Kuşum Hasta mı ?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve MuhammetKüçük tarafından 26 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. MuhammetKüçük
  Gizli

  Merhabalar akrabalar geldiği için gece kafesini balkona koymuştum sabah uyandığımda tülünde tüneklerinde ve kafese serdiğim kağıtta kan renginde lekeler var .Kuşumun sağ ayağı ve kanadındada biraz bu lekelerden var şu anda ne olduğunu anlamış değilim .Tüneklerin 2 sinede simetrik gelmiş . resimde kuşumun gözleri kapalı ama şu anda hoplayıp zıplıyorda anlam veremedim ne olup olmadığına :confused: Resimleri :
  ek : Sağ ayağınıda ara ara vücuduna çekiyor acaba ayağını mı kanattı kendi kendine düşüncesi oldu bende

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  #1 MuhammetKüçük, 26 Mayıs 2013
  Son düzenleyen: Moderatör: 26 Mayıs 2013
 2. Mehmet ŞEKER
  Gizli

  balkonda başka bi kuş yapmış olabilir.
   
 3. MuhammetKüçük
  Gizli

  yok camları gece kapatmıştım rüzgardan üşütmesin diye imkanı yok ve tünek nasıl kanlıysa diğer tünekte aynı şekilde kanlı . bakıyorum kuşa hopluyor zıplıyor .
   
 4. Tezcan GÜMÜŞ
  Gizli

 5. MuhammetKüçük
  Gizli

  Sağ ol sağ ayağıyla ilgili olsa gerek sol temiz kuyruk arkası belli miktar kanadı kanlı tüllerede hoplayıp zıplarken bulaştı diyeceğim ama 3 aylık bir kuş için aşırı miktarda kan var
   
 6. Furkan AYDOĞDU
  Çevrimdışı

  Furkan AYDOĞDU Profesyonel

  Katılım:
  17 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  437
  Beğenileri:
  0
  geçmiş olsun biraz garip
   
 7. Mehmet ŞEKER
  Gizli

  dışkısını yaptığı bölgede kan var mı?
   
 8. MuhammetKüçük
  Gizli

  yok gayet temiz sağ ayağını sürekli çekiyor sanırım ayakta .
   
 9. Cihan AYTAN
  Çevrimdışı

  Cihan AYTAN Profesyonel

  Katılım:
  20 Ocak 2013
  Mesajlar:
  781
  Beğenileri:
  48
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul / pendik
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Sultan P., Kanarya, Akvaryum
  Kuş sayısı:
  20 tane ve üzeri
  Kuşunuz ayağını yaralamış kafes tülüne tırnağı takılmış olabilir hatta tırnağı kopmuş bile olabilir ayaklarını incelemelisiniz
   
 10. MuhammetKüçük
  Gizli

  valla ustam siz demeden baktım sağ ayağındaki tırnaklardan 1 tanesi sola göre kısa . Yapacak birşey yok sanırım sadece kafesi tünekleri ve tülü temizleyeceğim gibi . Ama ayağını sürekli vücuduna doğru çekiyor. Birde banyo şart oldu yeniden
   
 11. kaansam
  Gizli

  kaansam Guest

  3-5 parmak boyutunda (yetişkin bir insana göre) olan bu muahabbet ve benzeri kuşlarda vucutta dolaşan kan miktarını insan boyutları ile kıyaslamak pek doğru değildir. Zaten 3-5 damla kanı olan(sözün gelişi) muhabbet kuşları kanamalarda kırıma uğramaları çok kolaydır.
  Benimde başıma bu tarz bir olay gelmişti:
  Şu anki kuşumu aldığımın 2. ayında kafesteki o TÜL denen katile ayağı takılmış halde evde buldum. İpi kopardım (çok ince , kıldan ince) fakat ip ayağına oturmuş ve kafes kan içindeydi. Ayağını kesmeye karar verdiğim anda aklıma çakmak ile yakmak geldi çünki cımbız işe yaramıyor ipi ayağına oturduğu yerden tutamıyordum. Kuşu elime tuttum çakmağıda eşime verdim o yanar vaziyette tutacak bende kuşun ayağını ateşe getirecektim bu sayede etten daha az dayanıklı olan ip yanacak ve kurtulacaktı. Neyse plan buydu ancak eşim bayılmasa iyiydi:( bende tek başıma yaptım ve kuşu o an için kurtardım. Eksilen kan yerinede suyuna vitamin kattım , günlük suyunu tazeledim , gözlem altında tuttum. Suya kagasını hafif değdirerek su içmeye zorladım. Şu anda nur topu gibi 2 tane dolu yumurtası var:D geçmişe ait olarakda sap ayağındaki tırnakları uzamıyor ve diğer ayağına göre kuvvet eksikliği var. Herşeye rağmen sakat kalmadı Allah'a şükür.
  Sonuç: Kuş bana göre ayağını o tüle kaptırdı ve sonra kurtardı; kafeste başka yaralayıcı birşey göremedim. Kan tül etrafında sonrada tuneğinde yoğunlaşmıiş.Kuşu gözlem altında tutun. Açık bir yarası var ise terramycin sürün. Şu anda o kuş halsiz düşmüştür , uyuklayacaktır fakat iştahını kontrol edin.
   
 12. MuhammetKüçük
  Gizli

  Sağol Kaan abi . Şimdilik açıkta yarası yok tüllerde de takılma görmedim tırnağını sanırım parçalamaya çalıştı . temizleyeyim kafesi iç dış komple kuşa 3 gün önce banyo yaptırmıştım yeniden yapayım mı yarını mı bekleyeyim ?
   
 13. kaansam
  Gizli

  kaansam Guest

  Mantık yürütüyorum : bence banyo kendi yaparsa yapsın ancak sen yaptırma, Kan kaybından dolayı halsizdir iyice halsiz düşebilir. Islak bir bez ile kanını temizleyebilirsin. O tırnak tüle takılmıştır , papağan olsa strese girip kendine zarar verir ama muhabbetler genelede etrafa zarar verirler :D tüle bak sağında solunda ıpler çıkmış ise onları çakmak ile yak (körelt).
  Banyo için yarını bekle zaten olay bu gün oldu ise iştahı iyi ise genel durumuna bak kendini belli eder yarını gördükten sonra bişi olmaz.Ama bu gün fazla örseleme bence, kendini toplasın.
   
 14. Cihan AYTAN
  Çevrimdışı

  Cihan AYTAN Profesyonel

  Katılım:
  20 Ocak 2013
  Mesajlar:
  781
  Beğenileri:
  48
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul / pendik
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Sultan P., Kanarya, Akvaryum
  Kuş sayısı:
  20 tane ve üzeri
  Muhammet bey merak etmeyin kuşunuz düzelecektir biraz sancılı ve acısı olduğundan ayağını karnına çekiyor size bir önerim var AVİT-K isimli ilacı bir süre kullanın ona çok iyi gelecektir yarası içinse ayağına hiçbir şey kullanmayın boşuna bakteri toplamayın geçmiş olsun
   
 15. MuhammetKüçük
  Gizli

  Bugün param yoktu zaten saatte geçti . Yarın en kısa sürede almaya bakacağım . Peki nereden tedarik edebilirim ustam ? Pet shoplarda bulabilir miyim ? Dişi almayı düşünüyordum yanına bir süredir . İyileşene kadar beklesem sizce nasıl olur bu da son sorum olsun iyi akşamlar .
   
 16. Vedat ASLAN
  Çevrimdışı

  Vedat ASLAN Profesyonel

  Katılım:
  26 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  409
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  Ankara
  Geçmiş olsun üzüldüm :( kuşlarımızın tırnakları bazen tüllere takılıp kopabilir dikkatli olmak lazım bu yüzden kuşlarımızın tırnağını çok hafif kısaltalım. ben böyle yapıyorum bir keresinden kuşum oynarken takılmıştı iyiki ben yanındaydım da yardım ettim yoksa kendisi çıkaramadı.
   
 17. MuhammetKüçük
  Gizli

  tülü takmasam annem kızacak :D taktım böyle oldu gecede neresiyle oynadı karanlıkta uyuyacağına bu kuş anlamadım . yarın Cihan ustanın söylediği ilaca bakacağım . Dişi alacaktım ama bekletsem mi bilemedim şu anda.
   

Sayfayı Paylaş