp verebilirsiniz ve birde kanarya yemi

geçmiş olsun umarım biraz olsun iyileşmiştir. sorunun ne olduğunu anlayamadım ama kuluçkada ki dişiler pek canlı olmuyor sanırım hareketleri daha kısıtlı oluyor. bir de tekrar yumurtlama gibi bir ihtimal olabilir mi acaba?

geçmiş olsun umarım biraz olsun iyileşmiştir. sorunun ne olduğunu anlayamadım ama kuluçkada ki dişiler pek canlı olmuyor sanırım hareketleri daha kısıtlı oluyor. bir de tekrar yumurtlama gibi bir ihtimal olabilir mi acaba?
Hasta olan dişi değil, erkek. Dişiyi görseniz bu mu yumurtladı dersiniz, canavar gibi bir şey. Ben bunu hayatımda yorgunken görmedim henüz :)
Ya hasta kuşum bugün de halsiz, hani böyle hastalık halsizliği değil bugün. Yiyor,içiyor, geziyor,uçuyor ama bir durgunluk da yok değil.

Geçmiş olsun.Şu daha önce krize geçiren erkek kuşunuz değil mi?Eğer oysa boyundan büyük sıkıntılar çekiyor kıyamamAcil şifalar dilerim.

Geri