Karadeniz Pet

Kuşum mantar oldu, Hatam nerede?

Mehmet KILINÇ

Meraklı Üye
Merhaba.

Her şeyi düzenli ve titiz bir şekilde yapmama rağmen, hiç böyle bir şey başıma gelmemişti.
2 gün önce dişi kuşumun ayağında mantar olduğunu fark ettim ve erkeğini yanından ayırıp hemen vazelin sürmeye başladım. Şuan her hangi bir sorun yok, bitti denecek kadar geçti.

Haftalık sistemin şöyle:
- Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri kafes temizliği.
- Gün aşırı su değişimi, vitamin ve yem takviyesi.
- Gün aşırı mama.
- Her Pazar; suluk,yemlik ve mamalığın sıcak suya bırakılması.

Geçen salı günü petshoptan açık sade yem almıştım. Bendeki yemle çok az karıştırıp denemelik olarak vermiştim. Bundan olabilir mi? ya da asıl soru benim hatam nerede? Neden mantar oldu?

kuşlarla çok fazla oynuyorsunuz dostum resim koyarsan daha yararlı olur

Yani sizlik sıkıntı olmaya bilir insanlarda kendilerine çok iyi bakıyor fakat hasta oluyor belki ırsi olabilir. Yani ana babada ne biliyim dede de zamanında sıkıntı vardır. Buna aksetmiştir.

yem sıkıntı yaratmaz fakat mama olayını abarmışsın.4-5 günde bir az az ver derim

Her Pazar; suluk,yemlik ve mamalığın sıcak suya bırakılması güzelde tünekleride sabunlu suyla yıkıyormusun.
Ayrıca kapalı yem kullan.
Bir kabın içine birkaç diş ezilmiş sarımsak,az miktar soğan koy üstünede su doldur bir gece beklesin suyunu süzerek bir fısfıs sprey kutusu içine doldur kuşlar kafeste yokken her yanına spreyle sık ne mikrop kalır ne bakteri ne mantar.

Bu kadar çok ilgilenirseniz nazar değer :) sakınılan göze çöp batar misali mantarı erken görüp tedavi edersen sorun olmaz her kuşta olabiliyor.

Açık yemler uygun koşullarda saklamamışsa yada eskiyse gözle görünmeyen küfler oluşur ve iç parazit,mantar,ishal gibi hastalıklara davetiye çıkarır.

kuşlarla çok fazla oynuyorsunuz dostum resim koyarsan daha yararlı olur

Fotoğraflık bir durum olduğunu zannetmiyorum. Erken fark edip, tedavisine başladığımı ve şuan bittiğini yazdım zaten konuda.

Yani sizlik sıkıntı olmaya bilir insanlarda kendilerine çok iyi bakıyor fakat hasta oluyor belki ırsi olabilir. Yani ana babada ne biliyim dede de zamanında sıkıntı vardır. Buna aksetmiştir.

Teşekkürler. Dişimi 2 aylıkken üretimhaneden aldığımda annesinde de mevcuttu iyi hatırlıyorum.

yem sıkıntı yaratmaz fakat mama olayını abarmışsın.4-5 günde bir az az ver derim

Tamam teşekkürler.

Bu kadar çok ilgilenirseniz nazar değer :) sakınılan göze çöp batar misali mantarı erken görüp tedavi edersen sorun olmaz her kuşta olabiliyor.

Aynen dediğiniz gibi. Ben onları ancak sabahın erken saatlerinde görüp, hemen işimi bitirip çıkıyorum. Kimseyi de sokmadığımdan olabilir. Geçen ilk defa bir arkadaşa gösterdim, ertesi günü böyle oldu :)

Açık yemler uygun koşullarda saklamamışsa yada eskiyse gözle görünmeyen küfler oluşur ve iç parazit,mantar,ishal gibi hastalıklara davetiye çıkarır.

Dediğiniz gibi olabilir diye düşünüyorum, çünkü aldığımda yemlik 50 kg lik bir çuvaldaydı.

Her Pazar; suluk,yemlik ve mamalığın sıcak suya bırakılması güzelde tünekleride sabunlu suyla yıkıyormusun.
Ayrıca kapalı yem kullan.
Bir kabın içine birkaç diş ezilmiş sarımsak,az miktar soğan koy üstünede su doldur bir gece beklesin suyunu süzerek bir fısfıs sprey kutusu içine doldur kuşlar kafeste yokken her yanına spreyle sık ne mikrop kalır ne bakteri ne mantar.

Evet tünekleri de yapıyorum fakat, sabun kullanmıyorum. Onları da sıcak suyla temizleyip bekletiyorum.

Dediğinizi yapıp, kafese sıkacağım.

Çok teşekkürler.

haftada iki sefer temizlenen kafeste mantar falan olmaz olması mumkun değil açık olarak aldığın yemden kaynaklıdır bu durum mantar hastalığı genelde hijyenik olmayan yemlerden bulasır ......

Geri