Karadeniz Pet

Kuşum kuruluk hastalığına yakalnadi

SENA YANIK

Yeni Üye
Muhabbet kuşum 1 haftadır hasta kuruluk hastalığı dediler çok zayıfladı iştahsız ve ishal veterinere gittim antibiyotik verdi kuscuya gittim flagly verdi bir surupmus sizin oneriniz var mi

Öncelikle karışık ilaç kullanmayın..Tek bie ilaç kullanın hayvanın organlarını çökertirsiniz..Elle besleme yapın şırıngayla..Bunun için bana da tavsiye edilen mama tarifi şöyle: pirinç lapası + bir damla tahin + bir damla bal + bir çitmik zerdeçal..Bunları verebilirsiniz..Ekinezya ile de bitki çayı yapın .Bitkiyi kaynar suya atıp kavanozda 10dk bekletin süzün ılıkken şırıngayla içirin.

Flagyl ishal için kullanılıyor kuruma için kullanıldığını ilk kez sizden duydum açıkçası. Semiha hanımın verdiği tarif içe elle besleme maması hazırlayın veyahut hazır elle besleme maması satın alın aynı zamanda birde elle besleme şırıngası alarak veyahut yine kendiniz yaparak elle besleyin. Dal darı verebilirsiniz yemesi kolaydır ve kuşlar çok sever durumu çok kötü değilse mutlaka yiyecektir. Ayrıca b vitamini takviyesi yapın

B vit olarak yulaf koyun ve dal darı da muhakkak olsun kızıl daldarı en faydalısı..Hasta kuşlar normal yem yemiyorsa bu ikisinden yiyor bizzat başımdan geçti.Bir de sık sık kafes ve malzemleri sirkeli suyla temizleyin kafesin altını da her gün kağıt havluyla değiştirin.

Ben daha once kuru.maya yakalanan kusumu kurtardim isterse iz size yardim ediyim
Oncelikle yapicaginiz her islemde sulugunuzda kaynamis su olmali (((suluktaki su kaynamis olmali)))
Biteral 250 mg (2) tableti 1/6 ya da 1/ 8 bölün kesinlikle unutmayin suyu kaynatin,
Daha sonra boldugunuz 1/6 hergun bir parcasini suyuna karistirin iyice karistirin ilac erisin daha sonra 10 ya da 12 gun boyunca ilaci verin
12 gun sonra kusa probiyotik takviyesi yapin.probiyotik ilaclari biraz pahali 150 200 civarinda onun yerine kusa bakkal market vs yerlerden dr oetker 3 lu maya paketi var yesil paket uclu satiliyor 1,25 falan olmasi lazim 5 ya da 6 gun boyunca kaynar suya 1 cay kasigi mayayi karistirin (((suluga)))mayayi iyice karistirin ki kuşun midesine dokunmasin
Sonrasinda 6 gun boyunca petshoptan aldiginiz vitamin ben avisol kullandim oneririm sizede avisol suyuna damlatin.
Bu süre boyunca kusunuza cesitli takviyeler olarak sadece aspur verin kaybettigi kilosu icin birde ishali varsa ilac yerine yada ilacli su ile birlikte çay verin çay sallama olursa isiniz daha kolay olur çok demlenmeyecek sekilde kusun kaynamis suluguna ilacli suyu ile birlikte hafif demleyip verin
Daha sonrasinda kafesi komple sicak su ile temizleyip iyice kolonya ile dezenfejte edin
Gerisi allaha kalmış benim kuşum iyilesti cok sukur su anda baba olcak insallah
Tedahi sureci toplam 25 26 gun civari suruyor gecmis olsun...

Muhabbet kuşum 1 haftadır hasta kuruluk hastalığı dediler çok zayıfladı iştahsız ve ishal veterinere gittim antibiyotik verdi kuscuya gittim flagly verdi bir surupmus sizin oneriniz var mi
Bu arada antibiyotik asiri dozajda verilince mantari yani kurumayi azdiriyor tedbirli olmakta fayda var

Kesinlikle kara hindiba ve kekik çayları verilmeli karaciğerin ilaçlardan göreceği zararı toparlaması için.Bağışıklık sistemini düzenlemek lazım Elma sirkesi muhakkak suya damlatın..Ayrıca polen verin şırıngayla..Bu çayları da zaten şırıngayla vereceksiniz damla damla..Çok şiddetli damlatmayın boğazına kaçmasın..Ayrıca ishali için: pirinç lapası,tahin, zerdeçal karışımını muhakkak ağızdan şırıngayla damlatın..İnsülin şırıngasının ucunu çıkartıp öyle verebilirsiniz..Ağızdan besleyin ki iştahı gidince güçten düşmesin.Ayrıca mama çok katı da olmasın sıvı da olmasın.

Geri