Karadeniz Pet

Kuşum Ölüyor ..

• Konbuyu başlatan Sinan Şimşek
  • Başlangıç tarihi
Başınız sağolsun, Geçmiş olsun, Yeni bir kuşla devam edin derim ben,

Bizde ne kadar güzel çift vardı mavi ile sarı. 1 yaşlarındaydı ikiside. İkisi hareketsiz , kafesde sürekli duruyor dışarı çıkınca da yabani davranıyorlar diye bunları verip 1 tane bunu aldık. Yeni kuşlar gelmişti bir sürü , bunu beğenip almıştık. Ne bilelim , siz iyileştirirsiniz kuşlara iyi bakıyorsunuz diyordu bize. 3 Gün içinde böyle oldu kuş. Önceden hastaydı ama grip gibiydi. Az bir şey dönmüştü iki gün önce. Ağırıyor falan sanmıştık. Gitgide hep yamuldu 2 gün içinde :( 50-60 Tane kuşu büyük bir kafeste tutuyorlardı. Uygun olduğum vakitte ziyaret edeceğim aldığım yeri :(

Sallabaş gibi görünüyor, eğer kuşu kaybederseniz kafesi ve kuşun değdiği yerleri çok çok çok çok iyi temizlemelisiniz. Çünkü bu hastalığın tedavisi yoktur ve çok kolay bulaşır, başka kuşlara kıyafetinizle bile taşıyabilirsiniz virüsü. Eğer bu kuştan sonra bir kuş beslemek isterseniz ve durumunuz el veriyorsa kafesini yakmanızı tavsiye ederim. Kuşla ilgili neye dokunursanuz dokunun(hep durduğu koltuk, yastık, avize...) ellerinizi ve kıyafetlerinizi dezenfekte etmediyseniz kuşu olan insanlarla, kuşlarla fiziksel temastan kaçının. Bir kişiyle tokalaşmanız koca kümesleri yok edebilir. Dilerim iyileşir ama durum çok ciddi anladığım kadarıyla üzülmeyin. Aldığım bir bilgiye göre bu hastalığın bulunduğu kümesler ve petshoplar ihbar edildikleri takdirde tüm kuşlar yakılarak itlaf ediliyor ve sonra kireçlenip gömülüyormuş. Ve tekrar kuş almak istiyorsanız aynı petshoğtan almayın. Virüslü kuişlar belki oradayken sorun yaratmıyordur ama satıldıktan spnra işin için yer değiştirme-stres faktörü girince bünye düşüyor ve hastalık kaçınılmaz oluyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:15 -->-> Daha önceki mesaj 00:13 --

Başınız sağolsun, kusura bakmayın yeni gördüm,eğer sallabaş olduysa tedavisi henüz mümkün değil, veteriner zaten çare bulamazdı. Tekrar başınız sağolsun.

dün ben de İstanbul Maltepe de ismi lazım degil bir petshopun önünden geçerken durdum kuşlara bakınırken ; baktım bir tanesini ayırmışlar diğerlerinden ve kafesin tabanında başını koymuş önüne duruyor..bakarken bakarken girdim içeri kuşun yaşama yaşama şansı var gibi ise az da olsa, satın alıp veterinere götüreceğim..o ara 2 dakika sürmedi yan tarafa egdi başını, saldı kendini öldü gitti..bu petshoplarda kuş satma işine de bir çare bulunmalı artık..diger kafesteki satılık kuşlar da öyle bir pislik içinde idi ki..acıdım hallerine..bir yanım diyor ki onları satın al, 1 tane 2 tane de olsa kurtar o pisligin içinden..bir yanım diyor ki sitedeki üretici arkadaşlardan al da kafan rahat olsun..burdaki üretici hobici arkadaşlardan alınan kuşlar cok daha sağlıklı, bakımlı..aldıktan sonrası size kalmış..ama petshoplardan aldıgımız kuşlarda hep bir soru işareti..gecen bir albino almıştım petshoptan yavru..o da 2 haftada 2 kere veterinere götürmeme ragmen avucçlarımda öldü gitti..

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:58 -->-> Daha önceki mesaj 16:52 --

tabi uygun koşullarda kuşları muhafaza eden petshopları tenzih ederim...aramızdan bir petshopçu cıkıp da tepki göstermesin..gecen günlerde cogu veterinerin kanatlı hayvanların tedavisinden anlamadıklarını, kazancı daha düşük oldugu için kuş bakım ve tedavisini ihmal ettiklerini düşündüğümü yazmıştım..bir veteriner hakları savunucu(!) arkadaş cıktı, demedigini bırakmadı : ) ama maalesef bunlar bizim ülkemizin gerçekleri..

Arkadaşlar , kuş ölmüş bulunuyor. 1 Saat önce zaten kıvranıyordu. Burdaki veterinerler anlamıyor mubişlerden. Biz büyükbaştan anlıyoruz demişti geçende veterinerin biri.

Yeni bir kuş almayın,eğer ordakiler anlamıyorsa başkaları anlar oda olmadı üniversitelerin veteriner bölümleri anlar oda olmadı uzun süredir kuş satan biri anlar oda olmadı bir üretici bulursunuz o anlar.Durumun 2 gün önce başladığını yazmışsınız 2 gündür niye beklediniz burda akıl almak için onlarınkide can değilmi ? eğer bakamıycaksanız ölene kadar bekliycekseniz 2 gün sonra sorucaksanız bir canın sorumluluğunu almayın lütfen.

Yeni bir kuş almayın,eğer ordakiler anlamıyorsa başkaları anlar oda olmadı üniversitelerin veteriner bölümleri anlar oda olmadı uzun süredir kuş satan biri anlar oda olmadı bir üretici bulursunuz o anlar.Durumun 2 gün önce başladığını yazmışsınız 2 gündür niye beklediniz burda akıl almak için onlarınkide can değilmi ? eğer bakamıycaksanız ölene kadar bekliycekseniz 2 gün sonra sorucaksanız bir canın sorumluluğunu almayın lütfen.

Merhaba , dalga mı geçiyorsunuz ? Aldığım yere sordum koskoca ilçede bir tane petshop var daracık yer. Siz iyi bakıyorsunuz iyileşir dedi bize. İlaçlarını vitaminlerini hergün veriyorduk. Her gün temizliyorduk. Veterinerde az burada. Veterinerlerde anlamıyoruz dedi. Ne yapabiliriz ki daha ?

Geri