Karadeniz Pet

Kuşum hasta sanırım korkuyorum :(

Faruk ÇELEN

Meraklı Üye
Arkadaşlar kuşumun bugün benimle ikinci günü. Elime geliyor elimden yem yiyor parmağımda kafesin dışına çıkarabiliyorum falan baya uysal bi yavrum var. Fakat arada bir böyle boğazına birşey takılmış gibi ağzını açıyor sonuna kadar, dilini falan görebiliyorum yani okadar açıyor. Ama hızlı hızlı art arda yapmıyor. Arada bir yapıyor bunu. Sonra arada bir de kuyruğunu sağa sola sallıyor. Sanki biraz sık nefes alıyor gibi. Nefes alırken de hafif sallanıyor bedeni. İnternette baktığımda solunum hastalığı falan yazıyor gerçekten öyle midir çok endişeleniyorum ne yapmalıyım lütfen yardım edin.

Agzini acmasi esnemek de olabilir ben de hastalik sanmistim ama digerlerini bilmiyorum cok endiseleniyorsan en iyisi veterinere goturmen

esnıyor merak etme :)

ağzını sonuna kadar açmasını dert etme ya esniyodur ya da tüylerini kaşıdıktan sonra küçük tüy tozları kaçabiliyor boğazlarına sorun yok yani
ama kuyruğun sağa sola sallanmasına tam net bişey diyemem video atarsanız net olur

Bendeki ikinci gönü korkmuyor elime geliyor yem yiyor falan ama elimle nereye koysam kafeste orda duruyor hiç kımıldamıyor. Sabahtan beri yemliğin tüneğinde kımıldamadı. Sadece arada bir dediğim gibi ağzını açıyor kabarıp silkeleniyor ardından kuyruğunu sallıyor. Birde kanadını geriye doğru açıp ayağıyla gerinir gibi yapıyor. Başka bi hareket yok aynı yerde sürekli. Dışkısı da baya büyük yapıyor ve kağıt havluda dışkısının etrafı ıslanıyor sebebi nedir :/
[url=http://hizliresim.com/1yJPQb][/URL]

Son düzenleme:
Dur bakalım telaş etme. Kuyruğun sağa sola sallayıp geriye yaslanarak dışkı bırakıyorlar. Süphe için kuyruk hareketinin belirgin olarak aşağı yukarı hareketini gözlemlemek lazım.Sen bi dışkı fotosu ve video at istersen. Daha yeni aldın durgun olmadı bundan olabilir. Yeni geldiği bir ortama hemen ısınıp benimsemesini beklemek yersiz olur bir de yalnızsa...

Dur bakalım telaş etme. Kuyruğun sağa sola sallayıp geriye yaslanarak dışkı bırakıyorlar. Süphe için kuyruk hareketinin belirgin olarak aşağı yukarı hareketini gözlemlemek lazım.Sen bi dışkı fotosu ve video at istersen. Daha yeni aldın durgun olmadı bundan olabilir. Yeni geldiği bir ortama hemen ısınıp benimsemesini beklemek yersiz olur bir de yalnızsa...

Videoyu buraya nasıl atabilirim bilmiyorum da yardımcı olursanız atmaya çalışırım. Dışkısının fotosunu yorumu düzenleyip koydum sanırım görmediniz

Youtube da hesabın yoksa hesap aç. Sonra videoyu oraya yükle. Videonun görünürlüğünü herkes olarak ayarla. Sonra Linkini kopyala burada paylaş.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:36 -->-> Daha önceki mesaj 17:31 --

Telaş etme ortama stresi olabilir. Kanarya yemi (aspur) verirsin, toplar. Şimdi yoksa patates haşla ver. Uzun süreli karanlık ve sessiz yerde durmasın uyku saati belirle o saatte yatır hep mesela onda. Birde videoyu tünekte kuyruk hareketlerinin de götüntüye girdiği bir şekilde çekersen iyi olur.

Youtube da hesabın yoksa hesap aç. Sonra videoyu oraya yükle. Videonun görünürlüğünü herkes olarak ayarla. Sonra Linkini kopyala burada paylaş.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:36 -->-> Daha önceki mesaj 17:31 --

Telaş etme ortama stresi olabilir. Kanarya yemi (aspur) verirsin, toplar. Şimdi yoksa patates haşla ver. Uzun süreli karanlık ve sessiz yerde durmasın uyku saati belirle o saatte yatır hep mesela onda. Birde videoyu tünekte kuyruk hareketlerinin de götüntüye girdiği bir şekilde çekersen iyi olur.

Çektim video ve beş on dakikaya yüklemirse hemen linkini paylaşırım burada :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:41 -->-> Daha önceki mesaj 20:48 --

Kuyruğunu sağa sola sallarken ve ağzını açarken yakalayamadım ama tünekte duruyo ve nefes alırken böyle sallanıyo gibi
https://youtu.be/u4JWfJ1yF_8

Uykusuz gibi. Dengede zor duruyor sanki. Birkaç güne geçmezse şüphelen şimdi bir şey demek için erken gibi. Aldığın zaman da durgun muydu böyle? Kuyruk hareketinde sıkıntı göremedim ben. Tabi tecrübeli değilim, farklı gören biri varsa fikrini beyan eder diye umuyorum. Evhamı bir kenara bırak şimdilik bolca ilgilen,konuş elinden besle. Kalabalıktan sakin bir orama geldi yalnız kalmazsa daha kolay adapte olur.

Bana da uykusu varmış gibi geldi. Sürekli başında bekleme, kafesin yanından çok sık geçmemeye çalış. Korktuğu için alışamadığı için uykusuz kalmış olabilir. Bir gün boyunca sakin bir yerde dursun kafesine alışsın sonra salona veya insanların olduğu yere koy kafesi.

Uykusuz gibi. Dengede zor duruyor sanki. Birkaç güne geçmezse şüphelen şimdi bir şey demek için erken gibi. Aldığın zaman da durgun muydu böyle? Kuyruk hareketinde sıkıntı göremedim ben. Tabi tecrübeli değilim, farklı gören biri varsa fikrini beyan eder diye umuyorum. Evhamı bir kenara bırak şimdilik bolca ilgilen,konuş elinden besle. Kalabalıktan sakin bir orama geldi yalnız kalmazsa daha kolay adapte olur.

Almadan evvel yaklaşık yirmi dakika gözlemledim kafesteki yavrular içinde en hareketlisi en yaramazı oydu. Diğer kuşlarla iletişim halindeydi falan. Ağzını açmıyordu ozaman Ve kuyruğunuda sallamıyordu

Bir de kafes yerde veya çok aşağıda olmasın daha çok korkar. Şu sıralar elini falan da sokma bence kafese. Önce bir şoku atlatsın hayvan.

Uçtuktan sonra ya da stres durumunda nefes alışverişini düzenlerken esner gibi açıp kapatabiliyorlar. Kuyruk hareketi değişmediği sürece bunu sıkıntı etme derim.İnşallah sadece alışma sürecinin sancıları bunlar. Kuyruğunu salladıktan sonra dışkı bırakıyor mu? Belki zorlanıyordur. Sık dışkılayabiliyor mu? Yani geçen süre de tabanı ne kadar kirletmiş ona bak. Bence birkaç güne düzelecek sen de çok aklına takma zamanla sen de o da rahatlayacaksınız. Vitamin olarak aminosol kullanabilirsin. Bunu önerir tecrübeliler. Tüyde demiştin galiba. Küçükler yiyebiliyor mu bilmiyorum ama rahat atlatsın diye kabuksuz yulaf verebilirsin.

Kuşumun hemen yanında tv var ve evimizde pek sessiz sakin bir ortam yok. Babannemle dedem bizimle kalıyor. ve tv benim odamda olduğu için ister istemez günün yaklaşık 10-15 saati tv açık. Salonumuzda iki tane kanaryam var oraya da koyamıyorum. Tek müsait yer şuan olduğu yer yani. Üstünü başörtüsüyle örttüm şuan öyle duruyor. Yaklaşık yerden 130 santim yukarda

Kuşumun hemen yanında tv var ve evimizde pek sessiz sakin bir ortam yok. Babannemle dedem bizimle kalıyor. ve tv benim odamda olduğu için ister istemez günün yaklaşık 10-15 saati tv açık. Salonumuzda iki tane kanaryam var oraya da koyamıyorum. Tek müsait yer şuan olduğu yer yani. Üstünü başörtüsüyle örttüm şuan öyle duruyor. Yaklaşık yerden 130 santim yukarda

Anladım. Kendi kuşumdan biliyorum 2 güne keyfi yerine gelir alışır. İlk günler ben de korkuyordum hiç yem yememişti. Hızlı nefes alıyordu ağzını açıp kapatıyordu. Bir gün sonra kafese alıştı ben odada değilken yem yemeye başladı. Sonra salona götürdüm bir güne alıştı.

Gündüz değil de gece belli bir süreden sonra tv kapansa ya da uyusun diye kanaryaların yanına götürsen iyi olur.Kanaryalar gece de mi ötüyor yoksa ben bilmiyorum. Karanlık ve sessiz bir ortam lazım anlayacağın. Uyuyamazsa gün içinde uyuklar durur. Totalde 10 saat gibi bir uyku ihtiyaçları olduğundan bahsedilir hep hesap et artık.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:53 -->-> Daha önceki mesaj 22:52 --

Olmadı tv nin sesini kısın. Çok sıcak değilse üstüne koyu renk bir örtüyle karanlık ortamı sağlarsın. Hava alacağı şekilde kafesin bir yüzü açık kalır.

Anladım. Kendi kuşumdan biliyorum 2 güne keyfi yerine gelir alışır. İlk günler ben de korkuyordum hiç yem yememişti. Hızlı nefes alıyordu ağzını açıp kapatıyordu. Bir gün sonra kafese alıştı ben odada değilken yem yemeye başladı. Sonra salona götürdüm bir güne alıştı.

İnşallah benim Çirkin'im de biran önce alışır ve keyfi yerine gelir.
Bu arada adını ilk aldığımda ciciş olarak düşünmüştüm ve daha önce bu isimle konu başlığı da açmıştım fakat o konunun altına bir abimiz ne çirkin şeymiş bu böyle yazınca çok hoşuma gitti ve adı çirkin olsun istedim :) o artık benim çirkinim :) Çok teşekkür ediyorum yorumlarınız için

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:58 -->-> Daha önceki mesaj 01:55 --

Gündüz değil de gece belli bir süreden sonra tv kapansa ya da uyusun diye kanaryaların yanına götürsen iyi olur.Kanaryalar gece de mi ötüyor yoksa ben bilmiyorum. Karanlık ve sessiz bir ortam lazım anlayacağın. Uyuyamazsa gün içinde uyuklar durur. Totalde 10 saat gibi bir uyku ihtiyaçları olduğundan bahsedilir hep hesap et artık.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:53 -->-> Daha önceki mesaj 22:52 --

Olmadı tv nin sesini kısın. Çok sıcak değilse üstüne koyu renk bir örtüyle karanlık ortamı sağlarsın. Hava alacağı şekilde kafesin bir yüzü açık kalır.

Ahaha şaka gibi gerçekten çok safım boşa dememişler akıl akıldan üstündür diye nasılsa kanaryalar da gece uyuyor gece uyurken salona bırakmalıyım kuşu gerçekten bunu düşünmemiştim çok twşekkür ederimm hatta şimdi şuan götürüyorum salona :)

Geri