Karadeniz Pet

Kuşum ishal oldu

Can Aksoy

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar 4 Gün Önce Muhabbet Kuşu(Limon) Aldım Büyük Bir İhtimal Eve Getirirken Üşüdü Karton Kabı Vardı Ancak Hava Çok Soğuktu İlk Gün Çok Çekimserdi Normal Dedim 2 Gün Bana Alıştı Elime Falan Geliyor Ancak Ben Ne Zaman Sessiz Kalsam Veya Başka Yere Gitsem Tüneğinde Hafif Kabarıp Uyuyor Hafif Sese Kalkıyor Bende Dün Farkettim Dışkısında Hiç Katılık Yok Tamamen Su Gibi Ve Dışkısını Ederken Anüsünden Ses Geliyor Tabiri Caizse Cırtt Diye Bende Dün Hemen Petshop Gittim Bana Avidiare İlaç Verdiler 8 Saat Bir Suluğun Yarısına 2.5 ML Koy Dediler Birde Yumurta Maması Verdiler Birde 1 Yumurtayı Haşla Yarısını Rendele Soğuyunca Yumurta Maması İle Karıştır Dediler İlaç İsalin Geçmesine Mamada Kendini Toplamasına Yardımcı Olur Dedi Ancak Ne Suyunu Nede Mamasını Yiyor Mamasını Yesin Diye Yemlğini Çıkardım Yemiyor Ne Yapmam Lazım Yardımlarınızı Bekliyorum...?
zaEpO4.png

pXYNMn.jpg

ishal olan kuşların kafesi çok temiz olmalı.bakımı iyi ve sık yapılmalı.oda sıcaklıgı 25 26 derece altına düşmemeli ishal olan kuşlarda.sade yem vermelisin.ishal olan kuşlarda yemin yanına mama vs takviye yapılmamalı diye biliyorum.ayrıca dal darı sindirim sistemini düzenlemeye çok yardımcı oluyor.vitamin eklenen sular ise 6 8 saat içinde mutlaka değiştirilmeli yeni su koyulmalıdır.dal darı gerçekten çok etkilidir.

alıntı

Merhaba Arkadaşlar 4 Gün Önce Muhabbet Kuşu(Limon) Aldım Büyük Bir İhtimal Eve Getirirken Üşüdü Karton Kabı Vardı Ancak Hava Çok Soğuktu İlk Gün Çok Çekimserdi Normal Dedim 2 Gün Bana Alıştı Elime Falan Geliyor Ancak Ben Ne Zaman Sessiz Kalsam Veya Başka Yere Gitsem Tüneğinde Hafif Kabarıp Uyuyor Hafif Sese Kalkıyor Bende Dün Farkettim Dışkısında Hiç Katılık Yok Tamamen Su Gibi Ve Dışkısını Ederken Anüsünden Ses Geliyor Tabiri Caizse Cırtt Diye Bende Dün Hemen Petshop Gittim Bana Avidiare İlaç Verdiler 8 Saat Bir Suluğun Yarısına 2.5 ML Koy Dediler Birde Yumurta Maması Verdiler Birde 1 Yumurtayı Haşla Yarısını Rendele Soğuyunca Yumurta Maması İle Karıştır Dediler İlaç İsalin Geçmesine Mamada Kendini Toplamasına Yardımcı Olur Dedi Ancak Ne Suyunu Nede Mamasını Yiyor Mamasını Yesin Diye Yemlğini Çıkardım Yemiyor Ne Yapmam Lazım Yardımlarınızı Bekliyorum...?
zaEpO4.png

pXYNMn.jpg
ALINTIDIR:

Basit bir sindirim problemi de olsa, ciddi bir enfeksiyon da olsa, ishal, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. İshal olan kuşun ihtiyacı olan ilk şey sıcaklıktır. Normal şartlarda pek üşümeyen muhabbet kuşları, ishal olduklarında vücut ısılarını koruyamazlar. İdeal olarak ortalama 26 °C’lik sıcaklıkta korunmalıdırlar. Eğer ilerlemiş derecede bir ishal veya bulaşıcı bir ishal vakası ise, hasta kuşu daha küçük ve temiz bir kafes içerisinde karantinaya almak gerekir. Aynı zamanda ishal durumunda sıvı kaybı fazla olacağı için, kafeste sürekli taze ve temiz su bulunmalıdır.

Kusma, nezle veya halsizlik gibi diğer belirtiler yok, yalnızca anüs çevresine dışkı bulaşmış ise;
Eğer yeni aldığınız bir kuşta veya yavru bir muhabbet kuşunda bu belirtiyi görüyorsanız, tedaviye başlamadan kuşu birkaç gün gözlemleyin. Eğer kuşta halsizlik yok ise, muhtemelen beslenme alışkanlığından kaynaklanan bir durumdur. Yeni alınan kuşlarda veya ebeveynlerinden yeni ayrılmış yavru kuşlarda bu durum görülebilir. Tedaviye gerek kalmadan birkaç günde düzelir. Ancak bu durum, uzun süredir beslediğiniz bir kuşta görünür ise, evcil marketlerde satılan ishal önleyici ilaçları kullanabilirsiniz. Damla formunda satılan bu ilaçlar, kuşların suluklarına ilave edilir. Yaklaşık olarak 5-6 günlük bir süre içerisinde ishali iyileştirebilir.

İshal dışında, halsizlik, nezle, kusma veya farklı diğer belirtiler var ise;
Eğer muhabbet kuşunda anüs çevresine dışkı bulaşmasına ek olarak, halsizlik, şişkinlik, nezle, kusma veya diğer farklı herhangi bir belirti var ise, bu durum ciddi bir enfeksiyon habercisidir. Böyle durumlarda antibiyotik tedavisi uygulamak gerekir. İnsanlar için kullanılan birçok antibiyotik ve vitamin, kafes kuşları için de kullanılabilir. İshal tedavisinde kullanılacak antibiyotik veya vitaminlerde bunlardan olabilir. Ancak kuşun hastalığının doğru teşhisi ve en doğru ilaç dozajı için, böyle durumlarda mutlaka veteriner hekime danışmak gerekir. Zira, kuşlara yanlış dozajda verilen antibiyotik veya insan bünyesi için üretilmiş vitaminler çok tehlikeli olabilir!

İshal kuşlarda beslenme
İshal muhabbet kuşlarının diyetlerinde de değişiklik yapılmalıdır. İshal bir sindirim sistemi problemi olduğundan, kuşlar iyileşinceye kadar tek çeşit yiyecek ile beslenmelidir. Bu dönemde en uygun yiyecek “Dal darı”dır. Dal darı, işlenmemiş, katkısız ve yağsız olduğu için kuşların sindirim sisteminin dengelenmesinde önemli etki edecektir. Eğer dal darı veremiyorsanız, hasta kuşa mümkün olduğu kadar sade yem verin. İshal döneminde yem dışında hiçbir ek gıda vermeyin. Günlük meyve, sebze veya mama diyetine bu dönemde ara verin. Ayrıca kafes içerisinde mutlaka kuş kumu bulundurun. Son olarak da, ilaç verdiğiniz suluklarda, kesinlikle 8 saatten fazla ilaç tutmayın!

ishal olan kuşların kafesi çok temiz olmalı.bakımı iyi ve sık yapılmalı.oda sıcaklıgı 25 26 derece altına düşmemeli ishal olan kuşlarda.sade yem vermelisin.ishal olan kuşlarda yemin yanına mama vs takviye yapılmamalı diye biliyorum.ayrıca dal darı sindirim sistemini düzenlemeye çok yardımcı oluyor.vitamin eklenen sular ise 6 8 saat içinde mutlaka değiştirilmeli yeni su koyulmalıdır.dal darı gerçekten çok etkilidir.

alıntı
Dediğiniz Gibi Kafesini 2 Günde Bir Temizliyorum Sadece Ön Tarafı Açık Kalacak Şekilde Kafesinde Diğer Taraflarını Havlu İle Sardım Ve Kaliferin Yanına Koydum Sizin Öneriniz Üzerine Koyduğum Mamayı Aldım Sadece Yemi Var Size Yeminin Fotosunu Atayım Bu İyi Gelirmi Bunu Kullanıyorum Birde Dediğiniz Gibi 8 Saat Bir Suyunu Değiştiriyorum Ancak Sadece İlaçlı Suyu Var 2 İnci Temiz Suyu Yok Birde Suyunu İçmiyor Neden Olabilir Acaba Bu Arada Yardımcı Olduğunuz İçin Teşekkürler...

Son düzenleme:
Dediğiniz Gibi Kafesini 2 Günde Bir Temizliyorum Sadece Ön Tarafı Açık Kalacak Şekilde Kafesinde Diğer Taraflarını Havlu İle Sardım Ve Kaliferin Yanına Koydum Sizin Öneriniz Üzerine Koyduğum Mamayı Aldım Sadece Yemi Var Size Yeminin Fotosunu Atayım Bu İyi Gelirmi Bunu Kullanıyorum Birde Dediğiniz Gibi 8 Saat Bir Suyunu Değiştiriyorum Ancak Sadece İlaçlı Suyu Var 2 İnci Temiz Suyu Yok Birde Suyunu İçmiyor Neden Olabilir Acaba Bu Arada Yardımcı Olduğunuz İçin Teşekkürler...
ilaçlı su koyarsın diger sefere normal su koyarsın sorun olmaz.genelde muhabbet kuşları bu mevsimlerde çok suya ihtiyaç duymazlar.normal şartlardada aşırı su tüketimi olmaz belki siz bakmadıgınız anlarda içiyorda olabilir. su tüketimi olmama durumu veya içmiyor olması normal.o mutlaka gidip bi kaç saniyede içip bakıyordur işine gücüne :) ishal için sade yem veya dal darı.dal darının çok etkili oldugu söyleniyor bazı int site ve haberlerinde.fiyatıda uygun

ilaçlı su koyarsın diger sefere normal su koyarsın sorun olmaz.genelde muhabbet kuşları bu mevsimlerde çok suya ihtiyaç duymazlar.normal şartlardada aşırı su tüketimi olmaz belki siz bakmadıgınız anlarda içiyorda olabilir. su tüketimi olmama durumu veya içmiyor olması normal.o mutlaka gidip bi kaç saniyede içip bakıyordur işine gücüne :) ishal için sade yem veya dal darı.dal darının çok etkili oldugu söyleniyor bazı int site ve haberlerinde.fiyatıda uygun
Yem Olarak Bunu Kullanıyorum Bunun İçindede Darı Var Kırmızı Beyaz Darı
o0zpNk.jpg

onlarda olur ama dal darı çok çok etkilidir bunlara nazaran.ama sade yemde uygundur ek gıda takviyesine dışkısı düzelince geç

onlarda olur ama dal darı çok çok etkilidir bunlara nazaran.ama sade yemde uygundur ek gıda takviyesine dışkısı düzelince geç
Dediğiniz Gibi Yapıcam Yardımcı Olduğunuz İçin Çok Teşekkür Ederim Size Sağlıkcakla Kalın...

Son düzenleme:
gecmis olsun kardesim

Kuşmun İshali Biraz Daha İyileşti Dışkısı Birazdaha Katılaştı Ancak Tek Sorum Biraz Dışkısı Popusuna Yapışmış Kendinisi Temizliyor Yavaş Yavaş Benim Yapmam Gereken Birşey Varmı Bu Konu Hakkında Birde Yeni Kafes Alıcam Boyalımı,Metalmi,Pirinçmi Alayım Tavsiyenizi Bekliyorum....

Son düzenleme:
Dışkıyı sizde elinize eldiven takarak temizleyebilirsiniz. Pamuğu ılık suya batırın güzelce popo kısmını temizleyin. Bunun yanı sıra yemin içine %50 aspır karıştırıp verin. Şu sıralar yeşil sebze vermemeye dikkat edin.

Danci'nin dedigine katılıyorum ama yeni bir kuşsa aldıgınız muhabbet kuşunu evcilleştirmek istiyorsanız elinizden korkabilir ürkebilir daha sonra parmak egitiminde sorun yaşayabilirsiniz bilginiz olsun

Dışkıyı sizde elinize eldiven takarak temizleyebilirsiniz. Pamuğu ılık suya batırın güzelce popo kısmını temizleyin. Bunun yanı sıra yemin içine %50 aspır karıştırıp verin. Şu sıralar yeşil sebze vermemeye dikkat edin.
Kuşum 4-5 Aylık Alalı Bugün 4 Gün Oldu Poposunu Temizletmiyor Kaçıyor Yerinde Durmuyor Dediğiniz Gibi Sebze Vs Hiçbirşey Vermiyorum Sadece Yemini Veriyorum...

Son düzenleme:
Danci'nin dedigine katılıyorum ama yeni bir kuşsa aldıgınız muhabbet kuşunu evcilleştirmek istiyorsanız elinizden korkabilir ürkebilir daha sonra parmak egitiminde sorun yaşayabilirsiniz bilginiz olsun
Kuşum 4-5 Aylık Alalı Bugün 4 Gün Oldu Ürkek Birazcık

Son düzenleme:
4-5 aylık kuşun eğitiminde zaten biraz zorluk çekebilirsiniz bence

4-5 aylık kuşun eğitiminde zaten biraz zorluk çekebilirsiniz bence
Sadece Elimi Soktuğum Zaman Göbeğini Gagasını Sevdiriyor Ve Elimin Üstüne Çıkıyor Elimden Yem Yiyiyor Size Fotosunu Atayım Bir Bakın Kaç Aylık Bide Anlarsanız Cinsiyetini Bakıverin Ama Çok Zorluk Çekmiyorum Hızlı Alıştı Bana Sadece Bazen Isırıyor Bu Kadar:):):)
Wg6AjY.jpg

6rl7jP.jpg

Son düzenleme:
Bu kuş dişi gibime geldi. Dedikler gibi 4-5 aylık civarı ama keşke yeni yeme düşmüş kuş alsaydınız. Eğitim daha kolay verilirdi

dişi muhabbet kuşum da mantar hastalığımı var acil yardım.

Ekli dosyalar

• IMG_20161122_191205.jpg
    IMG_20161122_191205.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 146
  • IMG_20161122_191324.jpg
    IMG_20161122_191324.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 139
  • IMG_20161122_191335.jpg
    IMG_20161122_191335.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 147
ben bakanlık bilgisyaarından girdigim için bazı resimler açılmıyor bakamıyorum kusura bakma kardeşim :)

Geri