Karadeniz Pet

Kuşum nefes alamıyor!?

• Konbuyu başlatan Gökay KAYHAN
  • Başlangıç tarihi
G

Gökay KAYHAN

Guest
Benim kuşum hastalandı fakat havalar sıcak olduğundan veterinere götürmeye korktum ve sorunlarını bir kağıda yazıp babama verdim. Kuşum astım olmuş, veteriner toz ilaç verdi. Sarı toz suluğuna bir mercimek tanesi kadar koyulacakmış ve 3 günde bir değiştirilecekmiş. Ben de öyle yapıyordum ama ilacın pek iyi gelmediğini düşünerek bi ara kestim (büyük hata etmişim). Şimdi yeniden başladım.

Gündüzleri gayet canlı, oyuncu, şenşakrak olan kuş geceleri ölüye dönüyor :( Ağzından nefes alırken tık tık diye ses geliyordu. Hatta kendini parmaklıklara asılarak rahatlatmaya çalışıyordu. Evde vicks olmadığı için sıcak suya taze nane yapraklarını attım kafesinin yanına koyup üzerine pike örttüm. Bu onu çok rahatlattı ama daha sonra yeniden kötüleşti. Yakından incelerken Paşa'mın sol burun deliğinin tıkalı olduğunu gördüm. Tuzlu su hazırlayarak kuru sarı kalıntıyı temizledim ama genede nefes alması düzelmedi.

Kendini yormaması için elimden geleni yapıyorum. Durumu beni çok üzüyor. Onu için önerileriniz var mı?

Not: Kuşumun parazitleri var. Sprey kullanıyorum ama geceleri kaşınmaya devam ediyor, belki bu yüzden geceleri kötüleşiyordur.

Geri