Kuşum kusuyor/bakteriyel kursak iltihabı

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve Rosetum tarafından 15 Aralık 2016 başlatılmıştır.

1. Rosetum

Rosetum Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    İyi akşamlar arkadaşlar benim iki tane muhabbet kuşum var yaklaşık bir senedir bende olan kızım 1 hafta önce hiç yem yememeye başladı o akşam baktım ki kafası kulakları yapış yapış ıslak ve çok kötü kokuyor hemen veterinere götürdüm kursağı boş dedi ve bakteriyel kursak iltihabı gibi dedi boğazına bir hortum soktu çıkarttı içindeki salgıyı boşalttı oraya gümüşsuyu (emin değilim) enjekte etti kuş bu işlemden sonra rahatlayıp yemek yiyebiliyor ama bir iki gün içinde aynı hale geliyor bu veteriner işlemi 3-4 kez yapıldı bir hafta içinde bugün başka bir veterinere götürdüm o da antibiyotik bir iğne yaptı ama kursağına hortum sokup sıvı çıkartmadı o yüzden sanırım kızım bu akşam çok kötü hep kusuyor tüyleri yapışık kurumuyor yanına 60W ampul koydum ısınsın diye hep uyuklayıp titriyor şimdi veterineri aradım gece açık değiliz sabaha ancak dedi ama çok korkuyorum yem de yemiyor hiç bu durumu yaşayanınız var mı ne yapmam gerek çaresiz kaldım fotoğrafını da ekliyorum

Ekli Dosyalar:

2. cengiz

cengiz Profesyonel

Beğenileri:
    490
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu
    Kuş sayısı:
    20 tane ve üzeri
    Geçmiş olsun iltabın sebebi bakteride neyden dolayı oluşmuş bu bakteriler.
    Flucan şurup kullanmanız düzeltecektir bir çok iç mantarı bakteriyi ve paraziti döküyor. Geçmiş olsun.

3. Rosetum

Rosetum Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    çok teşekkür ederim öncelikle, hiçbir fikrim yok neden oluştuklarına dair hatta sırf o yüzden veteriner değiştirdim daha detaylı bakılır belki diye; söylediğiniz ilacı eczanelerden temin edebilir miyim ve sürekli kusuyor hiç su içmiyor suluğa mı damlatacağım

4. cengiz

cengiz Profesyonel

Beğenileri:
    490
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu
    Kuş sayısı:
    20 tane ve üzeri
    Bulabilirsiniz ama şurup olanı alın 3 gün boyunca ağzına bir damla damlatın bu ilacın ardından 1 hafta vitamin tedavisi uygulayın inş düzelecektir

5. Rosetum

Rosetum Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    tekrar teşekkürler sabaha alacağım, vitamin tedavisinden kastınız nedir suya sürekli damlattığım vitaminler mi

6. cengiz

cengiz Profesyonel

Beğenileri:
    490
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu
    Kuş sayısı:
    20 tane ve üzeri
    Ve sunu belirteyim 15-20 gün önce bir kuşumda aynı rahatsızlık vardı su anda maşallah sağlıklı. Düzeldikten sonrada hafta bir suluklarına 4 damla elma sirkesi damlatın ki tekrarlamasın tekrar geçmiş olsun

7. cengiz

cengiz Profesyonel

Beğenileri:
    490
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu
    Kuş sayısı:
    20 tane ve üzeri
    Hangi vitamini kullanıyorsunuz

8. alperen

alperen Profesyonel

Beğenileri:
    49
    son durum nedir

9. Rosetum

Rosetum Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    günaydın, avisol a sanırım kırmızı kutulu olan ama şu an ikinci veteriner bebekler için de kullanılan ishal için olan bir şurup verdi onu damlatın vitamin vermeyin dedi

10. Rosetum

Rosetum Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    günaydın, çok şükür gece birazcık yem yedi su içti birkaç damla tüyleri kurudu gibi şimdi de yine yem yedi ama hala uykulu ve tatsız yediği yemleri tekrar kusar mı bilmiyorum

11. cengiz

cengiz Profesyonel

Beğenileri:
    490
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu
    Kuş sayısı:
    20 tane ve üzeri
    İyi aksamlar son durum nedir

12. Kahraman KÖROĞLU

Kahraman KÖROĞLU İstanbul - Maslak 0538 581 96 82
    Yönetici

Beğenileri:
    998
    Yer:
    İstanbul
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu
    Kuş sayısı:
    20 tane ve üzeri
    Kafesten tüm kalsiyum kaynağı ürünleri çıkartın; Gaga taşı- kalamar kemiği- kum vs...
    İdarelik Cengiz beyin önerdiği Flucan şurupu kullanabilirsiniz, yem olarakta aspur ve dal darı verin normal yemi kaldırın. Fakat bu ilaç kökten çözmez ilerlemiş durumlarda.
    O yüzden İmkanınız var ise bu hastalığın en iyi İlacı "Ranidazole 40" tır. Çevrenizde güvercin besleyen veya kuş yetiştiren kişiler varsa ellerinde bulunabilir. İlacın 100gr kadar fiyatı 90tl ye felan mal oluyor ama size zaten bölme olarak 10-12gr kadar yeterli gelecektir o yüzden elinde olanlardan bölme olarak alabilirsiniz. Bu ilacı 10 Gün boyunca kesintisiz olarak kullanmanız lazım suyunda. Ardından 1 gün temiz su 1 gün probiyotik 1 gün vitamin 1 gün pribiyotik ve 1 gün tekrar vitamin ile toplam 15 günde bu tedaviyi sonlandırmış olursunuz. Fakat kuşunuz asla aç kalmamalı kendisi su içemiyor ise hazırladınız sudan takviye yapmalısınız yemiyor ise elle beslemelisiniz. Dedim ilaça başladınız da ortala 4. günde kuşunuz tekrardan yavaş yavaş yem yemeye başlayacaktır 1 hafta oldunda ise hastalığı atlatmış gibi gözükecek fakat mutlak 10 gün kullanmak gereklidir.
    Antibiyotik yapan veteriner belliki kanatgilden anlamıyor kursak enfeksiyonu bir mantardan kaynaklanır , mantarlara da antibiyotik fayda etmez sadece bünyeyi yorar koruma direncini düşürür...

13. Rosetum

Rosetum Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    merhaba öncelikle çok teşekkürler, dün oldukça uzak bir başka veterinere götürdüm ve bakteriyel bir durum olsa kursağını temizledikleri için şimdiye dek geçmesi gerektiğini, ayrıca tüylerini kabarttığı için ve göğsündeki kemik çıkmamış olduğu için bunun mantardan çok sindirim sistemini üşütmüş olduğuna benzediğini söyledi ve baytril ve c vitaminleriyle bir karışım hazırladı sabah akşam aç karnına 3 dml vermemi ve ayrıca haşlanmış yumurta sarısı haşlanmış patates haşhaş tohumu ve kabuksuz yem ile beslenme düzenini değiştirmemiz gerektiğini söyledi; ptesiye kadar iyileşme olmazsa o zaman mantardan şüphelenip flucana başlayabileceğimizi ama mantarda kabarma olmayacağını, kusarken sürekli kabardığı için ateşi olduğunu düşündüğünü bu yüzden ona benzemediğini söyledi; antibiyotik iğneyi kestik 3lemedik kuşum da dünden beri daha iyi ve kusmuyor yem yiyor bakalım ne olacak yardımınız için tekrar teşekkür ederim düzelme olmazsa söylediklerinizi uygulayacağım ama umarım ihtiyacım kalmaz

14. harman

harman Site Bağımlısı

Beğenileri:
    0
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu
    Kuş sayısı:
    1 tane, 2 tane
    Hocam merhabalar kusunuzun durumu noldu ayni durum bizde de mevcut lutfen mesajınızı bekliyorum. Insallah duzelmistir @Rosetum

Sayfayı Paylaş